
Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora örömmel jelentette be, hogy az idei TDK-n először mutatnak be tudományos dolgozatokat líceumi tanulók. Egyelőre a környezettudomány szekcióban van középiskolás tagozat, amelyre három tanuló jelentkezett: ketten a Kolozsvári Református Kollégiumból, egy diák pedig a sepsiszentgyörgyi Mikó-kollégiumból. „Az eredmények akkor kezdődnek el, amikor a hallgatók és tanáraitok közös munkába kezdenek, illetve belefognak a tudományos alkotói, művészi tevékenységbe” – mondta Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora.
„A Tudományos Diákköri Konferencia a Sapientia EMTE kiemelten fontos eseménye. A konferencia minden résztvevője elégedett lehet. Aki díjat kapott, azért, aki nem, az például ihletadóként felhasználhatja a TDK-n bemutatott munkáját az államvizsga dolgozat kidolgozásakor” – folytatta Tonk Márton rektor.
Szenkovics Dezső, a Kolozsvári Kar dékánja a tudomány, illetve az egyetemükön zajló tudományos munka és művészeti alkotások ünnepének nevezte az eseményt. Mint fogalmazott, ma olyan világban élünk, ahol a tudománynak az élet minden területére kiható és meghatározó szerepe van. Emlékeztetett, a villámgyors fejlődés és az új technológiák megjelenésének, illetve a felfedezések korát éljük. Az elmúlt két évtizedben a leggyakrabban használt kulcsszavak a kutatás, a fejlesztés és az innováció volt. A tudomány történetében az elmúlt két évtized a legdinamikusabb fejlődési időszak volt. Ebben fontos szerepe volt a versengésnek, a megmérettetésnek.
„Minden versenyben vannak győztesek és vesztesek. Elfeledkezünk arról, hogy az alulmaradt versenyzőknek milyen fontos szerepük volt a másik fél sikerében: vagy részeredményeket szolgáltattak, vagy megteremtették a helyzetet, amelyből a győztes kikerülhetett. Mindenki, aki részt vett a tudomány ezen versenyén, helyzetet teremtett, hozzájárult a másik sikeréhez, vállalta a megmérettetést, tehát nyertes is. Gazdagodott tudásban és tapasztalatban. Nem szabad elfelejteni, hogy a verseny folyamatos, és ha a magaddal folytatott versenyben győztes leszel, az a személyes fejlődés záloga” – ösztönözte a hallgatókat Szenkovics Dezső.
Both Bence, a Kolozsvári Kar Hallgatói Önkormányzatának elnöke úgy vélte, a TDK a Sapientia EMTE életében különleges esemény. „Az év ezen időszakában a legtöbben a vizsgákon és a túlélési stratégiákon agyalunk. Mégis ilyenkor egészen más történik: megmutatjuk, mit tudunk igazán. Első évesen előadtam a TDK-n. Ma már nevetek, mennyire izgultam akkor, mintha élet-halál kérdés lett volna, hogy ne menjen el a hangom. De először éreztem: számít, amit mondok, figyelnek rám, a gondolataimnak súlya van. Ez meghatározta az egyetemhez és önmagamhoz való viszonyom. A TDK-n a hallgatói gondolatok értéket kapnak, pályák indulhatnak el. A TDK közösségi esemény, megismerjük egymást más szerepben, alkotó társakként, gondolkodó emberként. Ezek a kapcsolódások, pillanatok visznek minket előre a kutatásban és az életben is” – közölte.
A köszöntő beszédek után a jelenlévők meghallgathatták Maksa Gyula egyetemi docens (Pécsi Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar, Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék) előadását a médiakultúra geopolitikáiról a képregény és a divat példáit alapul véve.