
A magyarfenesi karéneklés történetét felelevenítve Lengyelné Püsök Sarolta a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar docense közölte: a mostani kórustagok egy híján 150 éves folyamat örökösei, mivel az írásos dokumentumok szerint Magyarfenesen már 1876-ban létrehozták az első férfikart, majd 1890-ben a daloskört. Megtudtuk: 1912-ben felszentelték a kórus zászlóját, majd az impériumváltás után csatlakoztak az 1921-ben megalakult Romániai Magyar Dalosszövetséghez (RMD). Rendszabályzatukat 1938-ban dolgozták ki. A kórus fellépett Magyarfenesen és a környéken tartott rendezvényeken, nem egyszer nyert díjakat az RMD által szervezett versenyeken. Az énekkari tevékenység mellett színdarabokat mutatott be, önképzőkört és bálokat szervezett. Az első vegyeskar 1973-ban alakult, ám ennek tevékenysége 1982-ben megszakadt.
„Mintha ma lett volna, amikor 2000-ben újból megalakult a magyarfenesi vegyeskar, feléledt a kórusmozgalom. Bárdos Attila akkori polgármester és néhány kórustag végigjárták a falut, s énekelni hívták annak lakosait. Az első kóruspróbát 2000. január 7-én, míg az első fellépést 2000. március 15-én tartották. Akkor 55 tagot számlált a kórus, és ezt a számot azóta sem sikerült túlhaladni. Az énekkar vezetését Tóth-Guttman Emese karnagy vállalta, aki 18 éven át töltötte be ezt a szerepet. Őt követte Fábián Apolka karnagy, aki jelenleg is vezeti a magyarfenesi vegyeskart. Hat évvel ezelőtt hozták létre a magyarfenesi gyermekkart” – mutatta be a kórus történetét Lengyelné Püsök Sarolta egyetemi oktató.

Elmondása szerint repertoárjukon 150 mű szerepel: egyházi művek és népdalfeldolgozások egyaránt. A kórus és a karnagy a magyar zeneszerzők alkotásainak megszólaltatását tűzte ki célul. A magyarfenesi vegyeskar 2006-ban vált jogi személyiséggé. Huszonöt éven át több száz alkalommal lépett fel falunapokon, egyházi ünnepeken, kórustalálkozókon, kulturális eseményen a faluban, a környéken vagy szórványvidéken, illetve külföldön is. Továbbá 2006-ban kórusmúzeumot hoztak létre, 2014-ben elkészült az 1912-es zászló hasonmása, azóta ezt használják – számolt be Lengyelné Püsök Sarolta.
„Édesapámat, Guttman Mihály karnagyot, a Romániai Magyar Dalosszövetség örökös tiszteletbeli elnökét 1999. szeptember 29-én avatták Tordaszentlászló község díszpolgárává. Akkor kért fel Bárdos Attila polgármester, hogy alakítsam újra a magyarfenesi vegyeskart. Az év decemberében ötven énekest hallgattunk meg édesapámmal együtt, majd 2000. január 7-én, Attila napkor tartottuk az első próbát. Édesapám javasolta azt is, hogy a magyarfenesi kórustagok minden fellépéskor népviseletben legyenek” – emlékezett a kezdetekre Tóth-Guttman Emese karnagy, az RMD tiszteletbeli elnöke.
A jubileumi koncerten fellépett a magyarfenesi gyermekkórus (karnagy: Fábián Apolka), a tordaszentlászlói énekkar (karnagy: Balázs Ágnes), a kolozsvári Guttman Mihály Pedagóguskórus (karnagy: Bedő Ágnes) és a magyarfenesi vegyeskar (karnagy: Fábián Apolka).
Zárszóként Lengyel István lelkipásztor megjegyezte: az éneklés más világlátást, többletet ad a kórustagoknak. Ugyanakkor emléklapot adott át a fellépő kórusoknak, Székely Zsuzsanna helyi vállalkozónak, zászlóanyának. Az esemény közös énekléssel zárult.