Az 1974-ben született Ugron Gábor operatőr többek között ismeretterjesztő (A parti fecskék nyomában / Partifecske – a folyók madara) és portréfilmeket (Színészportrék), illetve dokumentumfilmeket (Szomszédunk, a fehér gólya, Máramaros körzet) rendezett és filmezett. A
z ismeretterjesztő filmmel kapcsolatban a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület vezetője, Szabó D. Zoltán 2005 októberében azt nyilatkozta a Filmtett – Erdélyi Filmes Portálnak: „Ebben a filmben a kulcsfigura Ugron Gábor volt, aki nagyon tehetséges fiatal erdélyi operatőr volt, az egyetlen általam ismert ember, akit valóban szenvedélyesen érdekelt a természet filmezése. Ő barlangokban is készített felvételeket, és 2000-ben barlangi balesetben halt meg. Ő volt az, aki lelkesen belevágott ebbe a témába, vállalta a filmezést. Így forgattuk le az első természetfilmünket, a Fecskeszárnyakon nyersanyagát.”
A Királyerdőben található Les-völgye falában kialakult Tutajos-barlang keletkezése a Savanyú-plató víznyelőjének köszönhető. A barlang bejárata 10-12 méterrel a völgy fölött található, a sziklafal tövében. A bejáratnál szinte állandóan tó volt, amelynek mélysége eléri az 1,5 métert. Az utóbbi hónapokban tapasztalt csapadékhiány miatt ez a térség most teljesen kiszáradt. Szakemberek szerint nagy esőzések alkalmával patakocska hagyja el a barlangot. A föld alatti üregben a patakágy, s így a járat is kanyargós.
A Tutajos-barlang első feljegyzett kutatását 1953 tavaszán végezték, amikor a KABK alapítójának és a Szelek barlangja felfedezőjének, Bagaméri Bélának a vezetésével egy kolozsvári barlangászcsoport a barlang bejáratánál az akkor még meglévő mély tavon tutajt ácsolva haladt keresztül, innen a Tutajos-barlang elnevezés is.
A Kolozsvári Amatőr Barlangász Klub a Bagaméri Béla által 1957-ben felfedezett híres Szelek barlangjában is Ugron-emlékplakettet helyezett el az elhunyt barlangászok előtt tisztelgő In Memoriam teremben.