ÖSSZEFOGLALÓ
Az államközi viszonyokra vonatkozó kérdésre Németh Zsolt elmondta: 2024 fontos év a magyar-román kapcsolatok szempontjából, Magyarországnak egyáltalán nem mindegy, milyen irányt vesz a román politika a választásokat követően. Egyrészt azért, mert Romániában, Erdélyben él a legnagyobb határon túli magyar közösség, másrészt felértékelődött a keleti határ és a Fekete-tenger közötti geopolitikai tér, mindenekelőtt az energiapolitika, a migráció szempontjából – mondta a képviselő.
„Magyarország ajánlata nem változott Románia irányába: aknázzuk ki a közös érdekeket!” – fogalmazott Németh Zsolt. Meglátása szerint a román politikában egyre inkább a pragmatikus szemlélet kezd teret nyerni. Marcel Ciolacu szerint a magyarellenesség ideje lejárt, jóllehet bőven vannak, akik továbbra is kihasználják a magyar kártyát. Nem feltétlenül egyetlen politikai alakulatról van szó, minden pártban akadnak ilyen csoportok – mondta. Vannak ugyanakkor külső erők is, amelyek a közép-európai együttműködés megtorpedózásában érdekeltek. Mindenekelőtt Moszkva, de nyugati érdekcsoportok is, amelyek Magyarországot revizionizmussal vádolják – magyarázta a képviselő. Véleménye szerint, ha Bukarestben marad a pragmatikus politikai hozzáállás, az nem csak több lehetőséget jelent, hanem nagyobb felelősséget is a mi részünkről, hogy mennyire tudunk élni a kínálkozó lehetőségekkel.
Székely István szerint a szociáldemokraták a közös EP-listával valójában „besegítettek” a liberálisoknak, hogy jobb eredményt érjenek el. Jelenleg kérdés, hogy a PNL jelöltje, Nicolae Ciuca bekerül-e az elnökválasztás második fordulójába. Ha nem, annak negatív kihatása lehet a liberálisoknak a parlamenti választásokon nyújtott teljesítményére is. Amennyiben a pártoknak nem sikerül összehozni kényelmes parlamenti többséget, az RMDSZ szerepe felértékelődik, mint lehetséges koalíciós partner. A szövetség tisztában van azzal, hogy csakis kormányzati eszközökkel lehet meghatározóan javítani az emberek életét – tette hozzá.
Az erdélyi magyar összefogásra vonatkozó kérdésre válaszolva Zakariás Zoltán elmondta: fontos cél a szavazatok maximálása, ezt pedig csakis összefogással lehet elérni. Az RMDSZ-szel kötött protokollum ugyanakkor a választásokon túlmutató elveket rögzít, amely „békeidőben” is alapját tudja képezni az együttműködésnek. Hozzátette ugyanakkor: az EMSZ számára fontos kihívás volt a júniusi választások, hiszen az EP-lista jelentette összefogás, illetve az önkormányzati választásokon lehetővé váló verseny kettőssége elbizonytalaníthatta volna a választókat. A megállapodás értelmében azonban sikerült elérni, hogy a kampány ne durvuljon el – mondta, hozzátéve: a választók nem díjazzák a szembenállást.
Az erdélyi magyar politikai pluralizmus fontosságát firtató kérdésre Székely István azt válaszolta: fontosnak tartja a sokszínűséget. Ha az RMDSZ-nek az önkormányzati választásokon, helyi szinten nincs alternatívája, ezt a szerepet román pártok fogják betölteni, ami senkinek sem érdeke, hiszen a magyar identitást kezdi ki. Azokat a kísérleteket viszont, amikor egyesek román pártokat hoznak be döntőbírónak a magyar-magyar viszályba, vagy amikor román pártokkal való együttműködés az erdélyi magyarok átszavazását eredményezi, ezeket kategorikusan ki kell zárni – szögezte le.,