Kivonultak az oroszok a Kígyó-szigetről

Kivonultak az oroszok a Kígyó-szigetről
Kivonul a fekete-tengeri Kígyó-szigetről az ott állomásozó orosz helyőrségjelentette be az orosz védelmi minisztérium csütörtökön – idézi a Hotnews hírportál az AFP hírügynökséget.

„Az orosz haderő megvalósította a Kígyó-szigettel kapcsolatos céljait, és a jóindulat jeléül kivonja onnan helyőrségét”, tudatta a védelmi tárca szóvivője. Kiemelte: Oroszország nem akadályozza meg az Egyesült Nemzetek Szövetségét (ENSZ) abban, hogy humanitárius korridort biztosítson az ukrajnai gabonaexport lebonyolításához.

„Kijev már nem érvelhet azzal, hogy Oroszország akadályozza a gabonaexportot azáltal, hogy ellenőrzése alatt tartja a Fekete-tenger észak-nyugati részét”, tette még hozzá.  

Ukrajna ezzel szemben arról tájékoztatta a nemzetközi sajtót, hogy az oroszok visszavonulása egy „sikeres hadműveletnek” köszönhető, amelyet az ukrán rakétaegységek kezelői és tüzérség hajtottak végre, és amelynek folytán az orosz helyőrséget gyakorlatilag „elűzték” a június 29-ről 30-ra virradó éjszakán a szigetről.

Az ukrán belügyminiszter egyik tanácsosa elmondta: miután az ukrán erők elsüllyesztették a Moszkva hadihajót, az oroszok számára a Kígyó-sziget különösen fontossá vált, hogy légvédelmi rakétaállásokat létesíthessenek rajta. „Mostantól az oroszok hajókról ugyan bombázhatják az ukrán városokat, de nincs már lehetőségük partraszállásra a Fekete-tengernek ebben a részében”, magyarázta az ukrán tisztségviselő.

A Hotnews hírportál összefoglalójában rámutatott arra, miben rejlik a mindössze 17 hektárnyi szigetecske stratégiai fontossága a hadviselő felek szempontjából. Az X-hez hasonló alaprajzú Kígyó-sziget a Duna-deltával átellenben, a román partoktól 45 kilométerre helyezkedik el. Ukrajnához tartozik, de a kontinentális talapzat egy részére Románia is igényt tart. Körülbelül 48 kilométernyi távolságra van az ukrán partokon fekvő Vilkove településtől, és tőle nyugatra, 297 kilométerre van a Krím-félsziget. A szigetet gyalog negyven perc alatt be lehet járni. Az orosz-ukrán háború kitörése előtt az ukrán civil lakosság nagyrészt építőmunkásokból, geofizikusokból, szeizmológusokból állt, nagyjából 70 fő élt ott.

Az orosz erők már február 24-én, az Ukrajna elleni invázió első napján elfoglalták a szigetet, és – szatellit-felvételek tanúsága szerint – fegyverlerakatot, védőállásokat létesítettek, különféle hadi gépezeteket, járműveket szállítottak oda. Az ukrán haderő repülőgépei május 8-án, majd június 22-én is erősen bombázták az orosz állásokat.

Ukrajna szempontjából a sziget azért fontos, mert ennek birtokában lehetősége van védeni a nagyobb kikötővárosai, Odessza, Herszon és Mikolajiv fele vezető tengeri útvonalakat. Ukrajna a Fekete-tengeri útvonalak révén juttatja el gabonáját, fémeit a világpiacra, illetve importálja Kínából a különböző fogyasztási cikkeket; ezek híján nagyon gyorsan összeomlana az ukrán gazdaság. Ennek megfelelően, az orosz flotta egyik fő törekvése az volt, hogy egyre csökkentse az Ukrajna által szabadon használható Fekete-tengeri részeket, útvonalakat, és elvágja az Azovi-tengerre való kijutástól, ami idén március elején meg is történt, az orosz hatóságok akkori bejelentése szerint.

 

 

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő. Kilenc rakétát indítottak el az ukrán erők ellenőrizte területek felé, az interkontinentális rakétát az Orosz Föderáció Asztrahányi területéről. Az amerikai védelmi minisztérium szerdán bejelentette: az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékben további katonai felszerelést és hadianyagot biztosít Ukrajnának.
Külpol
“Határozottan elítéljük Oroszország azon döntését, hogy büntetőeljárást indít újságírók, köztük Mircea Barbu ellen azért, mert tudósítottak Kurszkból. Ez a sajtószabadság és az alapvető jogok elleni nyílt támadás. Az újságírókat védeni kell, nem pedig elhallgattatni” – üzente az X platformon a külügyi tárca.
Külpol