... hogy "vulpea nu e cetățean"!
Bizonyára értesültek róla, hogy Ecaterina Andronescu – aki mellesleg forradalmasította a tanügyminisztériumban zajló munkát, ugyanis a tankönyvek röhejes hibasorozata után kitalálta, hogy ezentúl csak akkor kap zöld utat a rendelés és nyomtatás, miután a könyveket átnézték és nem találtak benne hibát... (paff, az állunk leesett ezen a korát megelőző metodológián: hogy nem jutott eszébe ez eddig senkinek!?) – szóval, a tanügyi tárca vezetője most az elsősöket is megregulázná, de ugyanakkor keményen beszólt a felettesének is. Azt találta mondani, hogy elképesztő, hogy valaki eljut a nyolcadik osztályig úgy, hogy írni, olvasni nem tud. Ezzel le kellene mielőbb számolni! Ne buktassuk meg negyedikben, ha nem tud írni-olvasni, bukjon meg már első osztályban!
Az igaz, hogy elég gyengén állunk, meg sem merem nézni a kimutatást, hogy milyen a helyezésünk Európában a funkcionális analfabetizmus ranglétráján. De ha azt vesszük, magának a miniszterelnöknek sem az erőssége az olvasás, de még csak az alapvető nyelvtan sem. Ennek ellenére, ahelyett, hogy még mindig az elsős padban ülne és magolná a fővárosokat, vagy ragozna, egy egész országot vezet. Na jó, többek között... Mármint többek között Ő vezeti az országot, és neki sem erőssége az írás-olvasás, merthogy ezzel sajnos egyáltalán nincs egyedül a vezérkarban.
Andronescunak nem ez az egyedüli újszerű ötlete. A minap azt is mondta, hogy a tervei szerint a jövőben a tizedik osztályos rendszer visszatér, ismét lesz képességvizsga tizedik után, ennek az az egyik előnye, hogy a 11-12-eseknek mindössze az utolsó két év tananyagából kell majd érettségizni. (Már ha eljutnak odáig, és nem kell az első osztályt ismételgessék, ameddig kinőnek a padból). Ez a rendelkezés azért lenne fontos, mert fel kell tornászni az elég gyatra érettségi eredményeket, s ennél jobbat egyelőre nem tud. Persze még ezen is lehet könnyíteni kicsit, de azért tartsuk szem előtt, hogy anno még egy közönséges rögtönzés is úgy nézett ki, hogy az egész éves tananyagból bármit kérhetett a tanár.
Ugyanitt lebegtette meg azt is: bár az osztálypénz gyűjtése továbbra sem szűnt meg, ez kimondottan tilos, reményei szerint majd jól törvénybe fogják iktatni, és akkor az elsős ismételheti az évet, miközben anyut letartóztatja a tanügyminisztérium osztálypénzelhárító különítménye . Doamna Andronescu pedig ül a bársonyszékében és vigyorog, mint Dolores Umbridge.
Hogy ki az az Umbridge? Mindegy. Ki az az Andronescu? A Nastase kormány idején már egyszer felvirágoztatta a román tanügyet, akkor kapta ”a román tanügy sírásója” becenevet. Mellesleg Ő az a személy, aki a legtöbb időt volt Románia tanügyminiszteri posztján, úgyhogy még az sincs, akire hárítsa a felelősséget. Andronescu szerint Románia a legintegráltabb EU-s ország, ugyanis 5 millió román él az unió különböző országaiban. Miniszteri szintű logika... És hadd idézzek egyet az elődjétől – Romániában valamiért a tanügy az Achilesz kislábujja, amivel minden bútor sarkát sikerül eltalálni – nos, amikor megkérdezték Remus Pricopie-tól, hogy szerinte Romulusz és Rémusz melyik városban született, akkor azt válaszolta, hogy szerinte egyikben sem, ugyanis a róka, amelyik felnevelte, nem számított lakosnak egyik városban sem.
Írjátok le százszor, hogy “vulpea nu e cetăţean!”