Az RMDSZ már 2015-ben jelezte, hogy az új pénzügyi törvénykönyv előírásai rendkívül nehéz helyzetbe sodorták a tulajdonosokat, hiszen az önkormányzat hatáskörébe helyezték át ezen épületek megadóztatásának lehetőségét, így sok esetben visszaélés történt” – mutatott rá Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője azt követően, hogy a parlament alsóházi plénuma megszavazta a szövetség által, az elmúlt mandátumban kezdeményezett törvénymódosító javaslatot.
Márton Árpád, az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője, a törvénymódosító javaslat kidolgozója elmondta, egy műemlék restaurálása, karbantartása és fenntartása nagy költségekkel jár és szigorú előírások és eljárások mentén zajlik, és ezen épületek megadóztatásának lehetősége számos problémához vezet: „a műemlék épületek tulajdonosainak megadóztatása több kárt okoz, mint hasznot, hiszen azon tulajdonosok, akik karbantartják műemlékeiket igencsak sok pénzt fordítanak erre a célra. A gyakorlat azt mutatta, hogy a legtöbb helyen az önkormányzatok adóval illették a műemlék épületek tulajdonosait, és nemcsak az épületet, hanem az épület alatti földterületet is. A ma megszavazott törvénytervezetünkkel 2018. január 1-től hatályba lép az adómentesség”.
Márton Árpád továbbá emlékeztetett arra, hogy azok a műemlék épületek, amelyekben nem folytatnak kereskedelmi tevékenységet, adókedvezményben részesültek 2015-ig, azonban az új Pénzügyi törvénykönyv hatályon kívül helyezte a műemlékvédelmi törvény cikkelyét, amely adómentességben részesítette ezen épületeket, és a helyi önkormányzatok hatáskörébe helyezte át a műemlékekre kiszabható adók elengedésének lehetőségét. Az RMDSZ ezt az problémát orvosolta a ma megszavazott törvénymódosító-javaslatával.