Kiemelte: szakértők készítették a tervezetet, figyelembe véve az ágazat igényeit, a társadalomnak az erdőgazdálkodással kapcsolatos elvárásait, az időszerű belföldi és európai kihívásokat, valamint azt a tényt, hogy az erdők az emberiség legjobb szövetségesei az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.
A miniszter szerint az új erdőtörvény legfontosabb rendelkezései között szerepel, hogy az ország erdőterületének csaknem felén tilos lesz a fakivágás, miután korábban ez csak a nemzeti parkokban (896 758 hektár) volt tilos. A tilalmat kiterjesztik a natúrparkokra (541 140 hektár) és az összes Natura 2000 területre (5,5 millió hektár, amelynek csaknem a fele erdő) is.
Emellett a jogszabály lehetővé teszi majd az állam számára, hogy újraerdősítést végezzen a tulajdonos által kiirtott és elhagyott területeken. Ugyanakkor az erdőtulajdonos (akár állami, akár magántulajdonos) jogot kap az alternatív őrzési megoldások használatára, figyelembe véve, hogy az erdőőrzés törvényileg kötelező.
A tervezet értelmében azonosítják és rangsorolják majd azokat a közösségeket, amelyek kritikus mértékben függnek az erdőktől, s megkönnyítik az erdei erőforrásokhoz való hozzáférésüket. A kormány pénzügyi forrásokat biztosít az erdei utak hálózatának kiterjesztésére, valamint a közösségekhez minél közelebbi tűzifatárolók építésére. Az állami és a magán erdészeti hivatalok faanyageladásból származó bevételeknek legalább 5%-át, de legfeljebb 20%-át erdei utak és tűzifatárolók építésére fordítják.
Emellett Románia minden erdőtulajdonosa bekerül az Országos Erdőnyilvántartásba, összeállítják a magas természetvédelmi értékű ökoszisztémák nemzeti katalógusát, és a legalább 0,1 hektáros, a biológiai sokféleség fenntartásában nagy szerepet játszó erdőterületeket megvédik a kivágástól.
Ugyanakkor minden román állampolgár élvezheti majd a romániai erdőket, és joga lesz sétálni vagy kerékpározni az ország bármelyik erdejében, legyen az állami vagy magántulajdonban lévő – írja még elő a tervezet.
Május 4-én lesz az elnökválasztás első fordulója és május 18-án a második forduló – döntöttek a kormánykoalíciós pártok vezetői. A másik napirendi pont a szerda délutáni tanácskozáson a koalíció elnökjelöltjével kapcsolatos helyzet tisztázása volt, miután Crin Antonescu bejelentette, hogy „önszántából” felfüggeszti jelöltségét. A Szociáldemokrata ípártból (PSD), a Nemzeti Liberális Pártból (PNL), az RMDSZ-ből és a nem magyar nemzeti kisebbségek vezetőiből álló koalíció képviselői megerősítették: Crin Antonescu volt liberális politikus marad a koalíció jelöltje az elnökválasztáson.