A produkció a Gyulai Várszínház tulajdona, az ősbemutatót 2019 nyarán tartották a Gyulai Várszínházban. Az előadást a kolozsvári közönség számára is ismerős színésznő, Bartha Boróka játssza, a rendező, Béres László neve is ismerősen csenghet (Valahol Európában, Mágnás Miska, Légy jó mindhalálig, Hegedűs a háztetőn). Zongorán kíséri Horváth Zoltán (szeptember 2.), illetve Szép András (szeptember 4.) A díszletet és jelmezt Márton Erika tervezte.
Karády Katalint, a titokzatos, ünnepelt, rajongott, áhított dívát ezúttal a Gestapo 525-ös számú cellájában látjuk és halljuk – még énekelni is!. Az előadás végére pedig kiderül, hogyan lesz a szenvedéstörténetből megváltástörténet.
Darvasi László, korunk egyik legkiválóbb magyar próza- és drámaírója így vall Karády Katalinról és a darabról, amelynek szövegét kifejezetten Bartha Boróka és Béres László művészpáros számára írta: „Nem az életét írtam meg, hanem a Gestapó börtönében eltöltött hónapokból néhány sötét, fájdalmas napot. Azt, amikor kilátástalan minden. Amikor semmi remény nem látszik, hogy majd állhat újra a szabad ég alatt. Na, ez érdekelt engem, ilyen helyzetben, hogy működik a lélek, a jellem. És milyen gyönyörűen játszik Béres Laci rendezésében Bartha Boróka!”
A 2020-as év kettős évforduló is egyben, ugyanis 110 éve született, illetve 30 éve halt meg a monodráma hősnője, a magyar színház- és filmművészet egyik legnagyobb ikonja: Karády Katalin. Az előadásnak – amelyben a legismertebb Karádyhoz kötődő dalok is elhangzanak – nagyon jó fogadtatása és szakmai visszhangja van.
(Fotó forrása: Kolozsvári Magyar Opera)