Újabb uniós projektet indít a kastélyt működtető Transylvania Trust
2004-től kezdődően a Transylvania Trust az egyetlen olyan szervezet Romániában, amely sorozatban a hetedik nyertes projektjét kezdheti el az Európai Bizottság finanszírozásával, a Kreatív Európa program keretében – emelte ki a sajtótájékoztatón Hegedüs Csilla.
Ennek a nagy uniós programnak minden fő célkitűzése fellelhető a bonchidai kastély helyreállításában, a kulturális együttműködések sokrétű kiterjesztésén dolgozó Transylvania Trust kezdeményezésében – állapította meg Navracsics Tibor. Az egybeeső törekvések sorában említette például azt az elképzelést, hogy a kultúrának olyan közösségi tevékenységi formává kellene válnia, amely a helyi közösségek boldogulását szolgálja. Másrészt, a múlt felfedezésének nem csupán önmagában álló kalandnak kell lennie, hanem értéket, teremtő energiákat is lehetne belőle meríteni. A kultúra felfedezése ugyanakkor hozzájárulhat a fiatalok jobb alkalmazkodóképességének kifejlesztéséhez, olyan készségek elsajátításához, amelyek jól hasznosíthatóak a munkaerőpiacon – részletezte az uniós biztos. – A siker titka az, hogy a Transylvania Trust pontosan ezen célok megvalósítására törekszik. Az elfogadásra váró új uniós költségvetési tervben a Kreatív Európa büdzséje várhatóan 1,85 milliárd euróra nő, úgyhogy a hasonló projektek megvalósítását a továbbiakban is támogatni fogják – tette hozzá Navracsics Tibor.
Az ARTECH-projekt lényegét annak koordinátora, Berki Tímea ismertette. Elmondta: a Transylvania Trust minden projektjének, így ennek is a kiindulópontja az épített örökség, azok a történeti értékkel bíró épületek, amelyek jelentéshordozók a közösség számára. Az alapítvány szakembereinek meggyőződése, hogy a kortárs művészetek képesek kapcsolatot teremteni az épített örökség múltja, és a koronként változó jelentései között. Arra törekednek, hogy az A kategóriás műemlékként nyilvántartott Bánffy-kastélyt helyreállítsák, életre keltsék, és a kortárs művészetek középpontjába állítsák.
Az ARTECH kétéves lefutású projekt, amelyet a Transylvania Trust bonyolít le, és négy, különböző országban tevékenykedő szervezet együttműködésében valósul meg. A spanyolországi Commarca del Maestrazgo, az albániai Gjirokastra Foundation, és az ukrajnai Archikidz partnerségében nemzetközi együttműködésen alapuló alkotómunka zajlik majd, több helyszínen. Az ARTECH címszó a művészet, újrafelfedezés, hagyomány, eklektikus, kortárs szavak (angol nevének) kezdőbetűiből állt össze, egy H-val megtoldva, amely a művészeti kifejezésmód és az alkalmazott technológiai kivitelezés összekapcsolására utal. A 380 ezer eurós összköltségvetésből 200 ezer euró érkezik uniós forrásból, a fennmaradó részt a partnerintézmények állják.
A projekt keretében szakmai műhelyeket, workshopokat szerveznek a kulturális és kreatív szereplők számára, ugyanakkor gyermekprogramokat, kreatív alkotótáborokat tartanak majd ukrajnai és spanyolországi helyszíneken, illetve az albániai Gjirokastrában és a bonchidai Bánffy-kastélyban. Az első évben alapvetően tanulás, tapasztalatcsere, koncepciók kidolgozása zajlik majd. A projekt második évében bővül a tevékenységek köre, s minden partnerországban felhívást intéznek művészek, kézművesek, szakemberek, egyetemi hallgatók, diákok számára, hogy a kidolgozott koncepciók mentén alkossanak. A bonchidai kastélyban a közös alkotómunka eredményeként létrehozzák majd az úgynevezett Experience Room-ot (A megtapasztalás szobáját), amelyben újmédiás technológiákkal elevenítik majd fel a hely emlékezetét.
A projekt tevékenységei alapvetően a fiatal alkotóművészek, kézművesek, képzőművészeti, építészeti egyetemi hallgatók, általános és szakiskolai diákok, műemlék- és örökségvédelmi szakemberek részvételével valósulnak majd meg – összegezte Berki Tímea. Az eredményeket utazó kiállításon mutatják majd be az Európai Parlamentben, a Román Kulturális Intézet madridi, berlini és budapesti központjaiban, de elkészül az alkotótáborok katalógusa, s egy kézikönyv is kulturális szereplők számára. Az ARTECH kreatív és innovatív módon szándékszik (újra)értelmezni és népszerűsíteni az európai kulturális örökséget, a művészeti ágak és mesterségek, az új technológiák közelítése által. 2017-ben egyébként a Transylvania Trust hasonló projektet zárt, az idei tevékenységek során átadják a szerzett tapasztalatokat az ukrán és albán partnereknek, s újabb örökséghelyszíneket aktiválnak, keltenek életre.
Újságírói kérdésre válaszolva Hegedüs Csilla elmondta: a kastély restaurálására 2001-től kezdődően semmilyen támogatást nem kaptak a román államtól. A restaurálást a magyar kormánytól kapott, 950 ezer eurós hozzájárulás révén folytathatják; a főépület esetében főként állagmegőrzést, stabilizálást végeznek, illetve helyreállítják a neogótikus épületszárnyat. A kastély teljes felújításához még 6-7 millió euróra lenne szükség.