A háziorvosok is megkaphatják a havi 2500 lejes juttatást
Elmondta: az egészségügyi személyzet munkája, valamint a kormányzati, megyei és helyi hatóságok felkészültsége, megelőző és helyzetkezelő tevékenysége szempontjából Kolozsvár előkelő helyen található. A tárcavezető megnyugtató nyilatkozatot tett a tesztek és kórházi ágyak, valamint a lélegeztetőgépek elégséges számáról, utalva arra, hogy az új koronavírus-járvánnyal kapcsolatos nehéz időszak igazán csak most következik. Nelu Tătaru a háziorvosoknak juttatandó havi 2500 lejes anyagi ösztönzésről is beszélt.
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter szerdán villámlátogatást tett Déván, Kolozsváron és Nagyszebenben. Hunyad megye székhelyén bejelentette, hogy katonai irányítás alá helyezik a dévai kórházat is, ugyanis az egészségügyi intézményben fertőzésgóc alakult ki: az ott kezelt 111 páciens közül 85-nél kimutatták a SARS-CoV-2 kórokozót.
Erdély fővárosában a miniszter többek között Mircea Abrudean prefektussal, a Kolozs Megyei Közegészségügyi Igazgatóság, a Kolozs Megyei Egészségügyi Biztosító Pénztár képviselőivel és László Attila RMDSZ-es szenátorral, a felsőház egészségügyi bizottságának elnökével tanácskozott.
Nelu Tătaru elmondta: Kolozsváron megfelelő számú teszt és kórházi ágy áll az egészségügyi intézmények rendelkezésére. „Bármilyen gondok adódnak, elvárom a helyi hatóságoktól, hogy jelezzék azokat nekem, és igyekszünk a lehető legrövidebb időn belül megoldani a problémákat. Kolozsváron jelenleg ezer tesztet tudnak elvégezni az engedélyezett központok, így az itteni szakemberek a környező nagyvárosok vagy más települések, mint amilyen Déva vagy akár Szucsáva, igényléseit is kezelni tudják” – jelentette ki a miniszter.
Az egészségügyi tárca vezetője közölte: annak érdekében, hogy az új koronavírus-járványnyal szembesülő családi orvosok is megkaphassák az egészségügyi személyzet egy részének járó havi 2500 lejes anyagi ösztönzőt, a napokban törvényjavaslatot kezdeményez.
Nem lazítanak a szabályokonArról is beszámolt, hogy ezen a héten Romániába érkezik 30 lélegeztetőgép, illetve versenytárgyalást szerveznek újabb 400 darab beszerzésére. Közölte azt is, hogy a honvédelmi minisztériumhoz tartozó bizonyos termelőegységek hozzálátnak a lélegeztetőgépek gyártásához.
Az újságírók arról is érdeklődtek, hogy az embereknek még meddig kell otthon maradniuk, azaz meddig húzódhat el még a társadalmi távolságtartás. „Egyelőre nem vetődött fel az érvényben lévő szabályok megváltoztatása, mert még nem értük el a fertőzési csúcsot, tehát a csökkenés még el sem indult. Hét-tíz nappal az ortodox húsvét után kiértékeljük a helyzetet, s az eredmények függvényében hozunk majd döntést” – mondta Tătaru.
Szerinte jelenleg semmi nem indokolja a részleges kijárási tilalomra, valamint a társadalmi távolságtartásra vonatkozó szabályok, előírások és javaslatok enyhítését, így ilyen jellegű intézkedés meghozatala szóba sem került.
„Jelenleg ott tartunk, hogy valamennyi pácienst fertőzöttgyanúsként kezelünk. A prioritások ugyanazok: védőfelszerelés, továbbá elővigyázatosság mind az egészségügyi dolgozóknál, mind a közlekedő emberek esetében. A közösségi távolságtartásnak továbbra is meg kell maradnia. Prioritás ugyanakkor a fertőzöttek számára biztosított gyógyszerek beszerzése, az önkéntes elszigetelődés és távolságtartás. Egyik vonatkozásban sem lehet szó a szabályok lazításáról” – jelentette ki a kormány tagja.
Tudatta, hogy ortodox húsvétkor várhatóan ismét több Nyugat-Európában élő román állampolgár tér haza, így az ünnep utáni hetekben derül ki, hogy ez milyen helyzetet eredményez. A kiértékelésre és a társadalmi normákra vonatkozó szabályok esetleges módosítására legkorábban április 19-től számított körülbelül tíz nap után lehet számítani.
(Borítókép: Kiss Olivér)