
Az idei búcsú mottója – az 2025-ös szentév jelszavához hasonlóan – „A remény zarándokai”. A fogadalmi búcsú főcelebránsa Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseke lesz, az ünnepi szónok pedig György Alfréd, Csíkszentdomokoson született kamilliánus szerzetes.
A búcsú nyitószentmiséje június 6-án, pénteken helyi idő szerint 18 órakor lesz a csíksomlyói kegytemplomban, ezt hajnali virrasztás követi. Szombaton 7.30 órakor újabb szentmisét tartanak a kegytemplomban, míg 10.30 órától ünnepélyes rózsafüzér-imádság várható a Hármashalom-oltárnál.
A kordon a főpapság vezetésével ugyancsak fél tizenegykor indul el a kegytemplom előtti térről a hegynyeregbe, az ünnepi szentmise pedig 12.30 órakor kezdődik a Hármashalom-oltárnál – írták közleményükben a szervezők.
Szombaton 17 órától csángó mise lesz a Szent Péter és Pál-plébániatemplomban, 18 órától pünkösdi vigília-szentmise a kegytemplomban, amelyet megint virrasztás követ. A kegytemplomban pünkösd vasárnapján 7, 8, 10.30 és 18 órától, pünkösdhétfőn 8, 10.30 és 18 órától tartanak még szentmisét.
Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója az Erdélyi Ferences Rendtartomány nevében elküldött közleményében emlékeztet: a rend több mint fél évezrede lakja Csíksomlyó kegyhelyét, és őrzi legnagyobb ékességét, a Segítő Szűz Mária kegyszobrát. Felidézi, hogy „a Csíksomlyói Szűzanya szentélye a világ magyarságának találkozóhelye lett”, a fogadalmi búcsúra évente csaknem félmillió zarándok érkezik szerte a világból. Mivel a kommunista diktatúra után újrainduló zarándoklatok lélekszámban hatalmasra nőttek, 1996 óta a Hármashalom-oltárnál tartják meg a pünkösdi nagybúcsút.
A szervezők azt írják, hogy a gyakorlati tudnivalókat később közlik a sajtóban, ezért a programfüzetükben az ünnep lelkiségére próbálják ráirányítani a figyelmet, arra a csodára, amely ősidők óta jellemzi „a Boldogasszony és a székely nép kapcsolatát”. Mindazoknak, „akik reményekkel telve vagy lelki teherrel érkeznek Csíksomlyóra”, azt javasolják: végezzék el a programfüzetben közölt hagyományos imákat, „hogy lelkileg is megérkezzenek”. A szentgyónás és a szentáldozás is elengedhetetlen a teljes búcsú elnyeréséhez – tájékoztatnak közleményükben.
György Alfréd 1975-ben született, és 1996-ban lépett be a kamilliánus rendbe. Teológiai tanulmányait Vácott, Egerben és Veronában végezte el. 2006-ban a nyíregyházi kamilliánus kolostorban tett örök fogadalmat. 2022 augusztusától ennek a kolostornak a házfőnöke és a Szent Kamill Rehabilitációs Központ fenntartó képviselője. 2023. augusztus 1-jétől a Nyíregyháza-Borbányai Szent László plébánia kormányzója. 2024. december 8-ától a Német Kamilliánus Tartomány osztrák-magyar delegátusa. Papi jelmondata: „Tudjuk, hogy az Istent szeretőknek minden a javukra válik” (Róm 8,28).