A Tudorel Toader és PSD-ALDE, el a piszkos kezekkel az igazságszolgáltatástól című egyszerű indítványt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 91 képviselője nyújtotta be az alsóházba két héttel ezelőtt. Azzal vádolták Toadert, hogy a szociáldemokraták politikai felügyelete alá akarja gyűrni az igazságszolgáltatást. A tárcavezetőt önfejűsége miatt bíráló RMDSZ is jelezte, hogy megvonja támogatását a minisztertől. Bár a vita során a kormányoldal is bírálta Toadert, azt vetve a szemére, hogy késlekedik a büntetőjog módosításával, a voksolás alkalmával “megvédte” miniszterét. Az ellenzéki indítványt 126 vokssal 148 ellenében vetették el, ketten tartózkodtak.
Az RMDSZ szerdai tájékoztatójában közölte: bár nem ért egyet annak minden pontjával, törvényhozói megszavazták az igazságügyi miniszter elleni indítványt. A Szövetség szerint elfogadhatatlan a tárcavezető legújabb sürgősségi kormányrendelete, amely gyakorlatilag felülírná azt a kétéves folyamatot, amely idő alatt a parlament széles körben megvitatta és elfogadta az igazságügyi rendszert módosító törvényeket. Az RMDSZ az igazságügyi törvények parlamenti eljárása során is azokat a módosításokat támogatta, amelyek egy átláthatóbb és mindenki számára hozzáférhetőbb igazságügyi rendszert eredményeztek, csökkentették a visszaélések lehetőségeit és több szakmaiságot vezettek be. Továbbá a jogállamiság erősítését és a hatalmi ágak valós egyensúlyát célozta a bírák és ügyészek függetlenségének biztosítása, a karrierjeik szétválasztása által – összegzi a közlemény. Az RMDSZ továbbá nehezményezi a sürgősségi kormányrendelet módszerét is mindazok után, hogy parlament, mint a törvényhozásért felelős legitim fórum, széles körű parlamenti bizottsági, plénumi viták után megszavazta ezeket az igazságügyi törvényeket.
Az Eugen Teodorovici pénzügyminiszter ellen benyújtott egyszerű indítvány elfogadását 108 képviselő támogatta, 154-en ellene szavaztak, 18-an tartózkodtak – tájékoztatott az Agerpres. A PSD kapzsisága aláássa a nemzetgazdaságot című dokumentumban az ellenzéki alakulatok az adóügyi intézkedésekről szóló 114-es sürgősségi kormányrendelet módosítását vagy hatályon kívül helyezését kérték. A pénzügyminiszter felszólalásában azt mondta, az indítvány szövege „hemzseg a gazdasági folyamatok szakszerűtlen értelmezéséből” származó hibáktól.