Ügyvivő jelleggel Vasile Ciurcheát bízta meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöki feladatainak ellátásával, Vasile Ciurchea 2016-ban már ellátta a CNAS országos elnöki tisztségét. Ám jelenleg vizsgálat folyik ellene és a CNAS más vezető tisztségviselői ellen egy 16 millió eurós korrupciós ügy kapcsán, amely pont az informatikai rendszerre vonatkozó szerződésekkel kapcsolatos.
Lejárt a rendszer karbantartási szerződése
Sorina Pintea egészségügyi miniszter szerint az egészségügyi biztosító informatikai rendszerének karbantartását már 2019 januárja ta nem végzik el, mert a szerződés lejárt, ezért nem csoda, hogy a rendszer meghibásodott. A kommunikációs infrastruktúrát és az egészségügyi iratcsomókkal (DES) foglalkozó elemeket pedig már 2016 óta nem frissítették. A szaktárca kiküldött egy ellenőrző bizottságot a CNAS-hoz, amely nem csak az idei évet veszi górcső alá, hanem 2011-től kezdték el vizsgálni az ott zajló folyamatokat. Ami a DES-t illeti, a tárcavezető kijelentette: mivel a páciensek egészségügyi adatait tartalmazó DES rendszert illetően alkotmányossági kifogás merült fel, ezért a rendszer karbantartásának elhanyagolása „nem olyan vészes”. A miniszter asszony azt is pontosította: az informatikai platform (PIAS) kilenc rendszerből áll, és ha ezek közül egyesek nincsenek karbantartva, akkor „minden bizonnyal meghibásodik a rendszer”. A tárcavezető szerint a CNAS vezetőinek meg kellett volna oldani a felmerült gondokat, vagy a minisztériumhoz fordulhattak segítségért.
Sorina Pintea kifejtette: az egészségbiztosító informatikai rendszere még úgy, ahogy, de működik, a megoldást pedig új hardver sürgős beszerzése jelenti. A szakcég ennek a hétnek az elejére ígérte, hogy megoldja a gondokat.
Nyilvános minisztériumi bocsánatkérés
Pintea egyébként hétfő este nyilvánosan bocsánatot kért a CNAS nevében a páciensektől, és az emberi hanyagságot tette felelőssé a bekövetkezett gondokért. „A CNAS nincs alárendelve az egészségügyi minisztériumnak, mégis szeretnék elnézést kérni a biztosító nevében azoktól a betegektől, akiknek káruk származott az informatikai rendszer meghibásodásából. Sok mindent kell megoldanunk közép és hosszú távon. Ezek közül az egyik a kiberbiztonság, a másik pedig a rendszer sürgős kivizsgálása. A szakemberekkel történt megbeszélés után megértettem, hogy emberi hanyagság vezetett a mostani helyzethez – tette hozzá az egészségügyi miniszter, miután tárgyalt a CNAS képviselőivel és az egészségügyi kártyákat működtető informatikai rendszer kezelőivel. Pintea kifejtette: a CNAS-t kivizsgáló jelentést benyújtják az Országos Korrupcióellenes Ügyészséghez (DNA), mert fennáll az a gyanú, hogy egyesek bűnvádi tetteket követtek el. A jelentés hét napon belül elkészül – ígérték a hatóságok.
Két évbe telne új rendszer bevezetése
A biztosító pénztár július 10-én jelentette be hivatalosan, hogy az informatikai rendszerük nem működik, ezért az orvosi szolgáltatásokat, eszközöket, gyógyszereket nem tudták számítógépen beiktatni és nyilvántartani, sem a vényeket ily módon kiállítani. A CNAS szerint az orvosi szolgáltatásokat utólag majd elszámolják. Közleményük szerint offline, tehát rendszeren kívül is ugyanazokat a műveleteket lehet elvégezni, csupán azokat csak később jelentik be a PIAS-nak. Ezért nem indokoltak az olyan kifogások, miszerint az egészségügyi szolgáltatók nem tudnak dolgozni – állítják az intézmény képviselői. Ami pedig az orvosnál megjelent személy ellenőrzését jelenti, miszerint az illető rendelkezik vagy sem egészségügyi biztosítással, a CNAS szerint a háziorvosok, a kezelőorvosok jól ismerik betegeiket, így a biztosítással nem rendelkező személyeket ki lehet szűrni. Ugyanakkor a kiskorúak, a nyugdíjasok pedig hosszabb ideig tartoznak az egészségügyi biztosítottak kategóriájába, a biztosított státusában bekövetkezett változás tehát kizárható. Sürgősségi esetekben pedig minden pácienst el kell látni, az informatikai rendszer működőképességétől függetlenül. Egyébként a pénztár szóvivője, Daniel Osmanovici már pénteken benyújtotta lemondását, miután azt nyilatkozta, hogy „az emberek akkor is meghalnak, ha a kártyarendszer működik, illetve ha nem működik”, a rendszer meghibásodása pedig szerinte az évi 76 millió adatbevitelnek tudható be.
A helyzet azonban mégsem annyira egyértelmű és egyszerű – erre lehet következtetni abból, amit a neve elhallgatását kérő háziorvos lapunknak elmondott. Szerinte az egészségügyi kártyarendszer már a kezdetektől fogva akadozott. Évekkel ezelőtt a piacon megjelentek magán informatikai cégek, és felajánlották a háziorvosoknak, valamint a kórházaknak, hogy az egységes számítógépes rendszer meghibásodása esetében ők továbbítják a háziorvosok által elküldött adatokat, ám ez egy fizetett szolgáltatás, amit nem mindenki igényelt. A lapunknak nyilatkozó háziorvos személyes tapasztalata a cég tevékenységéről jó volt, mivel máskor is előfordult, hogy meghibásodott a rendszer, ennek ellenére neki soha nem kellett elküldenie a betegeit, mint ahogyan arra más orvoskollégája kényszerült, aki nem kötött szerződést ilyen céggel.
“Július elejétől, amikor a rendszer hosszabb ideig működésképtelen volt, a cég szakemberei az éjszaka folyamán továbbították adatainkat az országos rendszerbe. Erre főleg azért volt szükség, mivel a háziorvosok a fizetésüket az elvégzett vizsgálatok alapján kapják. Amennyiben egy beteg konzultációját nem jelentem be 72 órán belül, akkor azt a szolgáltatást a biztosító nem fizeti ki. Tehát a háziorvosok fizetése is nagymértékben függ attól, hogyan működik ez az egységes rendszer” – mondta el a szakember. Azt is megemlítette, hogy az említett informatikai cég véleménye szerint új rendszerre lenne szükség az egészségügyben, amelynek elkészítése és működésbe léptetése legalább két évet venne igénybe.
Borítókép: illusztráció