A mexikóvárosi Museo Dolores Olmedo, valamint más jelentős mexikói gyűjtemények jóvoltából több mint harminc festmény és grafika érkezett Budapestre. A válogatás – melyben a művész védjegyévé vált önarcképei mellett szerepelnek olyan jelentős művek is, mint az első vászonfestményeinek egyike 1927-ből, valamint életrajzi ihletésű képek, portrék, szimbolikus tartalommal telített alkotások, rajzok, illetve fotók – betekintést enged Frida Kahlo szuggesztív, ám testi és lelki gyötrelmekkel teli belső világába, valamint az általa megélt és újrateremtett, mitikus valóságba, derül ki az intézmény közleményéből.
„Az eredetileg orvosnak készülő Frida Kahlo kisgyermekkorától kezdve betegeskedett. Hatéves korában egy vírusos betegségben a jobb lába eltorzult, majd tinédzser évei végén egy buszbaleset során a gerince és a medencecsontja több helyen eltörött. Ekkor megjárta a testi fájdalmak földi poklát és hosszú időre ágyba kényszerült. A szenvedésből a festés jelentette az egyedüli kiutat, Kahlo művészetének forrása pedig önmaga lett – saját valóságának ablaka a tükör, amelyből saját képe tekintett vissza. A javarészt frontális vagy kétharmad profilból készített merev, hieratikus önarcképei a művész belső világának kivetítései, amelyek segítségével a külvilág felé létrehoz egy új, sokszínű és izgalmas, erőt sugárzó ént. Festőstílusának jellegzetessége, hogy bár klasszikus modellekből indít, merít a mexikói népi kultúra eszköztárából is. Számos művén felbukkannak Mexikó spanyol hódítást megelőző történetének, régészetének, valamint népi kultúrájának elemei”, olvasható a tájékoztatóban.
A budapesti kiállítás a bemutatott művek segítségével megidézi Frida Kahlo életének és művészetének szervesen összefonódó egységét.
Frida Kahlo – Guillermo Kahlo felvétele (1932)
A mexikói festő első magyarországi kiállításának kurátora Lantos Adriána művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum munkatársa.Lantos Adriána Frida Kahlóról egy családtag szemével címmel Cristina Kahlóval, a művész húgának unokájával beszélget július 7-én, szombaton 16 és 18 óra között (magyar idő szerint) a MNG B épületének földszinti előadótermében. A beszélgetést az érdeklődők élőben követhetik a múzeum facebook oldalán. „Cristina Kahlo a Kahlo-családban egyedüliként viszi tovább a fényképészet hagyományát: dédnagyapja és édesapja nyomán ő is hivatásos fotográfusként dolgozik, mindamellett aktívan ápolja nagy-nagynénje emlékét és művészeti hagyatékát. A sugárzóan kedves Cristinával Frida Kahlo életéről, műveiről és a jelenre gyakorolt hatásáról beszélget majd a kiállítás kurátora, egy kicsit »másképp«. A festőnő leszármazottjaként, Frida életének kiváló ismerőjeként, egyúttal gyakorló művészként elbeszélése, az általa felelevenített emlékek természetükből adódóan egyedi, egyúttal intim színezetet adnak a Kahlo-mítosznak”, olvasható a MNG honlapján.