Megtekinthető Kis Hajni Külön falka (Haita noastră) című, magyar-szlovák koprodukcióban készült drámája, amely részben személyes élményeken alapul és egy szívszorító apa-lánya kapcsolatot mesél el. A tizenkét éves Niki (Horváth Zorka) nagyszüleivel él, akik nem tudják kordában tartani a vadóc, az iskolában nehezen beilleszkedő gyereket. Amikor Niki megtudja, hogy édesapját, Tibort (Dietz Gusztáv) kiengedték a börtönből, minden tiltás ellenére felkeresi a férfit. Tibor kidobóként dolgozik a budapesti éjszakában, magának való alkat, erőszakos természete miatt állandó harcban áll a környezetével. Sötét múltja és egy családi titok miatt kerüli a lányával való találkozást, de Nikit nehezebb lerázni, mint gondolta. Az alkotást június 22-én 19.45-től a Sapientia tordai úti székhelyén, június 23-án 19.30-tól pedig a monostori Dacia Moziban tekinthetik meg az érdeklődők.
A TIFF hivatalos versenyprogramjának fődíjára, a Transilvania Trófeára esélyes alkotások között idén magyar film, a Csuja László és Nemes Anna által rendezett Szelíd (Tandrețe) is helyet kapott, amely egy női testépítő drámáját mutatja be. Edina együtt él edzőjével, Ádámmal. Edinának komoly áldozatot kell hoznia azért, hogy megnyerjék a világbajnokságot, eközben különös kapcsolatba kerül egy titokzatos férfival. A találkozás mindent megváltoztat, amiben a nő addig hitt. A filmet szintén két alkalommal vetítik a TIFF ideje alatt: június 22-én 19.45-től és június 23-án délelőtt 10 órától, mindkétszer a Győzelem moziban.
Jelenet a Szelíd című filmből
Nézhető a Lőrincz Nándor és Nagy Bálint által rendezett Legjobb tudomásom szerint (Din câte știu) című film is, amelyben a főszereplő fiatal házaspár tagjait Hámori Gabriella, valamint Bodolai Balázs, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze alakítja. A történet kezdetén a feleség nemi erőszak áldozata lesz, a film pedig ezt követően a támadás körülményeinek felderítését meséli el a férj szemszögéből. Az ellentmondásos tanúvallomások miatt és bizonyítékok híján a rendőrség nem tud igazságot tenni az ügyben. A férj először felesége mellé áll, támogatja és személyesen próbál utánajárni, pontosan mi is történt azon az éjszakán, de a későbbiekben az eset feldolgozása próbára teszi kapcsolatukat. Az alkotást június 22-én 20.45-től a Tisztek Házában a rendezők és Bodolai Balázs jelenlétében láthatja a közönség, majd június 23-án este tíztől a Sapientia székhelyén is nézhető.
Vetítik Fazekas Máté Bence Kilakoltatás (Evacuarea) című filmjét is, amelyet megtörtént események ihlettek. Richárd, az elszánt bírósági végrehajtó-tanonc új feladata: élete első kilakoltatásán a Zrínyi utca egyik kertes házában lakó idős nénit kell kiköltöztetnie. Ilona néninek viszont esze ágában sincs elhagynia szeretett házát, heroikus küzdelmet folytat és minden eszközt bevet, hogy meggátolja a kilakoltatást. Sőt, még pár aktivista is felbukkan a helyszínen, élőláncot alkotva próbálják menteni a néni kis házba sűrített életét. Az alkotást az érdeklődők június 22-én este tíztől a rendező jelenlétében láthatják a Sapientia székhelyén, ugyanitt vetítik június 23-án 17.15-től is.
Itt lesz a TIFF-en Enyedi Ildikó legújabb filmje, A feleségem története (Povestea soției mele) is: az alkotás a magyar filmnap mellett a 3x3 szekcióban is látható, ahol rendszerint három kiemelkedő filmrendezőre irányítják a figyelmet, ezúttal Enyedi Ildikó, Alexandru Solomon és Gaspar Noé személyében. A feleségem története a féltékenység természetrajzát ábrázoló romantikus film, amely Füst Milán több mint 20 nyelvre lefordított, irodalmi Nobel-díjra felterjesztett azonos című regénye alapján készült. A filmet szintén két alkalommal vetítik, így június 22-én este hattól a Florin Piersic moziban, június 26-án 16.45-től pedig a Sapientia székhelyén nézhető.
Jelenet A feleségem története című filmből
Az idei magyar kínálatot erősíti az aradi származású, Budapesten élő Groșan Cristina első nagyjátékfilmje is, A legjobb dolgokon bőgni kell (Lucruri pentru care merită să plângi). A történetben Maja élete kezd összeállni, barátjával végre kiköltöznek az egyetem óta másokkal bérelt lakásból, az egyik este azonban nem várt fordulatot vesz. Kiderül, hogy egy rég nem látott távoli rokon nem az igazak álmát alussza a konyhaasztalra bicsaklott fejjel, hanem meghalt. Maja kénytelen ott maradni a halottal, mert a családból senki sem ér rá segíteni. Telnek az órák a halottszállítókra várva, és az egyszerű eljárás végeláthatatlan, bürokratikus folyamatba torkollik, abszurd szituációkkal megspékelve. A filmet június 22-én délután háromtól a Győzelem moziban a rendező jelenlétében vetítik, június 23-án 13.15-től pedig a Tisztek Házában is megtekinthető.
Pálfi György Mindörökké (Pentru totdeauna, Perpetuity) című szürreális, vizuálisan erőteljes filmdrámáját is láthatja a közönség a TIFF-en, az alkotás Tar Sándor El valahová című disztópikus novellájának átdolgozása. A nem túl távoli jövőben Magyarország militarizált övezet. Ocsenás egy katonai kórházban lábadozik, amikor épp a falu fölött lőnek szét egy utasszállító repülőgépet. Ocsenás a helyi kocsmában megismerkedik Béressel, majd asszonyával is. Margitka magatehetetlenül létezik egy kisgyerek értelmi szintjén, külseje azonban arról árulkodik, hogy a lezuhant repülőgép túlélője lehet. A hármójuk között kialakuló furcsa szerelmi háromszög az elkerülhetetlen tragédia felé tart ebben a közegben. A 18 éven aluliaknak nem ajánlott alkotás június 22-én este kilenc órától a Diákművelődési Házban a rendező jelenlétében tekinthető meg, továbbá látható június 23-án 22.15-től is a Művész moziban. Pálfi György filmje előtt mindkét alaklommal levetítik Turai Balázs Amok című rövidfilmjét, amely épp a napokban kapott fődíjat a világ egyik legnagyobb animációs szemléjén, az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon.
Jelenet a Mindörökké című filmből
Megtekinthető a Kőrösi Máté által rendezett Dívák (Divele) című dokumentumfilm is, amelynek főszereplője Szani, Tina és Emese, három húszéves lány, akik órákig képesek sminkről, ruhákról vagy profilképekről beszélgetni. A felszínes külső mögött azonban mindhárman keményen küzdenek, hogy problémás múltjukat hátrahagyva végre leérettségizzenek és megkezdjék felnőtt életüket. Ebbe a helyzetbe csöppen bele Máté, a fiatal rendező, aki az érettségiig követi őket kamerájával, hogy kiderítse, mi rejlik a tökéletes smink mögött – és közben a lányok hatására ráébred: neki is ideje felnőnie. A film készítője jelenlétében tekinthető meg június 22-én 21.30-tól a Bánffy-palota udvarán, de június 26-án déli tizenkét órától is vetítik a Művész moziban.
Visky András Performing Juliet című dokumentumfilmjét is látható: az Amerikában forgatott doku Melissa Lorraine színésznő magánéleti drámáit taglalja miközben arra keres választ, hogyan segíthet a színház a magánéleti problémák megértésében. A filmet június 22-én 17.15-től és június 23-án 12.15-től vetítik a Sapientia székhelyén.
A magyar filmek mellé ráadásként ajánljuk a kassai Kerekes Péter Cenzorka (107 mame) című orosz nyelvű szlovák drámáját, amely tavaly Szlovákia Oscar-nevezettje volt legjobb nemzetközi film kategóriában. A Supernova szekcióban vetített alkotás az ukrajnai Odessza női börtönében játszódik, ahol az elítéltek újszülött gyerekeit is fogságban tartják, és a nők hetente csak kétszer láthatják őket. Ha a gyerekek hároméves koráig édesanyjuk nem talál helyet nekik a családban, állami gondozásba kerülnek. A film középpontjában két nő áll: az egyikük a hét év börtönre ítélt Leszja, aki nemrég szülte meg fiát, a másikuk pedig a börtön egyik dolgozója, Irina. A filmet június 25-én 21.30-tól láthatja a közönség a Művész moziban.
További részletekért és jegyvásárlásért a tiff.eventbook.ro weboldal böngészhető, de jegyek válthatók a Főtéren felállított standnál és a fesztivál hivatalos telefonos alkalmazásában (TIFF Official App) is.
(Borítókép: a Lőrincz Nándor és Nagy Bálint által rendezett Legjobb tudomásom szerint című film is látható a TIFF-en, főszereplők Hámori Gabriella és Bodolai Balázs. Fotók forrása: port.hu)