Máshol folytatják tanulmányaikat a Ghibu-líceum magyar nyolcadikosai
Kolozs megyében tavaly 4960 gyerek számára 188 osztályt, idén 4862 gyereknek 184 kilencedik osztályt hagytak jóvá. A szomorú az, hogy a közel százas létszámcsökkenés kizárólag minket, magyarokat érint; a román nyolcadikosok száma csak 10-zel kevesebb, mint tavaly. Következtetésképpen nem hagyták jóvá sem a Brassai-líceum, sem a Donát negyedi Onisifor Ghibu Elméleti Líceum természettudományi osztályát. Ez azt jelenti, hogy a Brassai-líceumban csak a pár évvel ezelőtt beindított turisztikai osztályba lehet jelentkezni, míg a Ghibu-líceumba járó 13 magyar nyolcadikosnak máshova kell mennie.
– Sokat elemeztük a helyzetet. A fájó döntést a bejutási eredmények, a nemzetközi, országos és megyei versenyeken elért eredmények függvényében hoztuk meg. Nem szüntethettünk meg olyan osztályt, ahol a múlt évben az utolsó bejutási eredmény 8-as felett volt, az érettségin pedig 100 százalékos volt a sikerarány. A Brassai líceum idei kilencedik reál, azaz természettudományi osztályába csak 15-en iratkoztak be, a turisztikai osztályba pedig több mint 20-an – indokolta meg Török Zoltán főtanfelügyelő-helyettes a két természettudományi osztály „levágását”. Török szerint nincs szó arról, hogy a Brassai-líceum elveszítené elméleti líceumi státusát, hiszen jövőtől akár újra is indulhat a természettudományi osztály.
Ami a Kolozs megyei magyar ötödik osztályokat illeti, habár 98 negyedikes diákkal van kevesebb, mint tavaly, csak egy osztállyal lesz kevesebb. Amint arról beszámoltunk, a Báthory líceumban csak két ötödik osztályt hagytak jóvá.
Az Apáczai-líceumnak egy „sima” ötödik osztályt hagytak jóvá. Ahogy Török Zoltán főtanfelügyelő-helyettes fogalmazott: van arra lehetőség, hogy 8-12 jelentkező esetében a gyerekeknek heti plusz 5 órás rajzórát biztosítsanak, és még az sem kötelező, hogy a jelentkezők mindegyike az Apáczai-líceum diákja legyen.
Valentin Cuibus főtanfelügyelőtől megtudtuk: tavalyhoz képest 85-ről 80-ra csökkent az elméleti kilencedik osztály száma. A művészeti és sportosztályok száma 23-ról 22-re csökken; a technológiai líceumokban 48 helyett csak 41 kilencedik osztály lesz. A hároméves szakiskolában azonban 32-ről 41-re nő az osztályok száma, és mivel idén végez az első hároméves szakiskolás generáció, 18-cal több esti 11. osztályt terveznek. Ezek közül csak a szállításügyi líceumban lesz egy magyar osztály. A Református Kollégiumban megmarad a három szakosztály hat képzéssel. Cuibus szerint előrelépés az, hogy a jelenlegi 4862 nyolcadikos közül 153 már „első körben” a szakiskolát kívánja választani. A legkeresettebb szakma a fafeldolgozás, mechanika, turizmus, közétkeztetés.
Fotó: bathory.ro