„Az általunk kidolgozott törvénykezdeményezés célja mindenekelőtt az, hogy átláthatóbbá tegye a jelenlegi szabályozási rendszert, s megkönnyítsük a járművezetői-engedély megszerzésének adminisztratív eljárásait” – mutatott rá a képviselő.
Az RMDSZ parlamenti frakciója által iktatott törvénymódosítás számos előnyös rendelkezést tartalmaz a jogosítvány megszerzésének adminisztratív eljárására vonatkozóan is: nem lenne kötelező a jogosítvány megszerzéséhez szükséges elméleti és gyakorlati vizsgát ugyanazon a településen teljesíteni; a kezdeményezés lehetővé tenné azt, hogy a tanulók különböző vizsgaközpontot válasszanak tartózkodási helyük függvényében. Továbbá a gyakorlati vizsgán a szakoktatónak kötelezően ott kell lennie a járműben annak érdekében, hogy csökkentse a vizsgázó félelmeit, valamint azért, hogy felügyelhesse a vizsga szabályos lefolyását.
A törvénytervezet értelmében a vizsgabiztosok képzéséért és engedélyeztetéséért a Szállításügyi és Infrastrukturális Minisztérium alárendeltségébe tartozó Román Közúti Hatóság (ARR) felel majd. Vizsgabiztosi engedélyt szerezhet az, aki betöltötte 23. életévét, legalább három éve B kategóriájú jogosítvánnyal rendelkezik, nem volt sem visszavonva, sem pedig felfüggesztve jogosítványa az utóbbi három évben. Kitétel ugyanakkor az is, hogy az illető nem tölthet be állást valamely autóiskolában, és nyilván el kell végeznie a vizsgabiztosi képzést.
Benedek Zakariás szállításügyi szakpolitikus elmondta: abban az esetben, ha valaki C és D járműkategóriára szeretne vizsgabiztosi engedélyt szerezni, a fenti kitételek teljesítése mellett legalább 5 év vezetési tapasztalattal kell rendelkeznie az adott kategóriában, vagy elméleti és gyakorlati ismeretfelmérő tesztet kell sikeresen teljesítenie. Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezető-helyettese rámutatott arra is, hogy továbbra is a Vezetői Jogosítvány- és Gépjárműnyilvántartó Hivatal (DRPCIV) felelne az elméleti vizsga lebonyolításáért, a járművezetői-engedélyek kibocsátásáért és nyilvántartásáért, csak a gyakorlati vizsga lebonyolítása és a vizsgabiztosok engedélyeztetése kerülne át a Román Közúti Hatóság (ARR) alárendeltségébe. Amennyiben az RMDSZ által kidolgozott törvénymódosítást elfogadja a parlament, az 2024-től lép majd hatályba.