Az első bemutató július 7-én a Szentivánéji álom című táncjáték lesz Kulcsár Noémi koreográfus rendezésében. A másodikat augusztus 4-én tartják: Beczásy Áron rendezésében Arany János A nagyidai cigányok művét láthatják az érdeklődők. Harmadik bemutatóként a Maladype Színház művészei Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című darabját viszik színre, amely egyben a nyári évad zárása is lesz augusztus 11-én és 12-én.
A nyári évadot június 29-én az Experidance együttes Nostradamus – Világok vándora című produkciója nyitja meg, amelyben fellép Ganxsta Zolee zenész is.
Idén 13. alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Shakespeare Fesztivált, amelyre izraeli, román és szlovák produkciókat is meghívtak. Izraeli produkció még sosem szerepelt a fesztivál programjában, most a Lear király többszöri fesztiváldíjas előadást mutatja be a külföldi teátrum – emelte ki Varga Marianna. Hozzátette: nagy hangsúlyt fektettek a határon túli magyar színházak fellépési lehetőségére is, a tíznapos Shakespeare Fesztiválon mások mellett Zsótér Sándor a III. Richárdot, Bocsárdi László a Tévedések vígjátékát rendezi, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház a Shakespeare, Sonnet 66-ot adja elő angol nyelven.
Július 1-jén és 2-án lesz a Körös-völgyi sokadalom, 17-én az Irodalmi Humorfesztivál, 22-én és 23-án pedig idén is megrendezik a Gyulai Vár Jazz, valamint a Vár Blues Fesztivált. Komolyzene is szerepel a kínálatban, a köztelevízió Virtuózok című produkciójának öt fiatal tehetsége lép fel a várszínpadon – mondta a megbízott ügyvezető.
Kiállítás is színesíti a programot, a 2016 év kiállítása címet elnyerő Simándy 100 című, Simándy József operaénekes munkásságáról szóló tárlat július 17-én nyílik meg a kamaragalériában.
Az Arany János-emlékévhez kapcsolódva augusztus 3. és 6. között az „Arany 200 busz” elnevezésű, egyedi látványvilágú mozgó kiállításon idézik meg a költő-író emlékművét.
A kínálatban szerepel Csehov Sirálya, amelyben mások mellett Oszvald Marika, László Zsolt, Trokán Nóra lép fel. Alföldi Róbert főszereplésével láthatják Molnár Ferenc Egy, kettő, három című darabját a nézők. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezi a Liliomfit. Zelei Miklós 1957-ben és a rendszerváltás idején játszódó szerelmi történetét, a Hubertuszt a Kárpátaljai Magyar Drámai Színház viszi színre.
Közkedvelt klasszikusok is szerepelnek a repertoáron, így például a Római vakáció című romantikus zenés produkció vagy az idén ötvenéves Hair musical. Idén is lesz felolvasó színház, mesejáték, bábelőadások, utcaszínház és workshopok – mondta Varga Marianna. A gyerekeknek szóló darabok közül többet a gyulai Várfürdőben mutatnak be – tette hozzá.
Az ügyvezető közölte: június 10-én a londoni Globe Színház a Globe Remember elnevezésű rendezvényen emlékezik meg mások mellett Gedeon Józsefről, a Shakespeare Fesztivál alapítójáról. Rövid életútja egy színházi kiadványba is bekerül, a korábbi igazgató nevét felolvassák az emlékesten.