A tavasszal megrendezett online vetélkedő is érdekes volt, most azonban újabb változatot próbáltunk ki a járványügyi előírásoknak megfelelően. Sajnos, ez alkalommal csak iskolánk kisdiákjai versenyeztek egymással, de lehetőség adódott, hogy nagyon sokan részt vegyenek a szórakoztató versenyben.
Délelőtt a kisebbek, az előkészítő, első és második osztályos kisdiákok mérték össze a tudásukat. Hat hattagú csapat foglalta el helyét az iskola aulájában. Egy kis jégtörő játék után, amelyben mindenki talált és üdvözölt pár új barátot, sor került a csapatok névválasztására. A neveknek három szóból kellett állniuk: egy novemberben ünnepelt szent beceneve, egy hozzá illő tárgy, illetve egy tulajdonság. A neveket egy szófelhőből választhatták ki. Ezt követően egy hat darabból álló címerpajzs-puzzlét kaptak, ahova a csapattagok egy - a névhez kapcsolódó – rajzot készítettek. Érdekes címere lett minden csapatnak: Kedves Malomkő Kati, Rózsás Szent Kati, Bátor Havas Marcika, Jószívű Liba Márton, Nagy Liba Márton, Bátor Liba Márton. Nagyon érdekesen mutatták be ezeket a címereket a csapatok képviselői, amit a zsűri sok-sok ponttal értékelt. Idén Puskás Etelka nyugalmazott tanítónő, Szabó Annamária, a Téka Alapítvány alelnöke és Schuller Hajnal magyartanár értékelte a délelőtti csoportokat.
A legtöbb pontot a feladatlapok helyes megoldásával szerezhették a gyerekek. Az előkészítő osztályosok Szent Márton legendájának történetképeit kapták, ezt sorrendbe kellett felragasztaniuk. Az elsősök a képek kezdőhangjait összeolvasták, és lerajzolták a kapott tárgyat. A másodikosok számára betűkiegészítés, kakukktojás és helyesírási totó volt a kihívás.
Az írásbeli feladat során a villámkérdésként feltett találós kérdések – illetve a rablás lehetősége – nagyon felvillanyozták a csoportot. A következő írásbeli feladat után (ahol a történet szereplői előtti számjegyeket, a telefonon levő betűkre átkódolva találták meg a kulcsszót) a legérdekesebb rész következett: az activity társasjáték átgondolt változata. Első körben elmutogatták a kihúzott szót, másodikban pedig szavakban körülírták. S természetesen a rablás lehetősége miatt izgatottan figyelt mindenki.
Legutolsó feladatként a csapatok legkisebbje átbújt a hullahoppkarikák jelezte időalagúton, s a múltból egy régies szót hozott a csapatnak. A zsűrinek mai nyelvre fordították le a szavakat.
Minden csapat jutalomban részesült
A zsűri legjobbnak a Bátor Liba Márton csapatot tartotta, Kedves Malomkő Katit másodiknak, Nagy Liba Mártont harmadiknak. Minden csapat jutalomban részesült.
Délután a harmadikosok-negyedikesek vetélkedtek, ugyancsak hat csoportban. Ők is a novemberi jeles napok köré építették a feladatokat, s a csapatnév választást is. A mindenszentek hónapjában a következő nevek születtek: Ünnepek, Fényes angyalok, Szent hónapok, Szentek, Szent Napok, Szeretet.
Elsőként az eszperente nyelven írt feladatok tették próbára a kisdiákokat. Majd a jeles napokhoz kapcsolódó ízes közmondásokat kapták meg a csoportok szókártyákon. Egy oda nem illő szót kellett elcserélni a többi csapat valamelyik szavával. A feladat nehéznek bizonyult, ugyanis zsibvásár alakult ki, de annál érdekesebb volt. Az összetett szavak feladata során a lúd-liba illetve disznó-sertés előtaghoz illő utótagot illesztettek, így bővítették szókincsüket. A Mikulásnak írt levelet hibátlanná javították a jó helyesírás birtokosai. Ennek során néhány nagyon gyakran elkövetett hibát – bakkancs, aggancs, stb. - kellett felfedezniük. Egy másik feladatban a hónap ünnepeltjeinek beceneveit gyűjtötték össze, majd ügyességüket próbálgatva eljátszották Szent Márton történetét, vagy egy elképzelt jó cselekedetét. Dobókockás szövegalkotási feladat következett, ahol a mese idejét, szereplőjét, helyszínét és problémáját a dobókocka száma döntötte el. Itt szövegalkotási, mondatszerkesztési, fogalmazásírási ügyességük került kihangsúlyozásra. Legutolsó feladatként helyesírási és toldalékolási gyakorlatok következtek.
Legügyesebbek a Fényes angyalok lettek, majd őket követték a Szent hónapok és az Ünnepek.
A nagyokat Puskás Etelka, Rariga Imola, a Téka Alapítvány munkatársa, illetve Hajdú Enikő angoltanár értékelte.
Célunkat elértük, e nemes vetélkedő során élvezettel pörgették és pallérozták elméjüket iskolánk tanulói. Az értékelők nagyon megdicsérték a gyerekek helyesírási képességeit.
Köszönet mindenkinek (a támogató Emberi Erőforrások Minisztériumnak is), aki részt vállalt e hiánypótló verseny megszervezésében. Az online oktatás alatt az együttműködés nagyjából, a dramatizálás úgyszintén háttérbe szorult, így nemcsak jó szórakozási lehetőség volt, hanem egy iránymutató is a pedagógusoknak, hogy mely területek szorulnak nagyobb odafigyelésre.