A Kolozsvári Református Kollégium által szervezett szombati, március 6-i online iskolabemutatón Kiss-Cserey Zoltán iskolalelkész köszöntötte a programba bekapcsolódókat. Az eseményt kimondottan azoknak a fiataloknak szervezték, akik kilencediktől a kollégiumban akarják folytatni tanulmányaikat.
– Első találkozásunk alkalmával Jézus tanítványait keresem. Ez fog történni most: Jézus tanítványai megismertetnek magukból egy szeletet. A kollégiumi csendes nap és az igeolvasás során Isten alakítja tanítványait. A legszebb, hogy lépésről lépésre formál bennünket isten. Megismerjük egymást, megismer minket a világ arról, hogy szeretitek egymást. Nem egyszerű emberbaráti szeretettel, hanem sejtelmes, különleges többletszeretettel, amivel Jézus Krisztus szolgál a tanítványa előtt. Te vagy az a refis, akit Isten megszólított, és aki első sorban Jézus tanítványa akarsz lenni. Halld meg ezt a hívást, és kérd Istent, Ő tegyen alkalmassá a tanítványi útra – mondta Kiss-Cserey Zoltán.
– Hiányoznak tanulóink, de Isten megsegít, és miután a járványnak vége lesz, a diákok visszatérhetnek az iskolába. Bekopoghatnak most azok is, akik jövőre kilencedikesek szeretnének lenni itt a kollégiumban vagy a szakoktatásban. Isten adjon jó tanácsot mindenkinek, aki a Kolozsvári Református Kollégiumot választja. Felvételi vizsga lesz, de, hogy online vagy személyesen, azt még nem lehet tudni. Kolozsvár nagyon sok lehetőséget biztosít a fiataloknak – hangoztatta Székely Árpád, a Református Kollégium igazgatója.
Mit tanulnak a humán és a természettudományi osztályos tanulók?
– Akik humán osztályt végeznek, felvételizhetnek a bölcsész, az újságírás, a kommunikáció, a teológia és a művészeti karokra is. Hangszertanulást, kántorvizsgára való felkészülést is biztosítunk. Nagyobb hangsúlyt fektetünk a művészeti tantárgyakra, de lehetőség nyílik kulturális képességfejlesztő vetélkedőkre való felkészülésre is. A tudományt el lehet sajátítani, de a kultúra az embert neveli, csiszolja. A képzőművészeti óra nem tartozik a stresszes, feladatmegoldó órák közé. Ilyenkor a tanulók elcsendesedhetnek, önmagukat fejezik ki, múzeumokba látogathatnak. A zeneóra nem csak éneklésből áll: zenetörténeti adatokat, operákat ismertetnek, kórusműveket adnak elő. A Református Kollégium kórusa számtalanszor lépett fel belföldi és határon túli kulturális rendezvényeken. A kórus önfegyelemre és összpontosításra tanít. Anyanyelvünk ápolására egyre nagyobb szükség van. Az Aranka György Vers és Beszédművelő Versenyen kollégistáink eddig 15 Kazinczy-érmet szereztek. De jelentkezhetnek tanulóink a Kriza János Mese- és Balladamondó Versenyre, az Atlantisz harangoz versmondó versenyre, és az Implom József helyesírási versenyre. Ami a legfontosabb: idegen nyelvtudás nélkül nem lehet boldogulni. A német nyelvtudás nagyon keresett minden szakmában. A kollégiumban angol és német nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzésére nyílik lehetőség, amelyet biztosít a kollégiumban folyó intenzív nyelvoktatás – hangoztatta Lapohos Ildikó némettanár a humán teológiai osztály bemutatásakor.
– A természettudományi osztályban a tanulók emelt óraszámban tanulják az angol nyelvet. Az interaktív idegennyelv tanítás megalapozza a későbbi nyelvvizsgán való sikeres megmérettetést. A matematikát és az informatikát is emelt óraszámban oktatjuk. A matematikatanulás hozzájárul a logikus gondolkodáshoz, a problémamegoldáshoz, a jó időbeosztás és a térbeni tájékozódás kialakításához, ami a felnőtt életében is elengedhetetlen. Tanulóink jelentkezhetnek ECDL-vizsgára is. Az oklevél megszerzésével kiváltják a digitális kompetencia érettségi vizsgát – magyarázta Mihályfalvi Katalin biológiatanár, aki a 2021/2022-es tanévben induló kilencedik, természettudományi osztály osztályvezetője lesz.
Szakoktatás: hat szakma, két osztály
Balázs-Malmos Edit, a szakoktatás irányítója a felvételi lebonyolítását ismertette. Megtudtuk: a hat szakra két osztálynyi gyereket várnak.
– Iskolánkban az asztalos szak rendelkezik a legtágasabb műhellyel, ahol a gyermekek biztonságban és otthonosan tanulhatják meg a szak minden csínját-bínját. A gyakorlati órák alatt a tanulók szakmailag fejlődhetnek a cégeknél. Ha elvégzik a líceumot, faipari egyetemen folytathatják tanulmányaikat – közölte Székely Tünde tanár.
– Kezdetben bizalmatlansággal szembesült a református szakoktatás. Nehéz volt gazdasági partnereket találni, akik vállalták diákjaink gyakorlatának lebonyolítását. Aztán a cégek megtapasztalták, hogy diákjaink tisztelettudóak, betartják a szabályokat, megtanulják a szakmát, meg lehet bízni bennük. Azóta szívesen fogadják diákjainkat, évről-évre több gyakornokot kérnek. A cégek jól bánnak velük, megbecsülik őket, nyugati körülmények, patikai tisztaság közepette dolgoznak, automatizált munkafolyamatot bonyolítanak le. Minden végzős diákunknak szerződést ajánlottak. Ez különösképpen fontos a világjárvány idején, amikor sokan látják bizonytalannak a jövőt – magyarázta Katona Kálmán tanár az elektronikai szakképzésről.
– Aki szakmát tanul, az jövőt választ. Négyféle mesterséget tanítunk, oklevelet bocsátunk ki. A fodrász munkája változatos, kreatív, ugyanakkor jövedelmezhet annyira, mint az irodai munka. A jó fodrász előnyös külsőt, önbizalmat és magabiztosságot ad vendégeinek, és az önbizalom fél siker – bátorított Bunika Gabriella Erzsébet mesterfodrász.
– A mi szakunk a legértékesebb és a legdrágább felszerelést mondhatja a magáénak: csúcstechnológiás, ultramodern konyhai felszereléseken tanulnak a gyerekek. A három év során rangos és közkedvelt szakmai versenyeken vesznek részt, több diákunk tovább tanult és leérettségizett – nyilatkozta Kerekes Bianca szakács szaktanár.
– Idén a villanyszerelő diákok egyetlen cégnél gyakorlatoznak, mérnöki végzettséggel rendelkező trénerekkel, ultramodern felszerelést használva sajátítják el az épületvillanyszerelést, villamos motorok szerelését, tekercselését, karbantartását, üzemeltetését. Az iskolában a szakoktatás színvonalas felszerelésekkel és készülékekkel történik – tudtuk meg Menehárt Ibolya szaktanártól, aki a villanyszerelő szakmát népszerűsítette.
– A víz- és gázszerelői szakma az egyik legkeresettebb a munkaerőpiacon, ahol jól képzett, megbízható fiatalokat keresnek. Az elhelyezkedés nem jelent gondot. Menő szakma, jó kereset, biztos jövő várja végzőseinket – magyarázta Déner István víz- és gázszerelő tanár.
Oláh Márta informatika tanártól megtudtuk: a szakiskolában harminc számítógép áll a szakiskolások rendelkezésére. A tanulók önállóan, egyéni munkatempóban sajátíthatják el a számítógépek alapfogalmait. A kollégiumban elsajátított tudás felhasználásáról Gagyi Botond, Bányai Gergő, Győrffy Szabolcs, Zsigmond Előd János, Horváth Noémi volt kollégista mesélt el részleteket.
Borítókép: a Református Kollégium Farkas utcai épülete (reformatus.ro)