Vb-2022: döntők ideje
Bronzmérkőzés: Horvátországé a 3. hely
A horvát válogatott megszerezte a bronzérmet a katari labdarúgó-világbajnokságon, miután a harmadik helyért lejátszott szombati helyosztón 2–1-re legyőzte a marokkói együttest.
Az előző vb-n ezüstérmes Horvátország a hatodik vb-részvétele alkalmával harmadszor végzett dobogón, 1998-ban szintén bronzérmet nyert. Marokkónak meg kellett elégednie azzal, hogy az afrikai csapatok közül elsőként került négy közé, ott viszont két vereséggel zárt.
A két együttes a csoportkörben már összecsapott egyszer – az F-csoport nyitómérkőzésén azonban nem született gól.
Nyíltsisakos, bátor játékkal kezdett mindkét fél, s ez gyors gólváltást eredményezett (mindkét találatot szabadrúgás előzte meg: a 7. percben Lovro Majer ívelt lágyan a tizenhatoson belülre Ivan Periszicsnek, aki egyből középre fejelte a labdát Josko Gvardiolhoz, aki remek csukafejessel vette be Bunu kapuját; szinte azonnal jött is az egyenlítés: Halim Zijes jobb oldali szabadrúgásánál borzalmasan ért a labdába Majer, az ötösön belül Asraf Dari pedig fejjel kiegyenlített). Marokkó szokásos taktikája szerint visszazárt a térfelére, és átadta a kezdeményezést ellenfelének. A horvátok éltek is ezzel, lehetőségeket is kidolgoztak, köszönhetően annak, hogy a marokkói védelem a korábbiakhoz képest több kockázatot vállalt fel és többet is hibázott. A 30. perc után azonban az afrikai együttes erőre kapott, átvette az irányítást, és helyzetekig is eljutott. Gólt mégis az európai csapat szerzett annak ellenére, hogy a mérkőzésnek ebben a szakaszában javarészt védekezni kényszerült. A 42. percben Miszlav Orszics csodás gólt lőtt – a tizenhatos előtt kapta meg a labdát és állítás nélkül tekert a hosszú sarokba, a labda védhetetlenül a kapufáról pattant a hálóba.
A szünet után a hátrányban lévő Marokkó megpróbált támadni, de akciói rendre fennakadtak a fegyelmezett horvátokon. A kreativitás mellett az erő és a lendület is hiányzott az afrikai csapatból, így az európai ellenfél rutinosan, valamint izgalmaktól mentesen őrizte előnyét. A félidő közepén töredezetté vált a játék, mindkét csapatból volt olyan játékos, aki a földre leülve jelezte, hogy számára ennyi volt a vb, cserét kér. Az afrikaiak keretéből így végül a harmadik kapust leszámítva mindenki játéklehetőséget kapott a tornán.
A végjátékban Marokkó lelkiismeretesen indult újfent rohamra, de gólhelyzetet akkor sem tudott kialakítani, bár a lefújás előtti pillanatokban felívelés után Juszef en-Nesziri centikkel fejelt a léc fölé.
Döntő: Argentína 11-esek után ért a csúcsra
Története során harmadszor nyert labdarúgó-világbajnokságot Argentína azzal, hogy a katari torna vasárnapi fináléjában 2–2-es rendes játékidő és 3–3-as hosszabbítás után tizenegyesekkel 4–2-re legyőzte a legutóbb aranyérmes francia válogatottat.
A sokáig nagy fölényben futballozó dél-amerikai együttes az első félidő derekán a 26. vb-mérkőzésével új csúcsot felállító Lionel Messi büntetőjével szerzett vezetést, majd egy mintaszerű kontra végén Ángel Di María megduplázta az előnyt a 36. percben (2–0).
A térfélcserét követően sem tudtak újítani a franciák, akik váratlanul szépítettek Kylian Mbappé 11-esével a 80. percben, majd a Paris Saint-Germain sztárja két perccel később már egyenlített (2–2), így hosszabbításra mentette az összecsapást. A ráadás 108. percében aztán az argentin csapatkapitány második találatával újra Argentína vezetett, de Mbappé büntetőből ismét egyenlített (3–3). A 11-esekre maradt a döntés, az idegek csatáját pedig Argentína nyerte.
A gólkirályi címet Mbappé szerezte meg 8 találattal, megelőzve Messit, aki „csak” hét gólig jutott.
Az argentin csapat hatodik vb-döntőjéből a harmadikat nyerte meg, míg a francia a negyedik fináléján a másodikat veszítette el, ráadásul mindkettőt 11-esekkel.
Négy év múlva az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó rendezi a világbajnokságot.