Kató Béla: az egyháznak és a politikumnak együtt kell haladnia

Kibúcsúztatták Erdély leköszönő református püspökét

kép
Templomok, iskolák, óvodák épültek és szépültek Kató Béla püspöksége idején (Kiss Gábor/EREK)
A kolozsvári Farkas utcai református templomban tartottak szombaton kibúcsúztató istentiszteletet Kató Béla református püspök tiszteletére, aki 45 évi lelkészi, tizenkét évi püspökhelyettesi és tizenkét évi püspöki tevékenység után nyugdíjba vonul, Sepsiszentgyörgyre költözik és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) ottani campusa építésében vállal szerepet. Köszöntőikben az egyházi és a világi személyiségek Kató Bélát Erdély újjáépítőjének, utat mutató fénynek, közösség-megtartó személynek nevezték. „Az erdélyi magyarok életében az egyháznak és a politikumnak együtt kell haladnia. Az elmúlt években megtanultuk, hogy megosztva nem lehet semmit elérni. Nincs más lehetőségünk, mint együtt képviseljük ügyünket. Erre tanított meg a történelem, ezt kell továbbra is vinni” – fogalmazott Kató Béla az eseményen. Ugyanakkor Buzogány Dezső egyháztörténész bemutatta azt a 700 oldalas kiadványt, amely Kató Béla egyházi pályafutását foglalja össze.

„A lelkipásztorok szolgálatra vállalkoztak, és azt akkor kell abbahagyni, amikor betelt az idő. A negyvenöt évi lelkipásztori szolgálat után le kell tennem ezt a tisztet.  Ez ma történik a Farkas utcai templomban, nagy elhívatásaim színhelyén. A református lelkipásztor életében legfeljebb háromszor adatik meg az az alkalom, hogy Isten színe előtt a közösségében térdre ereszkedik, és esküt tesz. Isten úgy rendezte, hogy én mind a három lehetőségben részesültem, ráadásul ebben a templomban: 1968-ban itt konfirmáltam, és fogadtam meg, hogy az anyaszentegyház hűséges tagja leszek. Ezt követően 1981-ben, a teológia elvégzése után szintén ebben a templomban tettem lelkészi esküt, és fogadtam meg, hogy Jézus Krisztus hűséges szolgája leszek, majd 2013-ban ugyanitt szenteltek püspökké. Ez az a hely, ahol megérezhettem Isten szentségét, ahol kinyilatkoztatta önmagát, és elküldött, megszólított engem a cselekvésre.  Számomra az volt a legfontosabb üzenet, amit folyamatosan hallottam, hogy olyan Istenünk van, aki meg akar szabadítani, és meg akar menteni. Isten úgy akarja megszabadítani az ő népét, hogy embereket használ fel a szolgálatára, s azokat kíséri folyamatosan. Isten mindig konkrét feladatot ad” – fogalmazott igehirdetésében Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) leköszönő püspöke a szombaton, Kolozsváron a Farkas utcai református templomban zajló kibúcsúztatási istentiszteleten.

„Hogyan és miként telt el ez a tizenkét esztendő?” – tette fel a kérdést Kató Béla. „Ezekben az években mindnyájan megerősödtünk a hitben. A hit mindig válasz, amikor Isten fénysugarába kerül az ember. Előbb Isten szeret, és mi válaszolhatunk a hitünkkel. Visszatérve a saját életemre, hálás vagyok, hogy nekem nem kellett keresnem, hol a helyem lelkileg. Szüleim, lelkipásztoraim tanítása révén találtam meg. Egyet biztosan lehet tudni: Jézus velünk van. Ha mindig erre gondolunk, akkor meg fogjuk tapasztalni azt, hogy Isten gazdagon megjutalmaz.  Köszönöm Istennek, hogy ebben az egyházban születhettem, dolgozhattam, élhettem. Köszönöm a tizenkét év püspöki szolgálatot. Mindig kapunk olyan ajándékot, amire rátehetjük életünket, és épülhetünk belőle” – összegezett a leköszönő püspök.

Kolumbán Vilmos: Kató Béla Erdély újjáépítője

„Kató Béla püspöksége alatt is történelmi időket éltünk meg: egyházunk megújult, templomaink, iskoláink megszépültek, és csodaként tekintünk arra, hogy ma 8000-nél is több gyermek tanul református iskoláinkban. A tizenkét főjegyzői és tizenkét évi püspöki szolgálat alatt megmutatta, hogy nem csak az egyház ügyéért, hanem az erdélyi magyarságért is kell küzdeni. A jelenlevők ismerik Kató Bélának az elmúlt negyedszázad alatti megvalósításait, ezért elmondhatjuk: Kató Béla Erdély újjáépítője – mondta Kolumbán Vilmos József, az EREK újonnan megválasztott püspöke. 

Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke méltatásában kifejtette: „Építettél és újjáépítettél, miközben védted azt a hitet, amely nélkül nincs élet. Kevesen vállalják, Kató Béla vállalta és vállalja. Ebben a szolgálatban telt el 70 éves koráig az élete. Kató Béla Erdély távlatából látta, hogy a magyar reformátusok egybetartozásában micsoda erő van, és micsoda veszélyt jelent, ha valaki a másik rovására akarja érvényesíteni elképzelését, hitbeli meggyőződését. Az egység azt jelenti, hogy létrehozzuk, és erővel töltjük meg a belső tereket, ahol bizalommal tudunk közös gondjainkról beszélni. Maradj nekünk tanítónk, aki elhívsz minket a református egységben való összetartozásra. Szükség van a mondanivalódra, hogy elmondj nekünk mindent, ami benned van, és nekünk szólj ez után is. Amit véghezvittél, és aki vagy, mindezért Istennek legyen hála és dicsőség”. 

„Istentől ránk ragyogó sugár vagy. Az Istentől kapott fényed soha nem volt véka alatt, hanem mindenkinek sugárzott. Stratégiai partner voltál, akivel lehetett együtt dolgozni, és akivel volt értelme együtt dolgozni. Köszönöm ezt a fényt, amely a te lelkedből átragyogott, s azt sugallta, hogy érdemes imádkozni, cselekedni, álmodni, mert Isten velünk van” – köszöntötte Kató Bélát Kovács István unitárius püspök az erdélyi protestáns egyházak nevében.

Kovács Gergely római katolikus gyulafehérvári érsek kiemelte: „Püspöki szolgálatod tizenkét évéből a közös útjárásért szeretnék köszönetet mondani. Az idős testvér tapasztalatát nyújtottad nekem. Megmutattad, hogy álmodni kell, merni kell álmodni, nagyot álmodni, megtaláltad a tervekhez az embereket és a forrásokat”.

Dieter Bökemeier (Lippische Landeskirche) elmondta: Kató Béla meghatározó szerepet játszott a németországi partneregyházzal való kapcsolatban, szép emlékeik vannak, és ez továbbra is megmarad, mivel szükségük van egymásra. 

Kövér László: szolgálata hitet és erőt adott a cselekvésre 

„Bajban lehetnek azok, akik püspöki szolgálatának kézzel fogható eredményeit akarják számba venni. Annyi az újonnan épített templom, iskola, óvoda, hogy napokig tartana lajstromba venni ezeket. De nem csak a felépült, megszépült iskolák miatt tartozunk hálával, hanem a lelki építkezésért is” – olvasta fel Orbán Viktor magyar kormányfő üzenetét Brendus Réka, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője. 

„Kató Béla bölcsességével és alázatos szolgálatával bebizonyította: a helytállás nem csak kényszer, hanem lehetőség. Az elmúlt 45 esztendőben mindig igyekezett értékes közösséget szervezni, azokat erősíteni az egyházon belül és kívül.  Fontos és megfontolandó példát adott a szülőföldön való boldogulás lehetőségéről. Szolgálata hitet és erőt adott a cselekvésre” – hangoztatta Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke. 

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is köszöntötte a volt püspököt. „Kató Béla püspöki pályafutása véget ért, de a közösségünkre oda fog figyelni. Folytatja munkáját a Sapientia Egyetem kuratóriumának az élén. Nem zárul le az életmű, mert ő cselekvő ember. Ilyennek rendelte őt a Teremtő, ilyen ember volt mindenkor.  Felismerte a rendkívüli helyzeteket. Élt a kegyelmi pillanatokkal, és cselekedett a közösség gyarapodására. Ritkán adódik ilyesmi, s ha élünk vele, egy emberöltőre remény tudunk adni. Ezt tette Kató Béla. Hatalmas építkezésbe fogott, és véghez is vitte. Törekedett arra, hogy minden közösségnek legyen lelkipásztora. Iskolát és óvodát épített, hogy megmaradjon a templom, legyenek hívek. Tizenkét év alatt mindig tudott számomra utat mutatni. Életútja egyesíti Isten és a közösség szeretetét. Nem szorul mások méltatására. A méltatást majd elvégzi a történelem és az utókor”. 

Kiadvány a püspök egyházépítő szolgálatáról

Miután Kató Béla unokái áldást mondtak nagyapjukra, Buzogány Dezső egyháztörténész, teológiai oktató ismertette a püspök életútját és egyházépítő szolgálatát bemutató 700 oldalas kiadványt. 

„Református egyházunk történetének olyan időszaka zárul le, ami a reformáció óta egyedül álló. Csak a Szász Domokos nevével fémjelzett korszak egyházépítő eredményeihez hasonlítható, bár azt is messze túlhaladja. Jelen könyv emlékalbum, amely a lelkészi pálya fordulópontjait tartalmazza. Megtalálhatóak benne a Kató Bélával készült interjúk, az általa írt tanulmányok, illetve a püspöki munkanapló is, amely napra pontosan megadja az események, kanonikus vizitációk napjait, a templom- és óvodaavatások hosszú sorát.  Meghaladja az albumok műfaját, hiszen a részletes adatsor egy korszak egyháztörténeti eseményeit mutatja be” – ismertette a kiadványt Buzogány Dezső, önéletrajzának megírására buzdítva az ünnepeltet.

„A közösség életében legyenek szimbolikus alkalmak, amikor megérezzük, hogy együtt vagyunk Isten oltalma alatt. Minden évre jutott olyan csodálatos alkalom, amikor együtt volt nép, a nemzet és az egyház. Munkásságom alatt ez vezérelt, és ez vitt közösséget építeni, megtartani. Ebből a közösségből senki nem volt kizárva. A különbözőség ellenére mi együvé tartozunk. Ez volt az alapállás. Ma itt vagyunk, szimbolikusan is képviseljük a közösséget, az egyházat. Az erdélyi magyarok életében az egyháznak és a politikumnak együtt kell haladnia. Az elmúlt években megtanultuk, hogy megosztva nem lehet semmit elérni. Nincs más lehetőségünk, mint együtt képviseljük ügyünket. Erre tanított meg a történelem, ezt kell továbbra is vinni.  Ami itt ma történt, számomra fontos.  Kívánom, hogy a munkát, amit elkezdtem, vigyék tovább, de nem lesz könnyű, mert a világ tele van kihívással” – összegzett Kató Béla, aki ezt követően Sepsiszentgyörgyön fog lakni, és ott a Sapientia-egyetem campusának építésében vállal feladatot. 

Az eseményen közreműködött a sepsiszentgyörgyi vártemplom énekkara (karnagy: Dénes Előd, zongorán kísért Hajdú Loránd).