Szerda este felszállt az első füst

A pápaválasztás menetrendje szerint a bíborosok 11.00 órakor a Szent Péter-bazilikában Pro Eligendo Pontifice misén vettek részt, amelyet a Bíborosi Kollégium dékánja, Giovanni Battista Re celebrált. Ezt követően 17.30 órakor bevonulnak a Sixtus-kápolnába, majd leteszik az esküt, és elhangzik az Extra Omnes (a kápolna kulcsra zárásakor elhangzó latin formula, amelynek jelentése: mindenki kívül, vagy mindenki távozzon – szerk. megj.). Ezek után elkezdik a szavazást, az első füst várhatóan 20.00 órakor jelenik meg. A 267. pápa megválasztásának határozatképességéhez 89 szavazat szükséges.
A bíborosok csütörtöktől naponta két szavazást tartanak, egyet délelőtt, egyet pedig délután. Minden forduló végén füst száll fel a Sixtus-kápolna kéményéből. Ha a füst fekete, a szavazás nem vezetett eredményre, amennyiben viszont fehér, az azt jelzi, hogy megválasztották az új pápát. Ha három nap folyamatos szavazás után sem jutnak eredményre, a bíborosok egy nap gondolkodási időt tartanak – ismertette a digi24.ro.
A portfolio.hu számolt be arról, hogy a konklávé teljes idejére a Vatikán területén rendkívüli intézkedéseket vezetnek be, például szerda délután – másfél órával a bíborosok Sixtus-kápolnába történő bevonulása előtt – kikapcsolták az elektronikus eszközök használatához szükséges távközlési jelet, így sem telefonvonal, sem pedig internet-hozzáférés nem áll rendelkezésre, amelynek következtében sem táblagépek, sem mobiltelefonok, sem a számítógépek nem működnek. A Szent Péter tér kivételével a pápai állam teljes területére vonatkozó intézkedés az új pápa bejelentéséig lesz érvényben, és azért van rá szükség, hogy a pápaválasztás ideje alatt semmilyen információ ne szivároghasson ki, illetve semmilyen kintről jövő hír vagy üzenet ne befolyásolhassa a választás kimenetelét.
A leghosszabb és a legrövidebb pápaválasztás
A katolikus egyház leghosszabb konklávéja IV. Kelemen pápa utóda, X. Gergely megválasztásához köthető. A pápaválasztás közel három évig – 1268 novemberétől 1271 szeptemberéig – tartott. Maga a konklávé (kulccsal bezárva) kifejezés is ehhez a szavazáshoz kapcsolódik, ugyanis a szokatlanul hosszúra nyúlt választás miatt a helyi hatóságok bezárták a Viterbóban összegyűlt bíborosokat, s fokozatosan elkezdték megvonni az ellátmányukat – már csak kenyeret és vizet vittek be a tanácskozásokra –, hogy mielőbb döntésre bírják őket. Végül a városvezetés az épület tetejét is elbontotta, kitéve a bíborosokat az időjárás szeszélyeinek, így aztán három napon belül sikerült megválasztani az új egyházfőt – írja a portfolio.hu.
A híradó.hu szerint arra is volt példa, hogy az új pápát már az elődje halálának napján megválasztották. Csak ezt követően határozták el, hogy az első szavazás előtt legalább tíz napnak el kell eltelnie – később ezt 15 napra módosították –, hogy a választásra minden bíboros Rómába érhessen. Az új szabályzat szerinti leggyorsabb konklávé 1503-ban, II. Gyula pápa megválasztásakor zajlott le.
A 2013-ban megválasztott Ferenc pápát az ötödik szavazási körben, XVI. Benedeket 2005-ben negyedik szavazásra, az 1939-ben megválasztott XII. Piuszt pedig a harmadikban körben szavazták meg.
Nem mindig a Sixtus-kápolnában tartották az eseményt
Noha a konklávék zömét Rómában tartották, azok helyszíne nem minden esetben a Vatikán volt. Négy választás helyszíne a pápai rezidencia Pauline-kápolnája (Quirinale-palota) volt, míg körülbelül harmincnak más római templomok, például a Lateráni Szent János-bazilika vagy a Santa Maria Sopra Minerva adott helyet. Tizenöt alkalommal más városban szervezték a ceremóniát, többek között Viterbóban, Perugiában, Arezzóban és Velencében, valamint Konstanzban és Lyonban.
A Sixtus-kápolnában már 1492-ben rendeztek konklávét, az épület azonban csak 1878 óta képezi a pápaválasztások állandó helyszínét. II. János Pál pápa 1996-os konklávérendeletében (Universi Dominici Gregis) úgy fogalmazott, „minden ebben a térben arra ösztönöz, hogy az ember érezze Isten jelenlétét, akinek színe előtt mindenki egyszer megítéltetik”. A konklávé idején a bíborosok a közeli Szent Márta-házban vagy egyéb pápai vendégházban alszanak.
Milyen pápát szeretnének a bíborosok…
A konklávét megelőző napokban tartott kongregációs ülések keretében a bíborosok többek között a következő pápa személyiségéről is szót ejtettek – tájékoztat a Vatican News hírportál. Az egyházi elöljárók szerint fontos a jelenlét, a közelség, az, hogy az új pápa képes legyen hidakat építeni, illetve vezetni, elősegíteni a közösséghez való hozzáférést az irányt vesztett, a világrend válságától sújtott emberiség számára. Olyan pásztorra van szükség, aki közel áll az emberek valós életéhez.
FRISSÍTÉS: Este kilenc órakor felszállt a fűst a Sixtus-kápolna kéményéből, amiből kiderült, hogy ezúttal még nem sikerült megválasztani az új pápát. Az eredménytelen szavazást követően a pápaválasztó bíborosok egy rövid imát követően szálláshelyükre térnek vissza a vatikáni Szent Márta-házba.