"Semmiképpen sem lehet szó koalíciós válságról. Koalíciós válság akkor van, ha valaki nem tartja be a kormányprogramot, a koalíciós megállapodást, ha nem tudunk megegyezni a kormányprogram, a politikai agenda valamely pontjáról, vagy ha valaki Románia érdekei ellen cselekszik. A koalícióban nincs ilyen. Mindenki elvégezte a rábízott feladatot, a kormányprogram gyakorlatba ültetésén dolgozunk, megoldásokat keresünk az állampolgárok gondjaira, mindannyiunk gondjaira. Nincs miért koalíción belüli konfliktustól tartani egy politikus beszéde miatt, bárki is lenne az a politikus az Európai Unióból. Orbán nem Romániáról, nem a román kormányról, a koalícióról beszélt - nyilatkozta az RMDSZ elnöke hozzátéve, hogy kész beszélni a magyar miniszterelnök tusványosi nyilatkozatairól a koalícióban, ha szükséges.
„Én azt szeretném, ha minél több EU-s vezető jönne Romániába és beszélne elképzeléseiről, minél több véleményt és jövőképet hallanánk arról, hogyan tehetnénk könnyebbé az unió állampolgárainak életét; azt hiszem, minél több szempontot hallgatnánk meg, annál közelebb kerülnénk az igazsághoz, függetlenül attól, hogy egyetértünk-e vagy sem ezekkel az álláspontokkal' - mondta.
Megemlítette: Orbán Viktor Bécsben pontosított tusványosi nyilatkozatán, leszögezve, hogy elutasítja a rasszizmust. Azt a bizonyos elhibázott, félreértelmezhető mondatot kiragadták a kontextusból és félreértelmezték, hangsúlyozta ezúttal is a szövetségi elnök.
Az Orbán-beszédet követő tapsról Kelemen Hunor azt mondta, nem lehet megakadályozni, hogy a tusványosi közönség tapsoljon a tisztelet jeléül vagy más megfontolásokból.
"Ami pedig a kollégák jelenlétét illeti, nagyon sok ember volt jelen, egyesek puszta kíváncsiságból mentek. Sokan nem is voltak ott Tusnádfürdőn, hanem interneten követték vagy utólag olvasták beszédét - románok, magyarok egyaránt. Sokféle résztvevő volt, a taps is sokféle lehetett. Egyesek tiszteletből tapsolnak, mások rokonszenvből, megint mások pedig azért, mert teljesen vagy részlegesen értenek egyet az elhangzottakkal. Mi a gond ezzel? Valószínűleg mindenki más okból tapsol, mindenkit külön kellene megkérdezni, hogy miért tette”, fogalmazott.„Ha elmegyek egy előadásra, én is tapsolok, akkor is, ha teljes mértékben tetszik, akkor is, ha csak részben tetszik. Nem látom értelmét megmagyarázni, hogy ki miért tapsol meg egy beszédet. Szinte természetes, hogy ha elmész egy ilyen eseményre, akkor tapsolsz, akkor is, ha egyetértettél, akkor is, ha nem”, mondta Kelemen Hunor.