Idén Kolozsváron kerül sor az Edinburgh Hercege Díj Alapítvány 14. fórumára, témája az oktatás és az informális tanulási módszerek. A négynapos rendezvényen, amelynek házigazdája az Edinburgh Hercege Díj Románia, az alapítvány vezetői a program kiterjesztésének a lehetőségeit vitatják meg. Az eseményen részt vesz Wessex grófja, az alapítvány elnöke, illetve több európai királyi család tagja.
Margaréta, a román korona őre beszédében a fórum jelentőségét méltatta, amely az ország és a fiatal generáció elszántságára fókuszál. „Büszke vagyok arra, hogy a világjárvány két nagyon nehéz éve és a határainkon zajló tragikus és pusztító háború nyolc hónapja után országunk és annak fiatal generációja talált erőt és erkölcsi erőforrásokat ahhoz, hogy a világ minden tájáról érkező barátaikat Kolozsváron fogadja, hogy megmutassa, a barátság, a nagylelkűség, a kötelességtudat, a bátorság és a szellem szabadsága erősebb a gonosznál" – fogalmazott.
A fiatalokban rejlő végtelen lehetőségek támogatása tematikájú világtalálkozó a mai ifjak előtt álló kihívásokkal és lehetőségekkel foglalkozik. Azt járja körül, hogyan tud ez a program segíteni abban, hogy a fiatalok minél jobban felkészüljenek a mai világban való boldogulásra, jövőjükre.
Csütörtök délután a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Auditorium Maximum termében adják át a fórum keretében az Edinburgh Hercege Díj arany fokozatú kitüntetéseit. Az ünnepségen Wessex grófja 80 romániai fiatalt díjaz, akik kiemelkedő eredményeket értek el a programban. A rendezvényen a BBTE becsületérmet adományoz Margaréta hercegnőnek, Eduárd wessexi grófnak és Guillaume hercegnek, Luxemburg örökös nagyhercegének elismerésképpen az oktatás fejlesztéséhez való hozzájárulásukért.
Csütörtök délelőtt az egyik legtöbb önkéntes diákot megmozgató János Zsigmond Unitárius Kollégiumba is ellátogat a küldöttség. Az Amerikai Egyesült Államokból, Bermudából, Kenyából, Ugandából, Ghánából, Izraelből, az Egyesült Királyságból, Németországból, Törökországból, Bulgáriából érkező képviselők betekintést nyerhetnek az iskola életébe, megismerkedhetnek az erdélyi népzenével, hagyományos viseletekkel, valamint a hazai gasztronómia ízeivel. Emellett az önkéntes program koordinátorai is megosztják tapasztalataikat az iskola diákjaival.
A fiatalokat megszólító programot II. Erzsébet királynő férje, Fülöp herceg hozta létre, ennek irányítását 15 éve a legkisebb fia, Eduárd herceg vette át. Fülöp herceg tavalyi halála után elsőszülőtt fia, Károly örökölte az Edinburgh hercege címet, királlyá koronázását követően a hercegség Eduárdra száll.
Eduárd herceg a brit királyi család újabb tagja, aki megfordul ősei földjének számító Kolozsváron. Mint ismeretes Wessex grófjának a szépanyja az erdélyi grófnő, Rhédey Klaudia.