Mircea Abrudean Kolozs megyei prefektustól megtudtuk: a megyében működő 423 tanintézet közül 317 kezd a zöld – minden gyermek iskolába járását feltételező – forgatókönyv szerint, 98 tanintézet sárga besorolású, azaz a diákok fele otthonról, fele az iskolában tanul, és csak nyolc tanintézet kezdi a tanévet a vörös forgatókönyv szerint, azaz online oktatással.
A vörös forgatókönyv szerint működő tanintézetek közül egy aranyosgyéresi líceumban azért nem kezdődhet hagyományos körülmények között az oktatás, mert nem fejezték be az épület felújítási munkálatait, egy Kolozsváron működő magániskola pedig saját belátása szerint döntött az online oktatás mellett, bár járványügyi szempontból erre nem volt szükség.
A sajtótájékoztatón elhangzott: Kolozs megyében az 1000 lakosra vonatkozó fertőzési arány 0,54, Kolozsváron 0,64 ezrelék. De ha az alacsony fertőzési arány nem is gátolná a hagyományos tanévkezdést, a megyében 45 iskolai épületnek még mindig nincs működési engedélye az ivóvíz hiánya miatt. Hozzátették: a megyében most már csak vidéki óvodák esetében tapasztalható, hogy az illemhely az udvaron van.
Marinela Marc Kolozs megyei főtanfelügyelő elmondta: az iskolai és óvodai étkeztetéssel kapcsolatosan a tanfelügyelőség javasolja, hogy az óvodák és az iskolák térjenek át a catering rendszerre, a konyhai személyzet pedig inkább foglalkozzon az étkező tisztaságával és a gyerekekkel. A főtanfelügyelő rámutatott: a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal rengeteg pénzt áldozott már fertőtlenítőszerekre, ezért az iskolaigazgatók nem kérhetnek pénzt a szülőktől ilyesmire. Megjegyezte: az iskolák ugyan nem szervezhetnek hagyományos tanévnyitót, ám minden osztálynevelő és tanító szervezhet kisebb létszámú közös tevékenységet.
A Kolozs Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, dr. Mihai Moisescu-Goia felszólította a szülőket arra, hogy ne vigyék gyerekeiket iskolába, ha azokon megfázás tüneteit észlelik, hanem inkább keressék fel háziorvosukat. Az iskolában nem kötelező a gyerekek testhőmérséklet-mérése érkezéskor, hogy elkerüljék a zsúfoltságot. Az iskolák azonban indokolt esetben dönthetnek a testhőmérés bevezetéséről.
Megtudtuk: ha egy osztályban koronavírusos beteget diagnosztizálnak, akkor az osztályba járó diákok 14 napon át csak online oktatásban vehet részt. Ha az iskola három tanulója is beteg lesz egyszerre, akkor az egész iskola diákságának át kell térnie az online oktatásra. A főtanfelügyelő megjegyezte: a gyerekek biztonságban vannak az iskolában. – Ha a gyerek orvosi igazolással tanúsítja, hogy számára az iskolába járás veszélyekkel jár, akkor tanulhat online, ám ez csak alapos indoklással – betegség vagy rendkívüli családi körülmény igazolásával – érhető el.
Dr. Moisescu szerint a gyerekeknek hozzá kell szokniuk a gyakori kézmosáshoz, a távolságtartáshoz és a maszkviseléshez, ami még nagyon sokáig az életük része lesz. A kötelező járványügyi igazolással kapcsolatban az orvos csak annyit mondott: erről vélhetőleg csütörtök este születik minisztériumi döntés.
Emil Boc, Kolozsvár polgármestere a ma délutáni tanácsülés előtt elmondta: a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal és a helyi tanács mindent megtett azért, hogy a 2020/2021-es tanév a lehető legjobb körülmények között kezdődhessen. A prefektus korábbi kijelentésének kissé ellentmondva Boc kifejtette: Kolozsváron csak a 0-4., a 8. és a 12 osztályos tanulók mennek hétfőtől iskolába, a többi osztályban hibrid oktatás zajlik, heti-kétheti váltásban.
– Augusztus 3-tól kezdődően a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal hárommillió eurót utalt ki az online oktatás elősegítésére – mutatott rá a polgármester, aki biztosított mindenkit arról, hogy minden kolozsvári iskola rendelkezik az online oktatáshoz szükséges felszereltséggel. Hozzátette: a hátrányos helyzetű gyerekeknek vásárolt 2198 táblagépet már áprilisban eljuttatták a célközönséghez. – Eddig 5,8 millió eurót, azaz több mint 28 millió lejt költöttünk fertőtlenítőszerekre, maszkokra, védőszemüvegre és IT-eszközökre. Most újabb költségvetés-módosítást hajtunk végre ugyanezen célból: 3,7 millió lejt különítünk el, amit szintén IT-eszközök megvásárlására fordíthatnak az iskolák, amennyiben szükség lesz rá. A nyáron 15 millió lejt költöttünk a tanintézetek fertőtlenítésére, javításokra és felszerelésekre. Nyolc bölcsődében 900 ezer lej értékben végeztettünk javítási munkálatokat – sorolta az elöljáró. – Kiterjesztettük az iskolabusz-hálózatot is: az eddigi 12 járat helyett hétfőtől 14 járatot üzemeltetünk. Így most már az Irisz, a Kerekdomb, a Bükki lakónegyedből is szállítjuk az elemistákat. Az iskolai orvosi rendelők mindegyike működőképes: ott 24 általános orvos és 89 nővér fog dolgozni. Úgyszintén működőképes a 19 iskolai fogorvosi rendelő is – nyilatkozta Boc, aki szerint a kolozsvári önkormányzat költségvetéséből eddig idén 9,1 millió eurót költöttek oktatásra.
Egy szociáldemokrata tanácsos azt javasolta, hogy a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal kössön szerződést egy magánklinikával, és teszteltesse a tanintézetek dolgozóit. De ezt a polgármester elvetette, ám hozzáfűzte, hogy erre is lenne keret, de megvárja a szakhatóság (DSP) erre vonatkozó utasításait.
A bölcsődei helyzetre vonatkozóan a polgármester kifejtette: 1232 bölcsődei hely van Kolozsváron, de a járvány miatt csak 660 gyereket tudnak fogadni, de ez még elégségesnek bizonyult, mert tegnap csak 440 gyereket vittek bölcsődébe. A közeljövőben további két bölcsődét adnak át (Monostoron a Gr. Alexandrescu utcában 90, a Jónapot/Buna ziua negyedben pedig 60 hellyel), a járvány miatt azonban csak 81 helyet hirdetnek meg.