Az önkormányzat tavaly szeptemberben jelölte ki a polgármesteri hivatal hatáskörébe tartozó Szociális és Egészségügyi Igazgatóság (DASM) számára azt a kerekdombi ingatlant, amelyben szociopszichológiai és jogi tanácsadóközpont létesül a családon belüli erőszak áldozatainak megsegítésére. Az idén a tanács 100 ezer lejt különített el a 2018-as költségvetésből a felújításra és további 17 ezer lejt az irodák felszerelésére, a tervek szerint a munkálatok az év végéig befejeződnek. Az alpolgármester elmondta: ez a tanácsadó központ csak az első lépés, a következő szint olyan - titkosított címen működő - menhely létrehozása, amely átmenetileg, a válsághelyzet idejére nyújthat biztonságot az áldozatoknak. Jelenleg Kolozsváron nincs megfelelő menedék a védelemre szorulók számára, ezt a hiányosságot - tekintettel a jelenség súlyosságára – sürgősen pótolni kell.
Az alpolgármester úgy vélekedett: az erőszak-ellenes kampányok, így az RMDSZ Nőszervezete által kezdeményezett Nők Elleni Erőszak Elleni Mozgalom (NEEEM) hatására is fokozatosan változik a hozzáállás: egyre több esetre derül fény, egyre gyakrabban vállalják fel az áldozatok, hogy agresszió érte őket, és fordulnak segítségért. Oláh Emese kifejtette: nem csak a támogatásfüggő, és ezért bizonytalan sorsú civil szervezetek felelőssége az áldozatok védelme, mellettük - velük együttműködve - az önkormányzatnak is jelentős szerepet kell vállalni a segítségnyújtásban, állandósítani szerepét ezen a téren. Ezzel a szerepvállalással összefüggésben emlékeztetett a városi tanács legutóbbi döntésére is, miszerint lakbértámogatásban részesülhetnek a családon belüli erőszaknak a szociális igazgatóság nyilvántartásában szereplő áldozatai, amennyiben havi nettó jövedelmük nem haladja meg az 1500 lejt, és nincs az önkormányzattól bérelt, vagy szociális lakásuk.
Az alpolgármester fontosnak tartja az önkormányzatnak a civil szervezetekkel, a helyi és megyei szociális és egészségügyi intézményekkel, a rendőrséggel, és nem utolsó sorban az oktatási intézményekkel való együttműködést, közös projektek szervezését. Ezeknek az intézményeknek, mint ahogy a családi, baráti körnek is nagy szerepe van abban, hogy már az első agresszióra utaló jeleknél segítségért folyamodjanak, megkeressék a tanácsadó központot, a menhelyek felé irányítsák az áldozatot, még mielőtt konkrét beavatkozásra sor kerülne.
Elmondta: kormányszinten is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a nők ellen elkövetett erőszak jelenségére. A kabinet múlt héten fogadta el azt a törvénymódosítási javaslatot, amely szerint a rendőr azonnal érvénybe lépő ideiglenes távoltartási rendeletet állíthat ki az áldozat védelmében, az agresszort pedig akár a saját tulajdonában lévő lakásból is eltávolíthatja.