A törvényerejű jogszabály tervezett módosításával eltörlik az üzleti forgalom 2 százalékának megfelelő adót, amit az energetikai cégekre vetettek ki, és a távközlési cégekre kivetett (3 százalékos) adót – közölte Ionel Danca, a miniszterelnöki kabinet vezetője.
Eltörlik továbbá a – negyedévente fizetendő, „kapzsisági illetéknek” nevezett, márciusban már harmadára csökkentett, de eredetileg az aktívák évi 1,2 százalékát is elérő – bankadót, amelyet azokra a pénzintézetekre vetett ki az előző, Dancila-kormány, amelyek 2 százalékot meghaladó bankközi hitelkamatlábat (ROBOR) alkalmaznak.
A kancellária vezetője szerint a módosítás „megmenti” majd a nyugdíjrendszer második pillérét is, mivel már nem lesz kötelező a magánnyugdíj-járulékokat kezelő alapoknak, hogy – a jelenlegi tizenegyszeresére – emeljék a törzstőkéjüket.
A kormányülésen megszavazott módosítás szerint mégsem lesz opcionális a kötelező magánnyugdíj, vagyis a befizető nem dönthet úgy, hogy a 25 százalékos nyugdíjjárulék egy részét (a bruttó bér 3,75 százalékát) az általa megjelölt magánnyugdíj-alap helyett az állami nyugdíjpénztárhoz irányítsa.
A kormányzati felelősségvállalással beterjesztett törvények hatályba lépését csak a kormány megbuktatásával akadályozhatja meg a parlament. Ha a törvényhozás három napon belül nem terjeszt be bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, vagy a bizalmatlansági indítvány nem szerzi meg a kormány leváltásához szükséges többséget, a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet elfogadottnak minősül.
A kormány a „kapzsisági” rendeletet módosítását és a jövő évi állami költségvetést is ezzel a módszerrel akarja hatályba léptetni. Ludovic Orban miniszterelnök a kétkamarás parlament hétfői együttes ülésén jelenti be a felelősségvállalást, vagyis az ellenzéknek a karácsonyi ünnepnapok időszakában lesz három napja arra, hogy – a törvényhozók legalább 25 százalékának támogatását megszerezve – bizalmatlansági indítványt terjesszen be a kormány ellen.