Tanügyminiszter: nincs lehetőség a diákok tesztelésére
Folytatódik a 2020/2021-es tanév: mától kezdődően a nyolcadikosokon és a tizenkettedikeseken kívül – akik május 10-ig, azaz jövő hétfőig vakáción vannak – a gyerekek visszatérhetnek az iskolapadba, amennyiben a járványügyi mutatók megengedik, ellenkező esetben továbbra is online oktatásban részesülnek. Az új forgatókönyvek szerint az egy ezreléket meghaladó fertőzési mutatóval rendelkező településeken a sárga forgatókönyvet alkalmazzák, vagyis az 5–7. és a 9–11. osztályosok online tanulnak. Ha a fertőzési mutató egy ezrelék alá csökken, mindenki bejárhat az iskolába. A tanulókat végül nem tesztelik, egyrészt mert nincs hozzá megfelelő számú egészségügyi személyzet, másrészt az orr és a torok váladékmintájának elemzésébe a szülőknek is bele kell egyezniük.
Május 10-től bejárnak a tanintézményekbe azok a nyolcadikosok és tizenkettedikesek is, akik nem azokon a településeken részesülnek oktatásban, amelyeket vesztegzár alá helyeztek. Az elmúlt időszak járványügyi tendenciáját figyelembe véve tervezik, hogy idén a másodikosok, a negyedikesek és a hatodikosok országos felmérésétől sem tekintenek el.
Kolozs megyében szerdától 57 település tanintézményeiben folytatják a tanévet sárga és 24 település iskoláiban zöld forgatókönyv szerint, egyelőre a városok mindegyikében meghaladja az egy ezreléket a fertőzési mutató. A Szabadság által megkérdezett kolozsvári, tordai, szamosújvári és nagyenyedi iskolaigazgatók elmondták: tegnap az előírásoknak megfelelően fertőtlenítettek minden iskolában. Az óvintézkedések ugyanazok, mint tavaly szeptemberben, tanévkezdéskor: kötelező a maszkviselés, a távolságtartás és a tantermek fertőtlenítése, szellőztetése. Az iskolákban ismét megjelölték a be- és a kijáratokat, a tanórákat és a szüneteket pedig úgy szervezik meg, hogy a tömeg kialakulását mind a szünetek alatt, mind az iskolába való ki- és belépéskor elkerüljék. Az általunk megkérdezett iskolaigazgatók közölték: a tanszemélyzet – beleértve a pedagógusokat és a kisegítő személyzetet – zöme beoltatta már magát. A legkisebb átoltottsági arány 75%-os, de több tanintézményben is meghaladja a 90%-ot.
Török Zoltán Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes elmondta: ahogy a fertőzési mutató egy ezrelék alá csökken Kolozsváron, mindenki osztálytermi oktatásban vehet részt. Kolozs megyében a települések többségében a fertőzési ráta meghaladja ugyan az egy ezreléket, de mára már elenyésző a három ezrelék feletti helységek száma. A Kolozs Megyei Tanfelügyelőség közleményében tájékoztatott: 51 tanintézet mától a zöld forgatókönyv szerint, 389 pedig a sárga forgatókönyv szerint működik.
Az oktatási és az egészségügyi minisztérium április 29-én bocsátotta ki az új szabályozást, amely háromról kettőre az oktatási forgatókönyvek számát csökkentette. A zöld forgatókönyv értelmében egy-egy település tanulói csak akkor mehetnek mind iskolába, ha a fertőzési mutató az elmúlt 14 napban nem haladta meg az egy ezreléket. A sárga forgatókönyv szerint az óvodások, az elemisták, a nyolcadikosok és a tizenkettedikesek, a szakiskolák és a posztliceális tanfolyamok végzősei osztálytermi oktatásban vesznek részt, az 5–7 és a 9–11. osztályos tanulók pedig online tanulnak, ha a fertőzési ráta meghaladja az egy ezreléket és a települést nem helyezték karantén alá. A közös rendelet előírja még, hogy a pótórákat az osztályokban, a tanulók osztálytermi jelenlétével lehet megtartani, betartva a távolságtartásra, a maszkviselésre és a fertőtlenítésre vonatkozó utasításokat, amennyiben nem rendelték el a település vesztegzár alá helyezését. A tanintézetek alkalmazottai kötelesek állandóan maszkot hordani az iskola területén. Kivételt csak azok a helyzetek képeznek, ahol az oktatás teljes körű vizuális kontaktust feltételez. Ezekben az esetekben a pedagógusoknak sisakrostélyt kell hordaniuk. Emellett azt is kikötik, hogy a pedagógus és a tanulók közötti távolságnak meg kell haladnia a két métert.
Sorin Cîmpeanu tegnap a diákok tesztelése kapcsán elmondta: a gyerekeket az iskolában nem lehet noninvazív tesztelésnek alávetni, ami a gyermek nyálából vett mintavételt feltételez. A tárcavezető ugyan más európai országok intézkedéseire hivatkozva kérte a tesztelés bevezetését, ám ezt elvetették. Nyilatkozatából kiderült, a tanintézetekben nagyon kevés az erre képzett személyzet és az orvosi rendelők száma, ezért csak a betegség tüneteit produkáló gyermekeket vetik alá antigéngyorstesztnek, ám az eredményt nem veszik figyelembe a település fertőzési mutatójának kiszámításakor.
A tárcavezető tegnap az iskolakezdéssel kapcsolatos statisztikai adatokat is ismertette: az ország 1124 településén a fertőzési ráta meghaladja, míg 2057 helységben nem éri el az egy ezreléket, így több mint kétezer iskolában 1,4 millió gyermek folytathatja az osztálytermi oktatást. A tárcavezető örülne annak, ha május végére vagy június elejére úgy alakulna a járványügyi helyzet, hogy minden gyermek visszatérhessen az osztályterembe. Az erre vonatkozó javaslatot azonban csak két hét múlva, a járványügyi mutatók alakulása függvényében, fogalmazzák meg. A pótórák azonban a tanulók személyes jelenlétével zajlanak, hasonlóképpen a 2., 4., 6. osztályosok felmérői és a PISA-előtesztelés is. Az előtesztelés május 7. és június 4. között várható.
A tárcavezető tegnapi kérdésekre válaszolva elmondta: közvitát szervezne, vagy megkérdezné az oktatási szakembereket, szükség van-e a diákok évfolyamonkénti felmérésére, hogy világos képet alkothassanak az online oktatás miatti veszteségekről. Megjegyezte, Romániában elég rövid a tanév, csak Albániában rövidebb, mint nálunk, Németországban pedig 42 hét.
A miniszter elismerte: a romániai pedagógustársadalmat felkészületlenül érte az online oktatásra való áttérés, de az elmúlt évben 50 ezer pedagógus vett részt képzéseken, ami a pedagógustársadalom egynegyedét jelenti. – Sajnos, a romániai oktatási rendszer híján volt online értékelési platformoknak, ezért is elmondható, hogy nem voltunk felkészülve az online oktatásra. Ezért továbbra is jelentős pénzalapokat kell befektetni az iskolák digitális infrastruktúrájába és a pedagógusok felkészítésébe, hiszen az online oktatás a járvány után is része lesz az oktatásnak – fogalmazott Cîmpeanu.
A tanügyminisztérium által meghirdetett pótórákon 246 ezer iskolás vett részt. Felmerült még nyári táborok szervezése is, de az is elképzelhető, hogy sem a szülők, sem a pedagógusok nem értenek ezzel egyet. Ami a felsőoktatást illeti, Cîmpeanu elmondta: előfordulhat, hogy ősztől a be nem oltott egyetemi hallgatóknak teljes védőöltözetben kell majd órára járniuk, a beoltott hallgatók pedig előnyt élveznek a bentlakási helyek odaítélésekor. Tisztázta: a tanügyminisztérium nem kíván visszatérni a három féle forgatókönyvhöz. Hozzátette: azok a tanulók, akik orvosi javaslatra eddig is csak online tanultak, ezután is megtehetik.