Meghirdették a Határtalanul Középiskolai Vetélkedőt

határtalanul vetélkedő
A Határtalanul Középiskolai Vetélkedő új alapszakaszára már jelentkezhetnek a középiskolai osztályok, hogy a nagyszabású néprajzi, történelmi, kulturális, földrajzi vetélkedő végén megnyerjék osztályuknak az egymillió forintos fődíjat, vagy a több ezer egyéb nyeremény egyikét. A vetélkedő célja, hogy a nemzeti összetartozás és az együtt gondolkozás örömét közvetítse a fiataloknak, közösséget teremtsen az anyaországi és a határon túli fiatalok között. A vetélkedőben a pedagógusokat is díjazzák, a nagydöntőbe jutott osztályok esetében valamennyi pedagógus 100 ezer forintos ösztöndíjban részesül.

A vetélkedő valamennyi fordulójában külhoni és anyaországi középiskolai osztályok versenyezhetnek egymással. A verseny résztvevői azok a külhoni és anyaországi középiskolai osztályok lehetnek, amelyek 2023. december 21. és 2024. március 31. között, a Határtalanul középiskolai vetélkedő 2023/2024 első fordulójában (alapszakasz) regisztrálnak, és a tesztet kitöltik legalább egy alkalommal. Az osztály képviseletében elég, ha legalább egy fő kitölti a tesztet a https://hatartalanul.net oldalon. A teszt kitöltése során osztálynevet, csapatnevet, emailcímet és a település, valamint az iskola nevét kell megadni. A verseny szervezői az osztályokat, csapatokat az eredmények értékelésekor régiókba (pl. Felvidék, Erdély stb.) csoportosítják.

Az alapszakasz folyamán virtuális verseny keretében versenyezhetnek a diákok, csapatok, osztályok. 2023. december 21. és 2024. március 31. közötti időszakban egy algoritmus által az adott pillanatban véletlenszerűen megjelenő, korábban összeállított, nagy tudásanyagot tartalmazó, sok témakört felölelő kérdéssorból válogatott, legalább 20 kvízkérdést tartalmazó tesztet kell kitölteniük. A tesztet az osztályok a virtuális forduló időtartama alatt bármennyiszer kitölthetik. Minden egyes teszt a random összeállítás miatt más-más kérdésekből áll. A tesztek kitöltésére maximum 20 perc áll rendelkezésre, ugyanakkor fontos az idősorrend, tehát minél gyorsabban kell kitölteni a teszteket.

Az értékelés szempontjai: a helyes válaszok száma, és a teszt kitöltésére fordított idő. Azonos számú helyes választ tartalmazó tesztek között a sorrendet az dönti el, melyik teszt kitöltésére fordítottak kevesebb időt. Ha egy osztály több tesztet is kitölt, az online forduló értékelésébe az osztály legeredményesebb tesztje kerül be.

2024. április 15. és május 30. között folytatják a versenyt az alapszakaszból továbbjutott osztályok a 2. fordulóban, azaz a középdöntőben virtuális versenyen. A középdöntőt követően a szervezők vigaszágat indíthatnak a nagydöntőben esetlegesen fennmaradt helyekre.

A nagydöntőbe a középdöntőből és a vigaszágról jutnak be a csapatok, a régiók legjobbjai, akik játékos vetélkedőben mérik össze tudásukat, erre előzetesen lehet készülni. A döntőbe jutott osztályokat a szervezők előzetesen értesítik. A döntőbe jutott csapatoknak előzetes, kreatív feladatokkal kell készülniük, ezeket a szervezők a döntő időpontja előtt legalább egy héttel megküldik.