A nyolcadikosok záróvizsgáját és az érettségit júliusban szerveznék meg. A nyolcadikosok vizsgáján nem szerepelhet a második félév tananyaga. Nem tartják meg a másodikosok, negyedikesek és hatodikosok év végi felmérését, az iskolai versenyeket. A tantárgyversenyek győztesei számára évente megrendezett rendkívüli vizsgaidőszakra sem kerül sor.
„A tantárgyak lezárásához elegendő lesz két jegy és a félévi dolgozat, ahol ezt a tanügyi törvény előírja. A félévi dolgozatok tételeit a március 11-e előtt leadott anyagból kell összeállítani. A fentebbi intézkedéseket az oktatási partnerekkel való egyeztetések után együtt hoztuk meg. Azonban az újabb intézkedések alapján ezek még változhatnak” – nyilatkozta a tanügyminiszter. A pedagógusok vizsgáit később rendezik meg, ezek pontos dátumát közölni fogják.
Az egyetemeken az oktatás on line zajlik. A laboratóriumban lebonyolított órákat, ahol szükség van az egyetemi hallgató és az oktató személyes jelenlétére, a vészhelyzet lezárása után pótolják. Az egyetemi alapképzésre való felvételit az érettségi lebonyolítása után, a mesteri tagozatra való felvételit az alapképzés záróvizsgája után szervezik meg. Ha a vészhelyzet nem hosszabbodik meg, az oktatás május16-tól fog folytatódni.
Mit javasol az RMPSZ a tanévvel kapcsolatosan ?
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) hétfőn beadványt nyújtott be az oktatási minisztériumhoz, amelyben a tanév hatékony és méltányos lezárása érdekében az alábbi intézkedéseket javasolja, illetve törvénymódosításokat is megfogalmazott.
„Rövidtávon olyan oktatási eljárásokat tartalmazó dokumentum elkészítését és kiküldését javasoljuk, amely konkrét és teljes forgatókönyveket kínál az oktatói-nevelői folyamat újraindításának lehetőségeiről, és amely pontos és átlátható stratégiákat tartalmaz a II. félév és a 2019-2020-as tanév lezárását, illetve a cikluszáró vizsgák megszervezését, valamint a nyári vizsganaptár alakulását illetően”– tudhattuk meg a szövetség közleményéből.
Amennyiben az oktatási tevékenység június 1-jétől folytatódik, akkor az RMPSZ javasolja a II., IV. és VI. osztályok végén történő képességmérések lemondását; a tevékenységek online és/vagy postai rendszerben történő folytatását (hátrányos helyzetű csoportok/közösségek esetében, a telefonos és postai/gyorspostai szolgáltatók közreműködésével.)
Az RMPSZ-javaslata szerint elfogadható lenne, hogy legkésőbb június 12-ig, azaz a tanév befejezésének napjáig a tanulmányi helyzeteket lezárják a folyó iskolai évre az I. félév eredményei alapján, vagy beszámítanák a március 11. – május 29. közötti időszak online rendszerben történő tevékenységeket is.
Javasolják továbbá pótórák tartását június 19-ig az általános- és középiskolák végzős évfolyamai számára, illetve azoknak a tanulóknak, akik valamilyen okból nem vehettek részt az on line oktatásban, és akik az I. félévben elért jegyeik alapján évismétlésre buknának.
A nyolcadikosok szakaszzáró vizsgájával és az érettségi vizsgájával kapcsolatosan a szövetség javasolja, hogy ezeket a tanügyminisztérium által idén január 20-án kibocsátott 3066-os számú rendeletben megszabott tartalmakra korlátozzák, a vizsgák közé egy-egy szabadnapot iktassanak. A nyolcadikosok vizsgáit június 26-ig, az érettségit pedig július 14-ig kellene lebonyolítani. Az írásbeli dolgozatokat beszkennelve kellene eljuttatni a javítóközpontokba. A pedagógusvizsgákat át kellene ütemezni.
Az RMPSZ közép- és hosszútávon javasolja az oktatási rendszer hatékony és átfogó digitalizálását (a pedagógusok digitális kompetenciája fejlesztését és a tanintézmények felszereltségének modernizálását). Ezt azonban csakis úgy lehetne megvalósítani, hogy az oktatási minisztérium költségvetését kiegészítik, és a 2021-es évi GDP hat százalékát az oktatási rendszer fejlesztésére fordítják. A pedagógusoknak továbbképzőket kellene szervezni, az oktatási intézményeknek, diákoknak, pedagógusoknak pedig fedezni kellene az információs és kommunikációs eszközök beszerzését, növelni kellene a szakmai továbbképzés költségei címszó alatti alapfinanszírozást.
Mivel a jó szándék és az elgondolás nem elég, ezért az RMPSZ törvénymódosító javaslatokat is megfogalmazott. Ezek értelmében az oktatási törvény 25-ös cikkelyét kiegészítenék egy új (hetedik) bekezdéssel, amely arra vonatkozik, hogy az akkreditált állami vagy magán oktatási intézmények az oktató-nevelő és értékelő tevékenységeiket online környezetben is megszervezhetik a szaktárca által kidolgozott módszertan szerint. Módosítanák a tanügyi törvény 262-es cikkelye 1-es bekezdését, miszerint az oktató didaktikai személyzet tevékenységét napi nyolc, illetve heti negyven órában végzi, ez a tevékenység esetenként iskolai, illetve online környezetben történhet.