Tizenötödik alkalommal szervezik meg a középiskolásoknak szánt versenyt
A Bölcs Diákok vetélkedő immár másfél évtizedes múltra tekinthet vissza, és a szervezők örömmel nyugtázzák, hogy a diákok érdeklődése, lelkesedése nem lankadt az évek során. Amint Majoros Csilla projektkoordinátor a keddi kolozsvári sajtótájékoztatón elmondta, az utóbbi tizenöt évben több mint hatezer diák versengett. A vetélkedőre 9–13. osztályos, középiskolás csapatok jelentkezését várják. Ugyanakkor, a megmérettetés nem kifejezetten elméleti líceumok, főgimnáziumok diákjainak szól – a tapasztalat azt mutatja, hogy technikai és szakiskolák tanulói is szívesen részt vesznek rajta, és jól helyt is állnak, emelte ki Majoros Csilla. Tavaly a döntőbe bejutó tíz csapatban két szakiskola is volt – jegyezte meg.
Az idei verseny témája a szabadság, amellyel lényegében tematikai sorozat kezdődik – folytatatta a projektkoordinátor. A feladatok a szabadság keresésének, megélésének lehetőségeihez kapcsolódnak majd; a szervezők célja, hogy a résztvevő diákok a szabadság vezérgondolata mentén megismerjék az egyes történelmi korszakok sajátosságait, és egyben az is, hogy ráébresszék a mai tizenéveseket arra, hogy a szerzett ismeretek és tudás birtokában felelősséget vállalhatnak a mai társadalom formálásában.
Molnár Galaczi Júlia, a Kolozsvári Református Kollégium angol szakos tanára, a verseny feladatlapjait összeállító pedagógusként elmondta: arra törekedtek, hogy a feladatlapok szerkezete és tartalma által a diákok megtapasztalják a különböző tantárgyak, valamint az elmélet és a gyakorlat közötti összefüggéseket is.
Többféle, kreatív feladatot is kapnak a versenyző csapatok, amelyek elvégzéséről kisfilmeket készítenek, vagy az elkészült termékeket küldik be a zsűrinek. „A feladatlapok mindig egy elolvasandó mű köré épülnek, amelyet a témához kapcsolódva választunk ki. Arra törekszünk, hogy minél több területet érintsünk, a reál- és humán tantárgyaktól kezdve a képzőművészetig, zenéig, hogy a diákok keresgéljenek, nézzenek utána dolgoknak” – magyarázta Molnár Galaczi Júlia. Hozzátette: a tanulók a verseny során tapasztalatot szereznek abban is, hogy miként dolgozzanak hatékonyan együtt csapatban, hogy megértsék, segítsék egymást a feladatok megoldásában. Példáként említette: volt olyan feladat is, amely arról szólt, hogy nézzenek utána az aranybefektetések alakulásának az országban, a világban, sőt, volt rá példa, hogy szappant kellett főzniük a versenyzőknek.
A szervezők törekszenek arra is, hogy érzékenyítsék a diákokat a szociális problémák iránt: karácsony táján jellemzően „adni jó” bónuszfeladatot javasolt teljesíteni a versenyzőknek, amelyet valamilyen karitatív tevékenység végzésével tehetnek meg. „Ellátogathatnak például hátrányos helyzetű célcsoportokhoz, valamilyen módon segíthetnek nekik, emberibbé tehetik életüket” – magyarázta Molnár Galaczi Júlia.
A tanár elmondta: a két első forduló online feladatlapok kitöltéséről szól, amelyek során a csapatok kidolgozzák, majd beküldik válaszaikat. A harmadik, országos szakasz keretében írásbeli feladatlapot töltenek ki a versenyhelyszínen, a teljes csapat együttműködésével, előre megadott bibliográfia alapján. Végül, lesz egy tévés vetélkedő is, amelynek során előre kiküldött könyvészet alapján, interaktív módon, gyakorlati feladatokat végezve, versenyszerűen tapasztalhatják meg a diákok, milyen a vetélkedő élesben, élő adásban – folytatta a pedagógus.
A Bölcs Diákokra regisztrálni november 8-ig lehet, a www.bod.communitas.ro honlapon, ahol a vetélkedő részletes szabályzata is olvasható. Az online rendszerben lebonyolított helyi szakasz 2024. november 11-e és december 17-e között zajlik. Ezt követi – szintén online rendszerben – a megyei szakasz, 2025. január 13-a és 2025. február 21-e között. Az országos szakasz a Kolozsváron, a Református Kollégiumban zajló írásbeli vetélkedő, 2025. március 21-e és március 23-a között. A verseny feladatlapjait is a fenti honlapon kell majd kitölteni, illetve az adott forduló feladatlapjához tartozó javítókulcsot is itt teszik majd közzé. A szervezők arra kérik a jelentkező csapatokat, olvassák el figyelmesen a szabályzat minden pontját.
Markó Bálint, a BBTE rektorhelyettese, a magyar tagozat vezetője közel tíz éve partner a vetélkedő megszervezésében. A sajtótájékoztatón elmondta: a partnerség által a BBTE oktatói is képet kaphatnak arról, hogy úgymond mi zajlik az egyetem előtti szinteken, a diákok hogyan viszonyulnak a különböző problémákhoz. Ugyanakkor, szerinte a verseny egyik legfontosabb oldala, hogy csapatban való gondolkodásra ösztökéli a diákokat, és lehetővé teszi, hogy kreativitásuk úgy bontakozzon ki, hogy az a csapat egészének előrehaladását segítse. Mint kiemelte, nem kell zseninek lenni ahhoz, hogy ezen a versenyen valaki jól teljesítsen. „Egyszerűen csak szabadnak kell kicsit lenned, engedned, hogy ez a szabadság megnyilvánuljon, játssz a gondolataiddal és lehetőségeiddel” – fogalmazta meg a diákoknak szánt üzenetét a rektorhelyettes.
Elmondta továbbá, hogy készítettek egy – nem reprezentatív – felmérést is, utánanéztek annak, hogyan alakult a volt Bölcs Diákok, „az alumnik” élete. „A kérdőívekre sokan válaszoltak – mint kiderült, többségük orvosként, informatikusként, építészként, mérnökként, jogászként, tanárként tevékenykedik, de vannak térképészek, filmesek, tűzoltók, gyógyszerészek, újságírók, gyógypedagógusok, sőt színészek is a volt Bölcs Diákok között” – részletezte a projektkoordinátor. Hozzátette: a visszajelzések alapján többségük Erdélyben él és dolgozik.
A sajtótájékoztatón a Kolozsvári Református Kollégium diákja, Daróczi Bíborka is részt vett, aki tavaly már szerepelt csapatával a vetélkedőn. Mint elmondta, élményteli volt számára a verseny, másságát, különlegességét adta, hogy csapatban lehet dolgozni, a problémákat, feladatokat meg lehet beszélni, egymással együttműködve lehet kidolgozni.