Írásterápia az Octavian Goga Kolozs Megyei Könyvtárban

Mikola Emese: az önreflexió az elsődleges cél

A mentálhigiénés csoportfoglalkozások könyvtári belépőhöz kötöttek FOTÓ: FACEBOOK
Saját érzelmi világunk feltérképezése, mélymerülés az emlékeinkben és a világból tapasztalt hatások bejárása mindig nehéz feladatnak bizonyul. Minduntalan szembesítjük magunkat folyton ismétlődő dilemmákkal: hogy kezdjek bele önmagam megismerésébe? Hogy csináljam? Mi lesz, ha nem tetszik az önmagamnak adott válasz, vagy, ha ez nem érkezik időben? Másban is felmerülnek hasonló kérdések, vagy csak velem van a baj? Túlbonyolítjuk, nem vágunk bele, az élet megy tovább, mígnem újra felmerülnek a kérdések, és saját mókuskerekünk rabjává válunk. Pedig a kiteljesedés titka saját magunk megismerésében és megértésében gyökerezik. A válaszok bennünk vannak, csak fel kell tárnunk. No meg szükség lehet egy írásterapeutára is, aki elindít az úton. Ebben nyújt segítséget Mikola Emese írásterapeuta, akit a Kolozs megyei könyvtár mentálhigiénés csoportfoglalkozásáról kérdeztünk.

Januártól indult az Octavian Goga Kolozs Megyei Könyvtár kezdeményezésében az Expresszív című mentálhigiénés csoportfoglalkozás Mikola Emese írásterapeuta segítségével. Őt kérdeztük az elmúlt három hónap tapasztalatairól, a csoportos foglalkozás kereteiről, valamint az írásterápia jelentőségéről.

Mikola Emese írásterápiával foglalkozó szakkönyve 2024-ben jelent meg a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával, az Egyetemi Műhely Kiadó gondozásában, A keresztyén írásterápia alapjai címmel. Az írásterápia pszichológiailag igazolt módszer, amelyet az 1980-as évektől kezdve kutatják többféle testi reakció megfigyelésével és számszerűsített adatokkal. Az 1980-as években a stressz tudományos keretek között történő vizsgálata új kutatási eljárások használatát tette lehetővé, így az addig csupán kérdőívek által begyűjtött adatokat vérvizsgálatok, agyféltekék összehangolásának elemzése, illetve hazugságvizsgáló gépnek való kitettség is követte. Az új metódusok által az emberi test írásra adott válaszreakcióit vizsgálták olyan helyzetben, amikor az alanyoknak az őket stresszelő dolgokat kellett kiírniuk magukból. A kutatás meglepő és reprezentatív eredményei megnyitották az utat az expresszív írás előtt. Az expresszív vagy érzelemkifejező írás teret ad annak, hogy kiírjuk magunkból lelkünk problémáit, ennek később jótékony hatásai lehetnek testünk működésében.

,,A vérvizsgálatok kimutatták, hogy ennek mekkora hatása van, és ha valakinek sikerül ezt megvalósítania, tehát gondolkodás nélkül kiírja magából mindazt, ami stresszeli, akkor a szervezetben az immuntevékenység elkezd az egekbe szökkeni, és gyógyul a betegségeiből” – magyarázta Mikola Emese.

Kiemelte, a mentálhigiénés csoportfoglalkozások nem hasonlítanak a pszichológusnál történő terápiás ülésre, hanem sokkal inkább az önreflexió gyakorlása a cél, amely az írás segítségével történik.

,,Próbálok apró írásgyakorlatokat bevezetni, azokat feldolgozni és ez alapján beszélgetni. A mentálhigiénés csoport tevékenységnek elsősorban az a szerepe, hogy kicsit önreflektívek legyünk, a csoport is reflektál ránk, mi is a csoportra, és így gazdagodunk mások élményei által” – mondta a szakember, kiemelve a csoportos munka fontosságát.

A csoportban való foglalkozás kerete kizárja a szoros értelemben vett terápiát, hiszen a foglalkozások csoportos beszélgetéseken alapszanak és nem az egyéni munkán. ,,Mindenki annyit nyer ebből, amennyit ő beletesz, vagy amennyit bele tud tenni. Sokan vannak, akik úgy érzik, hogy nem akarnak megnyílni, vagy önmagukkal sem akarnak teljesen szembesülni, szeretnének, de mégsem mernek. A mentálhigiénés csoport épp ezért jó, mert az itt kapott élmények és a visszajelzések gondolkodásra késztethetnek” – magyarázta Mikola Emese.

A csoportos foglalkozáson személyesebb kapcsolatok alakulnak ki FOTÓ: FACEBOOK

A csoportos foglalkozások lehetővé teszik, hogy a hónapról hónapra megjelenők személyesebb kapcsolatot alakítsanak ki és közösséggé váljanak. Az írásterapeuta tapasztalata, hogy minden hónapban megvan a visszajáró része a csoportnak, de mindig akadnak újabb és újabb emberek, akiket nagyon nyitottan befogadnak. Ezt bizonyítja a mentálhigiénés csoporton belüli korosztályok széles köre, 80 évestől a 19 évesig. Mikola Emese kiemelte, hogy az írásterápia felnőtteknek való tevékenység, ez az Expresszív foglalkozások esetében is érvényes. Mint mondta, nagy szükségünk van arra, hogy bemenjünk egy csoportba, ahol nem ismerünk mindenkit, hiszen ismeretlen emberek új meglátásait, gondolatait hallva felismerhetjük magunkat, és mi is segíthetünk ezáltal másoknak.

A foglalkozásokhoz nem szükséges íráshoz kapcsolódó előképzettség, csupán nyitottság, hiszen sok módszer asszociáción alapszik. Az asszociatív játékok könnyen napvilágra hozhatnak olyan mélyről jövő szavakat, gondolatokat, amelyeknek eredete még magunk számára is furcsaság lehet, így gondolkodásra késztetnek. A mentálhigiénés tevékenység keretet biztosít önmagunk megismerésére, azonban a válaszokra nekünk magunknak kell rájönnünk. 

,,A legtöbb írásgyakorlat úgy zajlik, hogy mondok egy mondatot, de nem fejezem be, és azt tovább kell folytatni. Vagy például a szavakról, az ábrákról mi jut eszünkbe, majd ezekről beszélünk csoportként” – mesélt a tevékenységről, hozzáfűzve: nagy szeretettel ajánlja mindenkinek, aki meg szeretné kicsit ismerni önmagát.

Az írásterápiás foglalkozás elindításának gondolata közös beszélgetés nyomán indult el. Pásztor-Szőke Katalin könyvtáros jelezte, hogy az Octavian Goga Kolozs Megyei Könyvtár nyitott az ilyen tevékenységekre. Ezáltal szeretnének bevonzani minél több embert, és felhívni a figyelmet arra, hogy a kulturális intézmény mindig nyitva áll a látogatók előtt. A folyton újuló könyvajánlat mellett rengeteg gyermek- és egyre több felnőttprogrammal is készült a könyvtár a 2025-ös évre. Külön ki kell emelni, hiszen sokak számára újdonság lehet, hogy nem csupán román nyelvű könyvek és foglalkozások várják az érdeklődőket, hanem lehetőség van magyar klasszikusokat és könyvújdonságokat is olvasni, vagy éppen magyarul önreflexiót tanulni, olvasóklubba járni.