A programban a látványos történelmi dráma és a kortárs prózai színház különféle műfajai mellett opera, musical, operett, néptánc, kortárs táncjáték, bábszínház, dzsessz, népzene, világzene, komolyzenei és irodalmi programok is helyet kapnak – mondta Elek Tibor, a Gyulai Várszínház Nonprofit Kft. ügyvezetője a nyári évad budapesti sajtótájékoztatóján.
Tizenhetedik alkalommal rendezik meg július 11. és 14. között a Shakespeare Fesztivált, Shakespeare, kicsit másképp alcímmel. Az eseményre különleges Shakespeare-átiratokat és -paródiákat hívtak meg, továbbá két korábbi saját bemutatójuk is látható. Mint az ügyvezető elmondta, a Rómeó és Júlia a veszprémi Petőfi Színház, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház és a Kabóca Bábszínház különleges adaptációjában látható. Az Ahogy tetszik egri táncszínházi változata és a Lear halála című kétszereplős miskolci adaptáció is szerepel a programban.
Az Aradi Kamaraszínházzal négy éve bemutatott Rosencrantz és Guildenstern halott című előadásukat is műsorra tűzik, majd a horvát Filip Krenus Poor Player című, Shakespeare világát megidéző előadása és a Bartók Kamaraszínházzal tavaly közösen létrehozott Hamlear című előadásuk zárja a fesztivált.
Augusztus 1. és 7. között tartják meg az Erdélyi Hét – Erdélyi magyar színházak bemutatkozása című fesztivált, ahol a gyergyói Figura Stúdió Színház a Káosz című darabot, a nagyváradi Szigligeti Színház pedig a Valahol Európában című musicalt mutatja be. A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház előadásában a Bánk című produkció, a Szatmárnémeti Harag György Társulat előadásában pedig az Illatszertár látható, továbbá az Aradi Kamaraszínház két előadással is szerepel, a Karnyónéval és a Vitéz Lászlóval. A Kolozsvári Állami Magyar Színház az Orwell Állatfarmjából készített musicalt adja elő, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház pedig Molnár Ferenc A doktor úr című darabját.
A nemzeti klasszikusok életművét középpontba állító színházi programsorozatot augusztus 12. és 14. között rendezik meg: idén Tamási Áron Napokat szerveznek, amelyen öt előadással, tudományos konferenciával és középiskolás diákszínjátszók produkcióival várják az érdeklődőket. Látható majd a Nemzeti Színházzal közös előadásuk, a Tündöklő Jeromos, továbbá a Vitéz lélek (Békéscsabai Jókai Színház), a Boldog nyárfalevél (marosvásárhelyi Spektrum Színház), az Énekes madár (Hangjegy Színház) és az Ördögölő Józsiás (Soproni Petőfi Színház – Zentai Magyar Kamaraszínház).
A részletes program a gyulaivarszinhaz.hu weboldalon érhető el.
(Borítókép forrása: Facebook/Gyulai Várszínház)