Soós Anna: a munka oroszlánrésze a fiatalokra vár
Forgalmi dugókkal, a Főtérre összegyűlt rengeteg egyetemistával kezdődött a 2019/2020-as egyetemi tanév. Kora délelőtt Klaus Iohannis államfő jelen volt a Babeş–Bolyai Tudományegyetem román tagozatának tanévnyitó ünnepségén, ahol azt sem mulasztotta el, hogy odamondjon politikai ellenfeleinek. Ugyanis a kormányt azzal vádolta, hogy nem foglalkozott kellőképpen az oktatás kérdésével, és csak annyit tettek a kormányon levők, hogy az oktatási tárca élére egymás után nevezték ki az oda nem illő személyeket. – A romániai oktatásnak a tehetséget kellene kiművelnie, illetve értéket kellene teremtenie. Sajnos, nem ez a szabály, hanem ez a kivétel, amellyel csak néhány egyetemen találkozunk – fogalmazott. Az államfő gratulált az egyetemistáknak, akikről az utóbbi választásokon bebizonyosodott, hogy sikerült lerombolniuk az érdektelen és passzív fiatalok mítoszát. Továbbá arra kérte őket, hogy továbbra is legyenek aktívak, és legyenek készek arra, hogy megbüntessék a politikai döntéshozók túlkapásait.
A város Főterén megtartott közös megnyitón pedig arra figyelmeztette a fiatalokat: a tanulás, a kulturális eseményeken, illetve a tüntetéseken való részvétel lesz az, ami miatt iskolásokból egyetemi hallgatókká válnak, megérnek, bekapcsolódnak a társadalom életébe, és aktív szereplői lesznek annak. Iohannis kifejtette: az egyetemi hallgatók küldetése az, hogy jobbá tegyék a társadalmat.
Az államfő hat kolozsvári állami egyetemet tüntetett ki: a Babeş–Bolyai Tudományegyetemet (BBTE), a Műegyetemet (UTCN), a Mezőgazdasági és Állatorvosi Egyetemet (USAMV), a Képzőművészeti és Formatervezési Egyetemet (UAD), a Iuliu Haţieganu Orvos- és Gyógyszerészeti Egyetemet és a Gheorghe Dima Zeneakadémiát, mivel ezek a felsőoktatási intézmények hozzájárultak a közösség fejlődéséhez, értéket teremtettek.
– A nagy sportesemények kezdőünnepsége látványosabb a záróünnepségnél, mivel jelen van a legtöbb sportoló, a záróeseményre viszont többnyire a döntősök maradnak. De más, fontosabb üzenete is van a sportesemények megnyitójának, ahol minden résztvevő potenciális bajnok, mindenki ünnepel. Azok az első évesek, akik itt ünnepelnek, ugyanúgy bajnokok, mint az olimpikonok, hiszen eddigi tanulmányaik, tudásuk és képességeik lehetővé tették azt, hogy átlag feletti teljesítményt nyújtva az ország legjobb egyetemén tanuljanak – fogalmazott a magyar tagozat tanévnyitóján Soós Anna. – Önök mind kiváló képességű fiatalok. A BBTE mindent megtesz, hogy egyetemi tanulmányaik sikeresek legyenek, és majd a ballagáson ugyanolyan örömmel ünnepeljenek, mint most a tanévnyitón – ígérte a rektor-helyettes.
Jól felkészült oktatók segítik a diákokat abban, hogy tudásuk gyarapodjon, képességeik fejlődjenek. Tehetséggondozó programok sokasága várja őket; de belekóstolhatnak a kutatómunkába, kipróbálhatják saját ötleteiket, publikálhatják eredményeiket, és fejleszthetik azokat a személyes készségeiket, amelyek a munkaerő piacon legalább annyira fontosak, mint a szakmai tudás – derült ki a tanévnyitón Soós Anna beszédéből, aki szerint azt sem kell elfelejteni, hogy a munka oroszlánrésze a hallgatókra vár.
A 2019/2020-as tanévben a BBTE magyar tagozatán 70 alapképzési szakon 1644 első éves hallgató kezdi tanulmányait, mesterképzésen pedig 47 szakon 517 diák. Az induló diáklétszám megfelel az egyetem teljes diáklétszámára érvényes 1,2%os növekedésnek, a tavalyhoz képest.
– Olyan évek következnek, amelyek talán meghatározzák teljes életeteket. Az ország legjobb egyetemén diáknak lenni, komoly következményekkel jár. Itt olyan diákélet részesei lehettek, amelyekről mások csak álmodnak. Legyetek tisztában jogaitokkal és kötelezettségeitekkel – fogalmazott Buryán Tünde diák alprefektus. – Az erdélyi magyar ifjúság meghatározó részét képezzük a BBTE 7000 fős magyar diákságával, és további 6-7000 magyar egyetemi hallgatóval, akik a kincses város más egyetemein tanulnak. Legyetek büszkék, hogy értékteremtő közösség tagjai vagytok, amely több évtizedes színvonalas, diákközpontú tehetséggondozást folytat – köszöntötte a diák alprefektus a magyar hallgatókat.
A tanévavató előadást ezúttal T. Szabó Levente tartotta Lehet-e a színházi/irodalmi hangnak társadalomtörténete? A színházi csönd 19. századi feltalálása és a színházi/irodalmi modernség kezdetei címmel.