Több száz táborozó, 3500 nyílvessző, hússzor eltáncolt tábortánc
Majdnem 1500 adag étel, 3450 célba talált nyílvessző, 163-szor megmászott sziklafal, 21 alkalommal eltáncolt tábortánc – többszáz táborozó és az őket támogató önkéntesek. Ezek a Yuppi Tábor véletlenszerűen kiválogatott számadatai, meg a millió mosoly, sokszáz hangos felkacagás, az önbizalom, önállóság, amelyben a beteg gyerekek megerősödnek.
Óriási csoda volt ez nekünk
Így nyilatkoznak a táborról a szülők: „A tábor előtt a gyerekemnek félelemérzetei voltak, nem aludtunk éjjel, mert mind féltünk, hogy hipózni fog. A tábor óta mindenről teljesen másképp beszél. Ha nagy a cukorszintje, akkor sírás helyett inkább elmegy sportolni. Sokat tanult, többet tud mint az anyukája, megváltozott.“ „Ilyen jó dolog még nem történt velünk: a gyerek hazáig sírt, legalább még egy napot szeretett volna maradni. (…) Óriási csoda volt ez nekünk, még most is szinte minden nap emlegeti a tábort. Minden gyereknek és szülőnek ki kell próbálnia.”
A falmászást is kipróbálhatják a merészebbek
A kolozsvári székhelyű Yuppi Tábormozgalom Egyesület 2011 óta szervez ingyenes élményterápiás táborokat Mezősályin, Maros megyében. A Yuppi Táborai diabétesszel, juvenilis idiopátiás artritisszel és onkológiás megbetegedéssel diagnosztizált gyerekeket és kamaszokat szólítanak meg. A táborok résztvevőinek többféle tevékenységet biztosítanak a tábor teljes ideje alatt: magaskötélpályán való mászás, lovaglás, evezés, íjászat, kézművesség, fényképezés, színház. Ezek a foglalkozások mind olyan élményeket nyújtanak, amelyek erősítik az önbizalmat, és olyan érzelmi támaszt biztosítanak, amely a gyermekek fizikai jólétére is visszahat. 2018-ban 150 gyerek és 140 önkéntes vesz részt a Yuppi Táborokban az egész országból. Jelenleg a Yuppi 35 orvosszakértővel dolgozik együtt.Mindez ingyenes a táborozók számára, ezért dolgozik egy éven át a Yuppi csapata, hogy a költségek fedezéséhez szükséges összeget előteremtsék. Törekvéseiket érdekes ötletekkel segítik magánszemélyek, cégek. Van aki foglalkozásvezetőnek jelentkezik, más havonta 10 lejt adományoz, cégek csapattal jelentkeznek futóversenyre, van aki pedig azt kéri születésnapjára a vendégektől: támogassák a táborokat. 2015-ben közel 90 ezer, 2016-ban több mint 112 ezer euró volt a táborok költsége. Az EKE–Kolozsvár 1891 pedig teljesítménytúrái nevezési díj bevételének 5%-át ajánlja fel az élményterápiás táboroztatás költségeinek fedezésére. De ehhez járulnának hozzá most azok is, akik a gleccserjárást támogatnák.
A foglalkozások mind olyan élményeket nyújtanak, amelyek erősítik az önbizalmat, érzelmi támaszt biztosítanak
Futottak, bringáztak, Mont Blancoztak a gyerekekért
Az idei év a harmadik a gleccserjárók adománygyűjtési kampányainak sorában. A Rupicapra Social projekt keretében 2016-ban a YuppiRun-on tettek meg futva 260 ezer lépést a Déli-Kárpátokban: a két férfi a Fogarasi-hegységből indult, átszaladt a Királykőn a Bucsecs-hegységig, majd ultramaratonnal zárta a túrát. Tavaly a YuppiRide nevű bringa- és hegymászó túrán utaztak biciklivel 1800 kilométert Mezősályitól Chamonix-ig, majd megmászták a Mont Blanc-ot. Együtt, a két esemény keretén belül sikerült több mint 60 ezer lejt gyűjteni és azzal segíteni az egyedi, élményterápiás tábor megszervezését.Az idei projekt célja két hét alatt kelet-nyugat irányban átszelni az izlandi Vatnajökull gleccsert, illetve megmászni a gleccseren található Hvannadalshnjúkur csúcsot. A projekt egyediségét az adja, hogy a távolságot (kb. 250 km) önerőből, külső segítség nélkül síléceken teszik meg, csomagjukat (ruházat, sátor, étel, ital) pedig szánokon húzzák majd.A Rupicapra Social két alapítója május 12-én indul Kolozsvárról, és május 14-én szeretné elérni a gleccsert. Számításaik szerint legkésőbb május 25-én fejezik be a túrát, és május 26-ra érnek haza.
– Mindenképp nagy kalandra számítunk. Sikerült támogatásként beszereznünk egy navigációs órát és egy GPS kézikészüléket, de még így sem biztos, hogy nem fogunk eltévedni. Fontos, hogy ilyen kalandokban teljesen önállók legyünk, folyamatosan gyakoroljuk a térkép és iránytű segítségével való tájékozódást. A gleccseren csak helyenként van telefon- és internetjel, így csak megszakításokkal tartjuk majd a kapcsolatot az otthoniakkal – mondta Szénási Zoltán.Alpár és Zoltán már hónapokkal ezelőtt elkezdte az adománygyűjtő kampányt a Yuppi Tábor részére: mindeddig 6 kolozsvári neves vállalkozót sikerült maga és a tábor ügye mellé állítani, és ezeknek a száma folyamatosan nő. A cégekkel való találkozásokon nem a túrájuk költségeinek fedezésére helyezték a hangsúlyt, hanem olyan alternatívákat ajánlottak fel a vállalatok vezetőinek, amelyekkel a Yuppi Tábort támogathatják közvetlenül, vagy magát a pénzgyűjtési kezdeményezést népszerűsíthetik alkalmazottaik körében. Ilyen módon sikerülhet széles körben is felhívni a figyelmet a Yuppi Táborra, és minél több embernek alkalmat adni, hogy megismerje és adományával hozzájáruljon az ingyenes élményterápiás tábor költségeihez.
Katona Alpár és Szénási Zoltán ezúttal 45 ezer lejt szeretne a tábor számára összegyűjteni
– Régi tervünk eljutni Izlandra, és átsízni a gleccsert. Ez számunkra személyes kihívás, és úgy döntöttünk, hogy a Yuppi Táborral már két éve gyümölcsöző együttműködésünket idén is beleszőjük ebbe a túrába. A mi túránkkal és a Yuppi Tábor népszerűsítésével szeretnénk mindenkit adakozásra buzdítani. A cégek pénzzel vagy termékeikkel, saját kezdeményezésű adománygyűjtő akciók szervezésével vagy az akció népszerűsítésével is hozzájárulhatnak a tábor megszervezéséhez. Az adományozóknak honlap áll a rendelkezésükre, ahol belátásuk szerint bármennyit adakozhatnak a gyerekeknek – mondta Katona Alpár.A http://yuppicamp.galantom.ro/yuppislide2018 oldalon nyomon követhető a fundraising tevékenység sikere. A hátralévő hónapokban a fiatalok 45 ezer lejt szeretnének a tábor számára összegyűjteni, amely összegből a Maros megyei mezősályin a 9 évesnél kisebb rákbeteg gyerekek egészséges testvéreikkel és szüleikkel együtt részesülhetnek a gyógyító élményterápiás programokban.