Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: az egyik bukaresti iskolából jelentették az első olyan lehetséges koronavírusos megbetegedést, amelyre a nyáltesztes szűrés eredményeként derült fény. A tárcavezető rámutatott: a várt hiányosságokon túlmenően sokan használták a nyálalapú antigén teszteket. A bukaresti egészségügyi igazgatóság jelentése szerint a fővárosi I. L. Caragiale líceumba járó diáknak lett pozitív a tesztje, az eredményt azonban még meg kell erősíteni egy RT-PCR-teszttel – tette hozzá.
– A múlt hét folyamán minden diáknak és alkalmazottnak kiosztottuk az erre a hétre esedékes két tesztet. A diákok hazavitték, és nagyrészük otthon végezte el a szűrést. Sem a diákok, sem az alkalmazottak nem számoltak be pozitív teszteredményről. Az eredményt közöltük a megyei tanfelügyelőséggel. Csütörtökön megismételjük a teszteket, a minisztériumi rendelet értelmében – nyilatkozta a Szabadságnak Török Zoltán, a Református Kollégium igazgatója, aki 788 diák és 100 alkalmazott hétfői teszteredményéről számolt be. Kósa Máriától, a Brassai-líceum igazgatójától megtudtuk: az iskola 361 diákja és 36 alkalmazottjának is negatív lett a tesztje. Hasonló eredményről számolt be Schuller Hajnal, a Báthory-líceum igazgatója, aki szerint a 1013 tanuló és közel száz alkalmazott tesztje negatív lett.
A tordai Jósika-líceumban sem volt pozitív eset. – Ma reggel minden szülő jelezte az eredményt gyermeke osztálynevelőjének vagy tanítójának. Az alkalmazottaink 93%-a be van oltva, és a beoltható korú tanulók több mint 60%-a megkapta már az oltást – közölte Józan Erzsébet, a tordai Jósika-líceum igazgatója.
– A János Zsigmond Unitárius Kollégiumban nem volt pozitív eset hétfőn. Viszont, az előző héten jelzett fertőzések miatt két osztály jelenleg online tanul – tudtuk meg Popa Mártától, a János Zsigmond Unitárius Kollégium igazgatójától, ahol 815 gyerek és 73 alkalmazott van. Az Apáczai Csere János líceumban sem jelentettek pozitív nyáltesztet. Hasonló jó hírekről számolt be Okos-Rigó Dénes is, a kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola igazgatója is.
Szamosújváron csak a pozitív teszteredmények jelentését kérte az iskola a szülőktől, ilyenre nem volt példa az első tesztnapon. A bentlakó diákok közül a licisták öntesztelést végeztek, a kisebbek az asszisztens és a pedagógusok segítségével teszteltek. Pozitív esetet sehol sem jeleztek. Fodor Emőke tanító családja öt gyorsteszttel indította a hétfő reggelt. A pedagóguscsaládban ébredés sorrendjében tesztelnek egyébként, hogy el ne keveredjenek a minták. Míg Emőke a reggelit készítette, uzsonnát pakolta, bizony akadt némi nehézsége Fodor Zoltán matematikatanárnak az öttagú család párhuzamos tesztelésével. Nyolcadikos nagylányuk ugyan maga végezte a tesztjét, de óvodásuknak nehezebb volt kora reggel ébredés után mintát adni. A derű viszont örökös vendég náluk, ezúttal is sikerült nevetniük a szokatlan bonyodalmakon.
Szőcs Ildikó a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium igazgatója is arról számolt be, hogy rendben zajlott a diákok tesztelése és nem jelentettek pozitív esetet. A szűrésből származó veszélyes hulladéknak minősülő teszteket a városi kórházhoz szállítják.
Kolozs megyében 43 tanintézetben vegyes rendszerben végezték el a nyáltesztet (otthon vagy az iskolában), 17 tanintézetben az iskolai tesztelés mellett döntöttek, 383 tanintézet pedig a szülőkre bízta a nyáltesztes szűrést – tudtuk meg Kerekes Adelhaidától.