A magyar nevezett Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmje, amely a Berlinale Arany Medve-díjának elnyerése óta további számos nemzetközi filmfesztiválon aratott sikert. Románia Adrian Sitaru rendező Fixeur című alkotását jelölte.
Haitiről, Hondurasból, Laoszból, Mozambikból, Szenegálból és Szíriából először neveztek filmet az Oscarért folyó versengésbe. Kambodzsa Angelina Jolie amerikai színész-rendező khmer népirtásról szóló First They Killed My Father című filmjét küldte.
Ausztria a Michael Haneke Happy End című filmjével jelentkezett, Lengyelország az Agnieszka Holland és Kasia Adamik rendezésében készült Pokot című krimit, Oroszország pedig Andrej Zvjagincev Szeretet nélkül című, Cannes-ban a zsűri díjával elismert filmjét nevezte.
A svédek Ruben Östlund új munkájával, a cannes-i Arany Pálmát elnyerő A négyzet című társadalmi szatírával indultak az Oscarért, a britek pedig Sarmad Masud brit-pakisztáni rendező debütáló munkáját, a My Pure Land című, „pakisztáni feminista westernként" emlegetett alkotást küldték.
A franciák a cannes-i fesztivál Nagydíjával jutalmazott 120 battements par minute (Percenként 120 szívverés) című filmet, Robin Campillo alkotását nevezték, a németek pedig Fatih Akin török származású német rendező In the Fade (A sötétben) című politikai krimijét.
Az Oscar-jelöléseket 2018. január 23-án hozzák nyilvánosságra. A jelölésről a több mint 8 000 színészből, filmkészítőből és filmipari szakemberből álló Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) szavazásra jogosult tagjai döntenek.
A szavazás előtt azonban több fordulóban szűkítik a listát, a kilenc művet tartalmazó rövidített listát, amelyből az öt jelölt később kikerül, decemberben közli a filmakadémia.
A 90. Oscar-díjátadó gálát 2018. március 4-én rendezik meg a hollywoodi Dolby Színházban. Az esemény tévés közvetítését több mint 225 ország és térség sugározza. A műsor házigazdája ismét Jimmy Kimmel lesz, a gála producerének újból a Michael De Luca – Jennifer Todd párost kérték fel.
Az amerikai filmakadémia legutóbb nyolcvanöt alkotásból választotta ki a legjobb idegen nyelvű film kategória győztesét, Az ügyfél című iráni drámát Aszgar Farhadi rendezésében.
2016-ban Nemes Jeles László Saul fia című alkotása nyerte a legjobb idegen nyelvű filmért járó Oscar-díjat.