A paradoxonok sorát folytatva a tárcavezető hangsúlyozta, Romániában rengeteg jó információtechnológia területén dolgozó szakember van, az összlakossághoz mérten az arányuk azonban túl alacsony. Az IT-szektorban már évek óta munkaerőhiányra panaszkodnak a vállalatok, ugyanis az ágazat dinamikus fejlődésnek indult, tavaly például az IT-szektor járult hozzá a legnagyobb mértékben a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez az előző évhez mérten. Az IT-szektor tavaly a GDP hat százalékát adta, ami jelentős növekedést jelent a pár évvel ezelőtti 2 százalékhoz képest.
Jianu szerint a lakosság digitális kompetenciáinak bővítését, illetve a digitális alapismeretek minél szélesebb körben való terjesztését nem lehet megspórolni, el kell végezni ahhoz, hogy az említett mutatók javuljanak, és valódi átalakulás történjen a társadalomban. Szerinte a digitális ábécé oktatását elsősorban a tanárokkal és a szülőkel kellene kezdeni, mert a most születő gyerekek már a digitális korba születnek bele, két éves korukban a kezükben van a táblagép, amit tudnak kezelni.
Úgy vélte, ha Románia elmulasztja végrehajtani ezt a negyedik ipari forradalmat, akkor nagyon megnehezíti a fejlődését és remélt céljainak elérését. Tavaly az első fél évben 19 millió szélessávú mobil és fix internetkapcsolat létezett az országban, amelyeken a felhasználók összesen 2,7 millió terrabyte forgalmat generáltak. Annak ellenére, hogy egyre többen használnak okostelefonokat és táblagépeket, ezeken az eszközökön az internetforgalomnak csak a 3 százalékát bonyolították le a telekommunikációs hatóság által tegnap közölt adatok szerint.