Optimista forgatókönyv szerint még idén megnyithat a múzeum
Sajátos, országos viszonylatban egyedülálló létesítmény, azaz a Kolozsvári Személyiségek Múzeuma nyithatja meg kapuit a nagyközönség előtt még az idén. Emil Boc polgármester már tavaly február 21-én bejelentette, hogy aláírta az építkezési engedélyt a Deák Ferenc / Eroilor utca 17. szám alatti ingatlan teljes körű felújítási munkálatainak elvégzésére.
A napokban a városháza sajtóosztályának illetékesei lapunkkal közölték: a feladatra jelentkező cég csupán néhány nappal ezelőtt nyújtotta be a munkálatokra vonatkozó műszaki tervet és a hozzávetőleges költségvetést. Ennek értelmében a felújítás körülbelül 1,1 millió lejbe, azaz hozzávetőlegesen 221 ezer euróba kerülne.
Ezt a befektetést az önkormányzat saját anyagi forrásokból fedezi. Ugyanakkor a PNRR-s befektetés összege 1 millió euró.
Közölték: az ajánlatot az Irini Techicon cég nyújtotta be, a beruházás végleges összegét pedig csak a kivitelezési szerződés aláírása után fogják megállapítani.
Több hónapot vesz igénybe az ingatlan felújítása
A városháza illetékesei tudatták: a speciális rendeltetésű ingatlan felújítása néhány hónapot vesz majd igénybe, így van remény arra, hogy a berendezést követően a kulturális létesítmény még az idén megnyissa kapuit.
A polgármesteri hivatal képviselői lapunkkal közölték: a múzeumban több mint 400 helyi személyiséghez – írókhoz, történészekhez, művészekhez, tudósokhoz, kutatókhoz, sportolókhoz, vallási személyiségekhez, építészekhez, orvosokhoz, festőkhöz, szobrászokhoz és feltalálókhoz – kapcsolódó nyomtatott, multimédiás és digitális QR-kódos tartalmak, és személyes tárgyak lesznek elérhetők. Ugyanakkor a látogatók a telepített terminálok VR-szemüvegei, fejhallgatói használatával férhetnek majd hozzá a személyiségekről, a helyi történelemről stb. szóló információkhoz román, angol, francia, magyar és német nyelven.
Korábban Emil Boc kijelentette: a kulturális intézményben helyet kap majd Dumitru Fărcaş tárogatója, Bartolomeu Anania egykori ortodox metropolita bibliája, Lucian Blaga egyik könyve, illetve Doina Cornea, a kommunistaellenes mozgalom meghatározó alakjának személyes tárgyai közül néhány.
Milyen kritériumok alapján válogatják ki a személyiségeket?
Bár nem világos, milyen kritériumok alapján válogatják ki a személyiségeket, az érintett és lapunk által megkeresett kolozsvári magyar civil szervezetek illetékesei kijelentették: igényt tartanak a kolozsvári magyar személyiségek személyes tárgyainak a kiállítására is.
Ugyanakkor Oláh Emese RMDSZ-es alpolgármester lapunknak tavaly azt nyilatkozta, széles körű konzultációra lenne szükség az illetékes kolozsvári magyar kulturális civil szervezetekkel és szakemberekkel annak érdekében, hogy meghatározzák, milyen kolozsvári magyar személyiségek relikviái kerüljenek majd a múzeumba.
A Szabadság által megkeresett civil szervezetek (EMKE, EME, Kolozsvár Társaság) képviselői egyhangúan szükségesnek érezték a magyar személyiségek tárgyainak bemutatását a tervezett kulturális létesítményben. Az érintettek többek között Sándor József volt EMKE-elnökre, közíróra, politikusra, Kőváry Lászlóra, az EMKE alapító tagjára, történészre, a Sétatér volt igazgatójára, az első szakszerű kolozsvári népszámlálás szervezőjére, a Kőváry-telep alapítójára, Kötő József volt EMKE-elnökre, színháztörténészre, politikusra, közíróra, Szabédi László költőre, műfordítóra, egyetemi oktatóra, Györkös Mányi Albert festőművészre gondoltak.
Tudatták: fontosnak tartják, hogy a magyar tudományos élet meghatározó egyéniségeit, tevékenységeit minél szélesebb körben megismertethessék.