A nyitófilm a Legjobb tudomásom szerint (r. Lőrincz Nándor, Nagy Bálint) című párkapcsolati dráma, amelynek két főszerepét Hámori Gabriella és a marosvásárhelyi Bodolai Balázs alakítja. Utóbbi felbukkan Krasznahorkai Balázs Hasadék című, a Máramarosi-havasokban forgatott filmjében is, amelynek főszerepét a kolozsvári Molnár Levente játssza, oldalán több erdélyi kollégájával, köztük a csíkszentmiklósi születésű Orbán Leventével.
Több filmtettfesztes helyszínen vetítik Felméri Cecília kolozsvári rendező első egészestés alkotását, a Spirált, illetve Hajdu Szabolcs részben erdélyi helyszíneken, itteni stábbal és színészekkel forgatott filmantológiáját, a Békeidőt. A válogatásba két dokumentumfilm is bekerült: a kolozsvári Maksay Ágnes rendezte Lángolj és világíts!, valamint Nagy Viktor Oszkár csángó témájú portréfilmje, a Tündérország – Ferenc útja. A dokumentumfilmes műsort a Filmgalopp nevű versenyszekció is erősíti, amelyben idén hét erdélyi dokumentumfilm mérettetik meg.
Kevesebb, mint három hónappal a cannes-i bemutató után a kolozsvári és a csíkszeredai nézőkhöz is eljut Enyedi Ildikó legújabb filmje, A feleségem története, Füst Milán több mint húsz nyelvre lefordított és irodalmi Nobel-díjra felterjesztett regényének mozgóképes adaptációja. A történet főszereplője, Störr kapitány egy nap egy kávézóban ülve fogadást köt, hogy feleségül veszi az első nőt, aki belép. Aztán besétál Lizzy… Az Ezeregyéjszaka-szerűen dús szerelmi történet álarcában Störr kapitány szeretnivaló, fájdalmasan becsületes figuráján keresztül, elemi módon, az érzékeinken át értjük meg az élet összetettségét, titokzatosságát, törékeny szépségét, megfoghatatlan, uralhatatlan jellegét.
Jelenet A feleségem története című filmből
Az alkotás magyar-német-olasz koprodukcióban, francia részvétellel készült, főbb szerepeit Léa Seydoux, Louis Garrel, Josef Hader, Ulrich Matthes, Udo Samel, Jasmina Trinca, Sergio Rubini valamint Funtek Sándor és Hajduk Károly alakítja. A film román felirattal és magyar szinkronos verzióban, azaz Kurta Niké, Hajduk Károly, Törőcsik Franciska, Thuróczy Szabolcs, Mészáros Béla, Mácsai Pál, Jordán Adél, Gáspár Tibor, Gáspár Sándor, Schneider Zoltán, Nyakó Juli és Zsótér Sándor hangján szólal meg a Filmtettfeszten.
A 21. kiadásához érkezett filmszemle műsora a műfaji sokszínűség jegyében alakul: a Zárójelentés (r. Szabó István) és Magyarország idei Oscar-nevezettje, a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre (r. Horvát Lili) című filmdrámáktól a Természetes fény (r. Nagy Dénes) című történelmi filmen át a Post Mortem (r. Bergendy Péter) című horrorig, az Űrpiknik (r. Badits Ákos) című sci-fiig, és egy sor romantikus vígjátékig (Hab, Így vagy tökéletes, Seveled, Becsúszó szerelem) igen tarka a műfaji paletta. A programot kétórányi, nemzetközi fesztiválokon díjazott magyar rövidfilm, legendás filmklasszikusok és gyerekvetítések egészítik ki.
Jelenet az Így vagy tökéletes című filmből
A fesztivált idén Kolozsvár központtal és 14 további városban rendezik meg október 6. és 10. között, helyi szervezőpartnerek segítségével. Idén először Marosvásárhely is csatlakozik a Filmtettfeszthez, a K'Arte Egyesülettel együttműködésben. A temesvári műsor sajátossága, hogy október 15. és 16-án zajlik. A program nagy része már böngészhető és néhány napon belül teljessé válik a filmtettfeszt.ro weboldalon.
A fesztivál szigorúan betartja az éppen érvényes járványügyi korlátozásokat, részvételi szabályzata ezek függvényében módosulhat. A beltéri és kültéri helyszíneken egyaránt kötelező belépéskor a kézfertőtlenítés, valamint a vetítés teljes időtartama alatt a maszkviselés. Azokon a településeken, ahol a fertőzöttségi arány meghaladja a 3 ezreléket, a beltéri vetítésekre kizárólag védettségi igazolvány felmutatásával lehet majd belépni.