Külföldi szavazókörzetek - Nem bosszúból módosították a nyitvatartást

Az a demokratikus, ha külföldön is a romániai urnazárás időpontjában véget ér a szavazás - jelentette ki Marcel Ciolacu. A miniszterelnököt az újságírók az elnökválasztási törvénynek azokról az ellenzék által bírált módosításairól kérdezték, amelyek megváltoztatják a diaszpórában, különösen Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban élő román állampolgárok szavazásának időtartamát - tájékoztat az Agerpres.

Az Expert Forum pénteken felszólította a kormányt és a parlamentet, hogy törölje a 2025-ös elnökválasztás megszervezéséről szóló sürgősségi rendeletnek azt az előírását, amely szerint a választás napján a külképviseleti szavazóhelyiségekben országtól függetlenül a 21 órás romániai urnazárás időpontjában véget ér a szavazás.

Az Expert Forum véleménye szerint semmilyen logikus magyarázat nincs erre a törvénymódosításra, amelynek alkalmazása abszurd helyzeteket fog teremteni. 

Marcel Ciolacu elmondta, hogy a törvénymódosító sürgősségi rendeletet az Állandó Választási Hatóság és a belügyminisztérium kezdeményezte. A külföldön élő román állampolgárok a nagy távolságok miatt nem egy napig, hanem három napon át szavazhatnak, és a külképviseleti szavazóhelyiség számát a legutóbbi választásokon megkétszerezték. A román állam tehát erőfeszítéseket tett azért, hogy a diaszpórában élő románok érvényesíthessék szavazati jogukat - magyarázta. Hozzátette: más országokban is a belföldi urnazárás időpontjában ér véget a külföldi szavazóhelyiségekben a szavazás. “Nem bosszúból módosítottuk így a törvényt, hanem azért, mert így demokratikus” – nyilatkozta. 

Az újságírók szembesítették a kormányfőt azzal is, hogy a törvénymódosító rendeletbe bekerült egy előírás a politikai hirdetésekkel kapcsolatban, amelyik a civil szervezetek szerint úgy értelmezhető, hogy büntetésre számíthatnak azok az egyszerű Facebook-felhasználók is, akik egy bizonyos jelölt megválasztására buzdítanak a közösségi oldalon.

Ciolacu elmondta: ilyen helyzet nem fordulhat elő. Megjegyezte, hogy a politikai hirdetések közösségi oldalakon való terjesztésének szigorítását a tavalyi elnökválasztás első fordulója előtt történtek tanulságai indokolják.