Gergely Erika Magdolna
Kolozsvárról a Babszem Jankó Napköziotthonos Óvodában működő Méhecske magyar vegyes csoport nevében Gergely Erika Magdolna óvodapedagógus jelentkezett a csereprogramba, amelyet magyarországi óvodapedagógusoknak és külhoni magyar óvodáknak hirdettek kettős céllal. Elsősorban lehetőséget akartak teremteni az anyaországi óvónőknek a külhoni magyar népi hagyományok megismerésére olyan óvodákban, amelyek nyitottak a szakmai tapasztalatcserére, másodsorban hosszútávon működő testvéróvodai hálózatrendszer kialakítására törekednek.
A Méhecske csoportba a magyarországi Kisapostagi Mosolykert Óvoda pedagógusát, Kenyérné Lendvay Katalint fogadtuk szeretettel, akinek sikerült betekintést nyernie egy erdélyi állami óvoda magyar csoportjának hétköznapjaiba, tevékenységébe. A szakmai tapasztalatcsere mellett igyekeztünk minél többet megmutatni Kolozsvár kincseiből is, például október 21-én az Állami Magyar Opera vendégeiként Mozart Varázsfuvoláját tekintettük meg. Pénteken, október 22-én rendhagyó csoportavatón az őszi betakarítás témakörében a gabonafélékhez, madarakhoz kapcsolódó mondókákat, népdalokat, népi gyermekjátékokat, kiszámolókat mutattunk be és kézműveskedtünk a hagyományőrzés és a népi kultúra fontosságát hangsúlyozva. Igyekeztünk ízelítőt nyújtani óvodai szokásainkból, hétköznapjainkból, ismertetve a helyi sajátosságokat, a romániai oktatás felépítését, a pedagógusképzés lépéseit, fokozatait. Óvodavezetőnk, Mureșan Violeta-Ioana nyitottsága és közvetlensége a jellemző hazai vendégszeretetet támasztotta alá. Szombaton Torockóra kirándultunk megtekintve a helyi látványosságokat és a néprajzi múzeumot.
A Babszem Jankó Napköziotthonos Óvodában működő Méhecske magyar vegyes csoport a Bácsi út 56. szám alatti épületbe költözött három éve. Csoportunkba a 2021-2022-es tanévben 26 – 2,5-6 éves – óvodás jár. A gyerekek többsége a Kerekdombról, illetve a környező falvakból – Kisbács, Szucság és Inaktelke –, valamint a szülők munkahelyének közelsége miatt a Kajántó völgyéből, Szászfenesről és a Monostor, Borháncs lakónegyedekből érkezik. Családi háttértől, társadalmi rétegtől, felekezettől eltekintve számunkra az egyetlen követendő cél: magyarul gondolkodó, álmodó és beszélő gyermekeket adni társadalmunknak, akik büszkén vállalják magyar identitásukat, anyanyelvüket, néphagyományaikat. Az óvodában megkezdett munka attól válik nemesebbé és értelmessé, ha a gyermek anyanyelvén folytatja iskolai tanulmányait, van közvetlen átjárhatóság óvoda és iskola között.
A magyar kormány 2016-ban indított Kárpát-medencei óvodafejlesztési programja óvodák, bölcsődék, iskola-óvoda komplexumok, kapcsolódó köznevelési intézmények és környezetük építését, felújítását; az óvodapedagógusok képzését, az egészségügyi, sport és rekreációs szolgáltatások fejlesztését, a védőnői szolgálat fejlesztését és a virtuális óvoda létrehozását is magába foglalja. Az évek során a sikereket látva több ütemben bővült a program. A magyar kormány mintegy ezer óvoda és bölcsőde felújítását, valamint 150-nél több új intézmény megépítését vállalta a Kárpát-medencében. Sok óvoda kapott új, modern játszóteret, valamint néhány helyen Ovi-sport pályák is épültek. Több mint 1500 óvodába eljutott a Magyar sarok, amelyben magyar nyelvű könyvekhez, fejlesztő játékokhoz jutottak az óvodák, sok képzési programmal az óvodapedagógusok személyes támogatást kaptak.
A Partiumot, Erdélyt, Felvidéket, Kárpátalját, Muravidéket és Horvátországot érintő óvodafejlesztéssel a magyar kormány célja, hogy növekedjen a határontúli magyar óvodások száma. Ez hosszútávon segít bővíteni azoknak a számát, akiknek fontos magyar identitásuk megőrzése.