Aáry-Tamás Lajos: A méltóság ünnepe a mai
– Szerény körülmények között jött létre egy családi ház első emeletén 1888 szeptemberében, azaz 130 évvel ezelőtt, az első ilyen iskola nyolc halláskárosult gyermekkel. Rövid idő alatt felépült a mai tanintézet. Ma elmondhatjuk: az elmúlt 130 évben több mint ezer gyermek tanulta meg itt a jelölő beszédet. Az évfordulós ünnepségen elődeink előtt tisztelgünk – fogalmazott Kiss Csilla, a Kozmutza Flóra Hallássérültek Speciális Iskolája igazgatója.
Török Zoltán Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes kiválósági oklevelet adott át a megyei tanfelügyelőség részéről az iskola igazgatójának, és kifejtette: a tanfelügyelőség értékeli az itt zajló oktatási-nevelési tevékenységet.
– Ez az iskola nemcsak kőből és téglából, hanem lélekből épült. Az iskola azért maradhatott meg az elmúlt százharminc évben, mert a lélek éltette. Kívánom, hogy ugyanez a lélek éltesse a tanintézetet az elkövetkező százharminc évben is – tolmácsolta jókívánságait Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke, majd megemlítette azt a megyei tanács által nyert uniós pályázatot, amelynek köszönhetően ez az iskola is meg fog újulni.
A Kolozs Megyei Tanfelügyelőség szakfelügyelője, Laura Crina Ionescu az itt dolgozó pedagógusok odaadó munkáját értékelte, majd arra buzdította a jelenlevőket, hogy maradjanak a speciális oktatás nagy családjának tagjai.
Régi tankönyvek, szakkönyvek, képek is láthatók a tárlaton
– A mi iskolánk, a szegedi Klúg Péter Iskola csak 117 éve létezik. Soha nem fogunk benneteket utolérni. Iskoláink erős magyar hálózat tagjai, egységet alkotunk – közölte Horváth Norbert, a hasonló profilú szegedi tanintézet igazgatója.
A kolozsvári Kozmutza Flóra Hallássérültek Speciális Iskolája új hagyományt kíván teremteni, ezért Kiss Csilla egy-egy oklevelet nyújtott át volt és jelenlegi pedagóguskollégáknak, akik több évtizeden át lelkiismeretesen dolgoztak a tanintézetben.
A beszédeket követő műsorban a kolozsvári hallássérült gyerekek kalotaszegi táncokat adtak elő, egy kislány pedig mérai népdalt énekelt kis segítséggel. Először a szegedi Klúg Péter Iskola tanulóinak jelölőkórusa lépett fel, majd a kolozsvári tanintézménybe járó gyermekek. Szavalt Marosán Csaba színművész, aki az egyik hallássérült kislány versét is előadta.
Ezt követően nyitották meg az iskola történetét felelevenítő emlékkiállítást. Megtekinthettük a régi tankönyveket, szakkönyveket, az 1911-ben kiadott vezérkönyvet a siketnémák beszédtanításához, és számos képet. Kiss Csilla igazgatónő szerint a kiállítás még két hétig lesz látogatható.
– A méltóság ünnepe a mai. Százharminc évvel ezelőtt egy hallássérült gyermeknek nem sok választása volt, ám a kolozsvári szakintézmény megalakulása óta sikerült megfelelő oktatásban részesíteni őket, sikerült méltó életet biztosítani. Szükségünk van ezekre a gyerekekre. A műsor egyik dalának szövegében az szerepelt, hogy „mutasd meg a szíved”, most a Kozmutza Flóra iskola is megmutatta a szívét – összegzett Aáry-Tamás Lajos magyar oktatási biztos.