Három hónapra sem lenne elegendő a megtakarításunk

Takarékoskodáskor ültessük életbe a fizess magadnak először elvet

Három hónapra sem lenne  elegendő a megtakarításunk
Tíz romániai lakos közül kettő kevesebb mint három hónap alatt felélné a megtakarításait, ha elvesztené fő jövedelemforrását – derül ki a brit International Personal Finance (IPF) csoport által megrendelt közvélemény-kutatásból, ami arra is rámutat: további 24% semmilyen megtakarítással nem rendelkezik, amelyből fedezhetné megélhetését. Mindössze 12 százalék nyilatkozta azt, hogy a tartalékaiból több mint 12 hónapig meg tudna élni. Bitai László közgazdász, pénzügyi elemző, a Magyar Mágnás Egyesület elnöke, az Iránytű mindennapi pénzügyeidhez című könyv szerzője szerint a romániai lakossági megtakarítások alacsony szintjének több oka is van. A szakember azt javasolja, hogy fokozatosan kezdjünk el takarékoskodni: az első hónapban jövedelmünk egy, majd két százalékát stb. tegyük félre. Ugyanakkor megjegyezte, nem elég, ha pénzt teszünk félre, a megtakarításainkat be is kellene fektetnünk.

Kevesen és keveset takarékoskodunk: tíz romániai lakos közül kettő még három hónapig sem tudna megélni a tartalékaiból, ha elvesztené fő jövedelemforrását, azaz az állását. A megkérdezettek 24 százaléka pedig semmilyen megtakarítással nem rendelkezik. Az interjúalanyoknak mindössze 12 százaléka válaszolta azt, hogy több mint egy évig meg tudna élni a félretett pénzéből – tudhattuk meg a brit International Personal Finance (IPF) csoport által megrendelt online közvélemény-kutatásból, amelyet több országban végeztek. A felmérésbe 5027 személyt vontak be Csehországból, Magyarországról, Lengyelországból, Romániából, Spanyolországból, Ausztráliából, Mexikóból, Litvániából, Lettországból, Észtországból. Romániából 500 interjúalany megtakarításaira vonatkozó helyzetét vizsgálták.

De nem csak a romániai lakosok vannak ilyen elkeserítő helyzetben, mert több európai ország lakosai is az övékhez hasonlóan vélekedtek. Az sem jó hír, hogy a romániai interjúalanyok 34%-a azt nyilatkozta, az elmúlt 12 hónapban semmit sem tudott félretenni. Ehhez hasonló magas arányt – pontosabban 36%-ot – csak Mexikó esetében jegyeztek.

Másik érdekesség, hogy a közvélemény-kutatásban részt vevő tíz ország esetében a férfiak 73%-a tudott pénzt félretenni, míg a nőknél ez az arány 68%-os az elmúlt tizenkét hónapra vetítve.

A romániai interjúalanyok 42 százaléka azt nyilatkozta: az utóbbi tizenkét hónapban nem is vettek fel kölcsönt. Aki mégis megtette, azok 19%-a bankhoz fordult, 17%-uk pedig családtagoktól vagy barátoktól kért kölcsön. A felmérés arra is rámutat: a spanyolok 67%-a mellőzte a kölcsönt, míg Magyarországon ez az arány 63%, Csehországban pedig 64%.

A romániai interjúalanyok 61%-a nyilatkozta azt, hogy a havi költségek kifizetése után megmarad egy kisebb összeggel; 18%-uk megfelelőnek találta ezt az összeget, míg 13% azt mondta, hogy nem marad pénze a hónap végére. Mindössze 3%-uk nyilatkozta azt, hogy nagyobb összeget tud megtakarítani minden hónapban. Az európaiak 51%-a nyilatkozott úgy, hogy kisebb összeget meg tud spórolni, míg 15%-uk nem tud félretenni.

– Ha a családban apa és anya is minimálbért kap, és egy vagy akár két gyereket nevelnek, akkor nagy kihívásnak számít, hogy ebből félre is tegyenek. Az egyéni munkavállalási szerződéssel dolgozó alkalmazottaknak viszont azzal a jó hírrel szolgálok, hogy a nyugdíjalap második pillérébe befizetett összeg jó lehetőség a megtakarításra. Ugyanakkor a megtakarított pénzt be is kellene fektetni és nem bankbetétben tartani – közölte Bitai László közgazdász, pénzügyi elemző, a Magyar Mágnás Egyesület elnöke, az Iránytű mindennapi pénzügyeidhez című könyv szerzője.

A szakember szerint az a következtetés, miszerint több férfi tudott pénzt félretenni, mint nő, azzal magyarázható, hogy a férfiakat jobban megfizetik ugyanazért a munkáért, ugyanakkor a gyerekekkel járó költséget többnyire a nők fizetik.

– Azt tudom ajánlani, hogy az első hónapban, amint megkapjuk a fizetést, annak 1%-át tegyük félre, a következő hónapban 2%-át, míg a havi megtakarításaink elérik a jövedelmünk 10-15%-át. Szokjunk hozzá ahhoz, hogy amint megkapjuk a fizetést, azonnal tegyünk félre belőle, és ne várjunk arra, hogy a hónap végén maradjon belőle valami. Ez régi elv, amit pénzügyi berkekben fizess magadnak először elvnek neveznek – összegzett a szakember.

(Borítóképünk illusztráció)

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Az Európai Unió (EU) országaiban élő csaknem 20 millió gyermek volt kitéve tavaly a szegénység és társadalmi kirekesztés kockázatának; az uniós tagországok közül Romániában volt a legmagasabb az arányuk – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
Gazdaság