Megérkeztek a Norvégiától vásárolt első F-16-os harci repülők

Megérkeztek a Norvégiától vásárolt első F-16-os harci repülők
Megérkezett Romániába a Norvégiától vásárolt első három F-16-os harci repülőgép - közölte szerdán a védelmi minisztérium (MAPN).

Az ünnepélyes átvételt a norvég védelmi tárca államtitkárának jelenlétében, a Bukarestet a Fekete-tengerrel összekötő közlekedési folyosó fetești-i Duna-hídjának közelében található, 86-os Borcea légitámaszponton bonyolították le, ahol két hete avatták fel a román és ukrán pilóták felkészítését szolgáló Európai F-16-os Kiképzőközpontot (EFTC).

Románia tavaly novemberben kötött 388 millió eurós, három évre szóló szerződést Norvégiával 32 használt, de harcképes F-16-os harci repülőgép megvásárlásáról, amelyeket legalább tíz évig akarnak használni a NATO keleti szárnya légterének védelmére, amíg Románia áttér az ötödik generációs - F-35-ös - harci repülőkre.

A védelmi tárca szerint a most beszerzett gépeken a bákói Aerostar hadiipari vállalat végzi el azokat korszerűsítéseket, amelyek nyomán a norvég F-16-osok is a Portugáliától korábban vásárolt gépekkel azonos (M6.X szintű) felszereltséget kapnak.

A közleményben hangsúlyozzák, hogy a megállapodás két NATO-tagállam között jött létre, célja Románia védelmi kapacitásának erősítése, illetve a közös védekezéshez való román hozzájárulás növelése.

A légierőnél 2019-ben kezdődött meg az átállás a szovjet gyártmányú MiG-21-esekről az amerikai F-16-osokra. Bukarest eddig 17 használt, F-16-os Fighting Falcont vásárolt Portugáliától, ezeket 2019-ben állítottak hadrendbe. A kormány álláspontja szerint Romániának legalább három, egyenként 16 többcélú harci gépből álló repülőrajra van szüksége légterének védelméhez.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

“Jobb pályán” a mottója az idei Tusványosi nyári szabadegyetemnek, amelyet július 23– 28. között tartanak. Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, a szabadegyetem alapítója keddi budapesti sajtótájékoztatón elmondta: nagyon fontosnak tartják a mostani politikai körülmények között is azt az elvet, hogy jobb párbeszédet folytatni, mint konfrontációba bocsátkozni. Tusványos fő ereje, hogy mindig is a kooperáció, a párbeszéd és nem a konfrontáció, a monológ volt a sajátja – állapította meg. Úgy látta, rég volt olyan nagy szükség a gondolkodásra, a politikai kérdések elemzésére, mint most.
Belpol