Katonai díszszemle és közönség nélkül ünnepelték Bukarestben Románia nemzeti ünnepét

Katonai díszszemle és közönség nélkül ünnepelték Bukarestben Románia nemzeti ünnepét
A koronavírus-járvány miatt elrendelt egészségügyi óvintézkedések közepette, hagyományos katonai díszszemle és közönség nélkül, az állami vezetők szűk körének részvételével ünnepelték meg ma Bukarestben a Román Királyság és Erdély egyesülését kikiáltó 1918-as gyulafehérvári román nemzetgyűlés 102. évfordulóját, Románia nemzeti ünnepét.

Klaus Iohannis államfő a román nemzet egyesítése során hősi halált halt katonák és a koronavírus-fertőzésben elhunyt román állampolgárok emlékére helyezett el koszorút az 1922-ben emelt - a román hadsereg első világháborús véráldozata és katonai sikerei előtt tisztelgő - bukaresti diadalívnél.

Ünnepi beszédében rámutatott: minden korosztálynak vannak hősei. Ahogy ma az 1918-as román nemzetegyesítés és az 1989-as rendszerváltás megvalósítói előtt tiszteleg az ország, úgy évek múltán azokról az orvosokról, ápolókról és mentőkről is büszkén fognak megemlékezni, akik a mostani egészségügyi válságban az első vonalban harcolnak a járvány ellen - mondta.

Iohannis a közjóért összefogó civil társadalomnak és a feladatukat a járvány közepette önfeláldozóan teljesítő rendfenntartóknak és katonáknak is köszönetet mondott. Az elnök ugyanakkor arra emlékeztette polgártársait, hogy vasárnap ők is hallathatják hangjukat, hiszen december 6-án alkalmuk lesz "tisztességesebb, dolgosabb, jobb" parlamentet választani.

A hírtelevíziók által élőben közvetített ünnepségen a díszszázad katonái maszkot viseltek, egymástól egyméteres távolságot tartva sorakoztak fel. Iohannis is egészségügyi maszkban mondta el ünnepi beszédét.

Románia 1990-ben tette meg nemzeti ünnepévé december elsejét: 1918-ban ezen a napon rendezték meg Gyulafehérváron azt a román nemzetgyűlést, amelynek résztvevői kimondták Erdély egyesülését a Román Királysággal.

A Romániában "Nagy Egyesülésként" emlegetett történelmi esemény színhelye, Gyulafehérvár két hete vesztegzár alá került, amelyet hétfőn újabb hét napra meghosszabbítottak. A döntést a továbbra is magas - a lakosság 8,29 ezrelékének megfelelő - utóbbi kéthetes fertőzési arány mellett éppen a nemzeti ünneppel indokolta a Fehér megyei kormánybiztos: a karantén meghosszabbításával azt a fertőzési többletkockázatot akarták elkerülni, amelyet a nemzeti ünnep alkalmával várható nagyszámú közönség Gyulafehérvárra érkezése jelentett volna a város számára.

(Borítókép: presidency.ro)

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

A terrorizmus, a gyűlölet, az erőszak, a félretájékoztatás és a gyűlöletbeszéd újra terjed, és a mai nemzedék felelőssége a megállításuk – állapította meg a holokauszt romániai emléknapja alkalmából megfogalmazott üzenetében az államfő.
Belpol