A filmvilág legrangosabb kitüntetését 1927-ben alapították. Az első díjakat (hivatalos nevükön Academy Award of Merit) 1929. május 16-án a hollywoodi Roosevelt Szálloda zártkörű bankettjén 12 kategóriában adták át, Charlie Chaplin életműdíjat kapott. A mintegy 270 vendég 36 asztalnál foglalt helyet, a ceremónia pedig alig negyedórát vett igénybe. A díjjal járó szobrocskára 1931-ben ragadt rá az 1939-től hivatalosan használt Oscar elnevezés, mert az Margaret Herricket, az akadémia első könyvtárosát – állítólag – Oscar nevű nagybátyjára emlékeztette. A 33,2 cm magas, 3,8 kilós trófea filmtekercsen álló, teste előtt kardot tartó lovagot ábrázol, a talapzat tekercsének öt küllője az Akadémia öt ágát – színészek, rendezők, forgatókönyvírók, producerek és technikusok – jelképezi.
Az első díjat 1928-ban az egyetlen Oscar-díjas némafilm, a Wings kapta. Eddig utolsó fekete-fehér filmként 2011-ben a francia A némafilmes nyert, amely némafilm is, csak a legvégén hangzik el rövid dialógus. Az első nyertes hangosfilm a Broadway Melody (1929), az első színes, egyben a leghosszabb (234 perc) Oscar-díjas játékfilm az Elfújta a szél (1939). A legjobb film kategóriában az első nem amerikai győztes a Laurence Olivier készítette angol Hamlet (1948) volt. Három éve a dél-koreai Élősködők a legjobb film kategória első nem angol nyelvű nyertese lett, s a legjobb nemzetközi filmek, a rendezők és az eredeti forgatókönyvek között is díjazták.
Elsőként Leo McCarey nyert rendezőként és forgatókönyvíróként is (A magam útját járom, 1944). Billy Wilder volt az első, aki a Legénylakásért (1960) a legjobb rendezés, a legjobb film és a legjobb forgatókönyv díját is megkapta (idén mindhárom kategóriában jelölt Todd Field, Dan Kwan és Daniel Scheinert, Martin McDonagh, valamint Steven Spielberg.) A dél-koreai Bong Dzsun Ho az Élősködőkért 2020-ban e három kategória mellé begyűjtötte a legjobb nemzetközi filmért járó szobrocskát is, ezzel megismételte Walt Disney 1953-as teljesítményét, aki egyetlen este négy Oscart vehetett át. „Összetettben” még mindig Walt Disney a csúcstartó 26 Oscarjával, amit 59 jelölésből kapott.
Először 1961-ben nyert a legjobb férfi és női főszereplők között is külföldi, az osztrák Maximilian Schell és az olasz Sophia Loren, utóbbit elsőként díjazták nem angol nyelvű szerepért (Egy asszony meg a lánya).
A legrövidebb alakításért (5 perc 2 másodperc) Beatrice Straight (Hálózat, 1976), a leghosszabbért (143 perc) Vivien Leigh (Elfújta a szél, 1939) kapott Oscart.
Két háromgenerációs Oscar-családot tartanak számon: 1948-ban Walter Huston mellékszereplőként, fia, John rendezőként és forgatókönyvíróként, unokája, Anjelica pedig mellékszereplőként nyert (1985). Carmine Coppola 1974-ben filmzenéért, fia, Francis Ford rendezőként, unokája, Sofia pedig forgatókönyvért kapott szobrocskát (2003).
Az egyetlen Oscar-díjas szülőktől származó Oscar-díjas Liza Minnelli: ő 1972-ben főszereplőként, apja, Vincente Minnelli 1958-ban rendezőként kapott Oscart, anyját, Judy Garlandot pedig tiszteletbeli Oscarral jutalmazták 1939-ben.
Az egyetlen házaspár, aki színészi Oscart kapott Laurence Olivier (1948) és Vivien Leigh (1951), a legtöbb Oscar-jelöléssel pedig a Newman família büszkélkedhet: a család 2019-ben már 93. jelölését gyűjtötte be a filmzene területén.
A filmek között A Gyűrűk Ura – A Király visszatér 2003-ban mind a 11 jelölését díjra váltotta, az idén hozzá csatlakozhat a Minden, mindenhol, mindenkor. A Ben Hur 1959-ben 12, a Titanic pedig 1997-ben 14 jelölésből kapott 11 Oscar-díjat.
A színészek között a négyszeres Oscar-díjas Katharine Hepburn áll az élen, őt hárommal Meryl Streep, Jack Nicholson, Ingrid Bergman, Walter Brennan, valamint Daniel Day-Lewis és Frances McDormand követi. Idén Cate Blanchett is begyűjtheti harmadik díját a Tár című filmben nyújtott alakításáért. A színészi jelölések terén Meryl Streep a csúcstartó, akit 2018-ban már 21. alkalommal nomináltak.
Hét olyan film van – Ez történt egy éjszaka (1934), Száll a kakukk fészkére (1975), Hálózat (1976), Hazatérés (1978), Az aranytó (1981), A bárányok hallgatnak (1991), Lesz ez még így se (1997) –, amelyben a női és a férfi főszereplő is Oscar-díjas lett. A Vágy villamosa (1951) és a Hálózat (1976) három színészi Oscar-díjat kapott. A színészi kategóriák idei jelöltjei között izgulhat A sziget szellemei négy szereplője is (Colin Farrell, Kerry Condon, továbbá a férfi mellékszereplők közt Brendan Gleeson és Barry Keoghan), valamint a Minden, mindenhol, mindenkor három színésze (Michelle Yeoh, illetve a női mellékszereplők közt Jamie Lee Curtis és Stephanie Hsu).
A rendezők közül csak John Fordnak van négy Oscarja. Saját maga által rendezett filmben Charlie Chaplin, Laurence Olivier és Roberto Benigni nyújtott Oscar-díjas színészi alakítást. A rendezők között 12 jelöléssel William Wyler a rekorder, Steven Spielberg pedig az első, akit hat egymást követő évtizedben is rendezői Oscarra jelöltek (idén kilencedszer) – A Fabelman család a mostani gálán hét kategóriában esélyes.
A színészek közt Richard Burton hét, Glenn Close és Peter O'Toole egyaránt nyolc jelölés után távozott üres kézzel, utóbbi 2002-ben életműdíjjal vigasztalódhatott. A filmek között A fordulópont (1977) és a Bíborszín (1985) szerepelt a legkiábrándítóbban, a 11 jelölésből egyet sem váltottak díjra.
A színészek közül legidősebben Anthony Hopkins (83) és Jessica Tandy (80), legfiatalabban Timothy Hutton (20) és Tatum O'Neal (10) örülhetett Oscar-díjnak. A legifjabb Oscar-nyertes Shirley Temple, aki 1935-ben, mindössze hatéves korában speciális, „miniatűr” Oscart kapott, a legidősebb pedig Eli Wallach, aki 95 évesen vehetett át életműdíjat 2010-ben. A rendezők közül legidősebben Clint Eastwood (74, Millió dolláros bébi), legfiatalabban Damien Chazelle (32, Kaliforniai álom) nyert. James Ivoryt a legjobb adaptált forgatókönyv kategóriában (Szólíts a neveden!, 2017) 89 évesen díjazták, ezzel ő lett az Oscarért folyó verseny legidősebb nyertese. Őt most megelőzheti a 90 éves zeneszerző, John Williams, aki a jelöltek között már korrekorder.
Ketten kaptak Nobel-díjat és Oscar-díjat is: G. B. Shaw ír drámaíró és Bob Dylan amerikai énekes, dalszerző. Öt éve Kobe Bryant egykori profi kosárlabdázó a Dear Basketball című animációs rövidfilm írójaként nyert szobrocskát.