Georgescu szerint legjobb lenne Ukrajnát feldarabolni és szétosztani

Călin Georgescu árnyalta nagy vihart kavart kijelentéseit Ukrajna esetleges felosztásáról, és azt állítja, hogy a Ion Cristoiuval készült interjúban „abszolút elméleti hipotézisről” beszélt, jóllehet a beszélgetés alkalmával úgy fogalmazott: biztos abban, hogy feldarabolják a szomszédos államot, más lehetőség ugyanis nem nagyon van – idézi a Hotnews hírportál a volt független elnökjelöltet. Georgescu ugyanakkor felhívta a figyelmet: a politikai osztály és a média „lefizetett része” valamiért nem tulajdonít kellő figyelmet a Székelyföld, Erdély autonómiájára vonatkozó követeléseknek, amelyek mellesleg teljesen irreálisak, hiszen a románok a világ teremtése óta itt vannak.

„Ez a politikai osztály, ha szabad így mondanom, nagyon képmutató és kettős mércével mér. (...) Megdöbbentő, mennyire felszínesek és funkcionális analfabéták ezek a politikusok, pedig én nagyon közérthetően fogalmaztam. Tanulnunk kell a tapasztalatokból, a történelemből. A világ változik. Mi annak idején – a második világháborúról beszélek –, sok hibát követtünk el. Rosszul jártunk, hiszen Nagy-Romániából Kis-Románia lett, az ilyen tévedések esetében pedig rendszerint nincs visszaút” – mondta Călin Georgescu vasárnap a Realitatea Plus műsorában a Ion Cristoiuval készült szerdai interjú kapcsán felmerült kérdésekre válaszolva.

Ami pedig Ukrajna felosztását illeti, Georgescu hangsúlyozta: ez csupán hipotézis. „Én csak annyit mondtam, hogy jó felkészülni minden helyzetre” – magyarázkodott. 

Kifejtette: Románia a békében, a nyugalomban érdekelt, de a történelem megtanította a románokat arra, hogy valamilyen formában fel kell készülniük a potenciális helyzetekre, mert ha nem, ismét rosszul járnak.

Bírálta a politikusokat és a „bértollnokokat”, amiért nem tulajdonítottak kellő figyelmet a Székelyföld, Erdély autonómiájára vonatkozó követeléseknek.

„Harmincöt éve folyamatosan szó van Székelyföld, Erdély autonómiájáról. Nos, sem a politikai osztály, sem a média nem foglalkozott kellőképpen ezzel a témával. Nagy kérdés, hogy miért nem beszél erről senki. Nem csak most, hiszen folyamatosan felmerült ez a teljesen alaptalan és valótlan követelés, aminek semmi köze a nemzet történelméhez. Mi ugyanis a világ teremtése óta itt vagyunk” – tette hozzá Georgescu.

A novemberi érvénytelenített elnökválasztás első fordulójában a legtöbb szavazatot megszerzett független jelölt Cristoiunak elmondta: azt szeretné, ha Ukrajnát felosztanák, miután Oroszország legyőzi, ebben az esetben pedig Romániához kerülne Észak-Bukovina, Budzsák (Dél-Besszarábia), Észak-Máramaros.

„A világ változik, a határok változni fognak. Ha a határok megváltoznak, ránk ez milyen hatással lehet? Ott van Észak-Bukovina, Budzsák, Észak-Máramaros az egykori Kárpátaljából, amelynek egy része a magyarokhoz kerül át, Lemberg a lengyeleknél marad, és persze megmarad Malorosszia. (A kifejezés jelentése Kis-Oroszország, Ukrajna 14. századi elnevezése.) 

Csütörtökön Călin Georgescu ráerősített korábbi nyilatkozataira, amelyekben kétségbe vonta Ukrajna államiságát, és azt állította: ahhoz, hogy életeket mentsen, a kijevi vezetésnek bele kell mennie a tárgyalásokba a területekről. 

„Az, hogy Ukrajna a nagyhatalmak akaratából létrehozott állam, történelmi tény. Ez nem valamiféle tendenciózus, sértő kijelentés, hanem tény. Németország is újjáalakult 89-ben a fal leomlásával. Amit pedig a nagyhatalmak eldöntöttek, azt csak a nagyhatalmak változtathatják meg” – mondta Georgescu a Realitateának.

Szándékosan borzolja a kedélyeket?

Cristian Preda politológus szerint Călin Georgescu Ukrajnával kapcsolatos nyilatkozatai kész hadüzenet északi szomszédainknak. Akik Georgescura szavaznak, azok egy Putyinnal kötendő katonai szövetségre szavaznak. „Ennek a pasasnak pszichiátriai kezelésre van szüksége!” – fogalmazott Preda Facebook-bejegyzésében.

Cristi Danileț, volt kolozsvári ügyész a bukaresti Adevărulnak úgy nyilatkozott: Georgescu legújabb nyilatkozatai nagyon súlyosak. Felhívja ugyanakkor a figyelmet: az ember ilyesmit nem mond véletlenül, vagy tévedésből. Meglátása szerint Georgescu szándékosan borzolja a kedélyeket, a versenyből való kizárására játszik, hiszen Diana Șoșoacă esetében világosan lehetett látni, hogy az Alkotmánybíróság milyen feltételek mellett fogadja el a jelöléseket.

Danileț szerint ez a nyilatkozat kész politikai öngyilkosság, de szándékosan az. Georgescu tudja, hogy a Cotroceni felé vezető utat le fogják zárni előtte, ezért megpróbálja mártírként elhagyni a küzdőteret. De ha meg is nyerné a választást, elnöksége nem lenne hosszú életű, hiszen a jelenlegi parlamenti többség bármikor kezdeményezheti felfüggesztését, erre megalapozott okot bőven találnának. 

Úgy véli, Georgescu lemondott már arról, hogy májusban is versenybe szálljon, ezekkel a nyilatkozatokkal ugyanakkor továbbra is közel akarja tartani magához az ilyen üzenetekre vevő választókat, hogy a megfelelő pillanatban átadhassa a stafétát egy másik jelöltnek, aki új, jobb eséllyel végzi majd a feladatot. Georgescu ugyanis meglehetősen kompromittált, a be nem vallott kampánypénzek körüli botrány, illetve leleplezett vasgárdista kapcsolatai mind ellene szólnak. 

Másfelől – jegyzi meg Danileț – Georgescu Románia területi követeléseire vonatkozó nyilatkozatai nem lépik túl a szabad véleménynyilvánítás korlátait, nem minősülnek uszításnak, háborús propagandának, ilyenformán jogi értelemben nem büntethető.